Sinüzit Nasıl Geçer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 1 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Sinüzit Nasıl Geçer
  Evde uygulanabilecek bir tedavi yöntemi var mıdır?
  Tıbbi tedavinin yanı sıra, evde, buğu, buhar tedavisi, burun damlaları ve tuzlu su ile burun temizliği yapılarak, burnun açık tutulmasına özen gösterilmesi tedavinin başarısını artıracaktır.

  Sinüzit Tedavisi
  Burun içinde nemli ortam sağlanması ve biriken kabuk ve iltihaplı salgıların temizlenmesi destek tedavinin en önemli parçalarıdır. Bu amaçla serum fizyolojik içeren basınçlı spreyler en uygun ajanlardır. Ağızdan ya da iğne şeklinde verilen antibiyotiklerle önüne geçilemeyen bakteriyel taşıyıcılık durumlarında bu solüsyonlara antimikrobial ilaçlar eklenebilmektedir.
  Bu konuda kullanılan ilaçlar;

  - Sümüğün akışkanlığını artıran ilaçlar

  - Mukoza şişliğini azaltan ilaçlar

  - Alerjik reaksiyonları azaltan ilaçlar

  - Burun içi iltihap ve alerji reaksiyonlarını azaltan ilaçlar

  - Antibiyotikler

  TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?
  Tedavide akut sinüzitte geniş etkili ve güçlü antibiyotikler, burun damlaları, analjezikler, antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanılmalı ve iyileşme radyolojik olarak takip edilmelidir.

  İlaç tedavisine rağmen düzelmeyen ve sinüzitin kronikleştiği hastalarda ise sinüs drenajının sağlanması amacıyla cerrahi girişimler planlanabiliyor
  Sık sinüzit atakları geçiren hastalarda altta yatan sebeple mücadele edilmeli ve burun içi anatomisini bozan yapılar düzeltilmelidir. Çocuk hastalarda kronikleşmenin az görülmesi ve gelişmekte olan vucut kemik ve kıkırdak yapının etkilenmemesi amacıyla bu tür cerrahi girişimlere çok nadiren ihtiyaç duyulur.

  Meslek itibarıyla özellikle dış ortamlarda çalışmak zorunda olanların soğuktan korunması da önem taşımaktadır.

  İleri yaş gruplarındaki hastaların kışa girerken yaptırdıkları grip aşılarının kısmi koruyuculuk sağlayarak sinüzit ataklarının azaltılmasında katkı yaptığı bildirilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş