Sinüzit Ameliyatı Sonrası Şişlik, Geniz Akıntısı, Hapşırma, Ödem

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 5 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Sinüzit Ameliyatı Sonrası
  Kanla karışık balgam gelmesi: Ameliyat sonrası bu durum 3 hafta kadar devam eder. İlk bir hafta sulu olan bu durum sonrası kurumuş kabuk şeklinde kendini gösterir. Tamamen normal bir durumdur.

  Burun tıkanıklığı: Burun tıkanıklığınız iyileşsin diye ameliyat olmuşsunuz ama ameliyat sonrası hala burnunuz tıkalı. Bu size çelişkili gelmesin. İlk günlerde tıkanıklık tamamen normaldir. Bu cerrahi sonrası burun içi kabuk ve ödeme bağlı bir durumdur. Gün be gün nefesinizdeki rahatlamayı hissedeceksiniz.

  Baş ağrısı ameliyattan sonra birkaç gün sinüzit ağrısına benzer bir ağrı duyabilirsiniz. Bu durum için gerekirse ağrı kesici alabilirsiniz. Normal olan bu durum birkaç gün içinde geçecektir.

  Yorgunluk: İlk birkaç gün anestezi ve ameliyata bağlı yorgunluk görülebilir. Bu durum da tamamen normaldir.

  Peki, hangi durumda alarmda olmalısınız?
  1) Kanama: Sinüzit ameliyatından sonra çok nadir görülür. Ameliyat sonrası 3 hafta içinde bol kırmızı taze kan burundan gelirse bu önemli bir durumdur. Panik yapmayın. Ancak, hekiminize kısa sürede ulaşmaya çalışın. Ulaşamadığınız durumda, yakın bir sağlık kuruluşuna başvurun

  2) Enfeksiyon: Ameliyat yerinde enfeksiyon kendini ateş ve sarı yeşil akıntı ile belli eder. İlave antibiyotik kullanmanız gerekebilir.
   


Sayfayı Paylaş