Sınıf İçi Eğitsel Oyunlar Yeni

Konusu 'Çocuk Bölümü' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Çocuklar için Sınıfta Oynanan Eğitsel Oyunlar

  Dönen İpten Sıçrama
  OYUNUN SEVİYESİ:10-12 yaş ve üzeri
  OYUNCU SAYISI: 8-12
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ; Dikkat ve takip Özelliklerinin Geliştirmesi
  OYUNUN AÇIKLAMASI: Oyuncular dairede muntazam olarak yan yana yerleşirler. Ortadaki oyuncunun elinde, dairenin yarı çap uzunluğunda bir ip bulunur. İpin ucuna hafif bir ağırlık bağlanır. Lastik ayakkabı, kum torbası vs. ortadaki oyuncu kendi etrafında dönerek ipi kenarlardaki oyuncuların ayaklarına değdirmeye çalışır. İpin Yerden yüksekliği 20-30 cm kadardır. Oyuncular Zamanında sıçrayarak ipin ayakların altından geçmesini sağlarlar. İp hangi oyuncunun ayağına değerse ortadaki oyuncu ile yer değiştirir.

  Nesi Var?
  OYUNUN ARAÇ VE GERECİ: İp ve yüzük
  OYUNCU SAYISI: Bir Sınıf
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ: Oyuncuların Göz Dikkatini Geliştirmek
  OYUNUN AÇIKLAMASI: Sınıftan bir lider seçilir. Lider sınıftakilere bakar ve dışarı çıkar. Öğrenciler sınıftan bir nesne veya kişi seçerler.Sonra Lider içeri girer ve sınıftakilere “NESİ VAR” sorusunu sorar. Soruyu sorduğu kişi, seçilen nesnenin veya kişinin özelliklerini söyler. Lider, sorduğu 3 sorunun sonunda seçilen nesneyi veya kişiyi bulmaya çalışır. Bulamaz ise ceza verilir.

  Hatip
  OYUNCU SAYISI: Bir sınıf
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ:Oyuncuların güzel ve hızlı konuşma yeteneklerini geliştirir.
  OYUNUN AÇIKLAMASI: Sınıftan bir öğrenci seçilir. Bir öğrenci, öğretmen tarafından seçilen bir konu hakkında hiç durmadan belli bir sürede güzel konuşmaya çalışır. Kim, aldığı konuda daha güzel konuşursa ödüllendirilir.

  Çift Dairede Stafet
  OYUNCU SAYISI: 8-12
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ; Dikkat ve zamanlamanın Geliştirilmesi
  OYUNUN AÇIKLAMASI:Her iki takım ayrı bir ilk oyun çemberinde yüzleri merkeze dönük pozisyonda eşit aralıklarla sıralanır. Her iki takım kaptanına birer top verilir. Öğretmenin “başla” komutu ile kaptanlar yan atışı kullanarak yanındaki arkadaşlarına atarlar. Her takımın oyuncuları topu sat ibresi yönünde yanındaki arkadaşına atmaya devam eder. Topu düşüren oyuncu gidip ve yerine geldikten sonra arkadaşına atacaktır. Topun daire etrafında iki kez dolaşımı ilk tamamlayan takım yarışı kazanacaktır. Kaptan top kendisine gelince dolaşım sayısını yüksek sesle söyleyecektir. Oyunda dolaşım sayısı istenildiği kadar arttırılabilir.

  Boynuzlar Havaya
  OYUNUN SEVİYESİ:8-12 yaş ve üzeri
  OYUNCU SAYISI: Bir sınıf
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ:Oyuncuların dikkat ve takip yeteneklerini geliştirir.
  OYUNUN AÇIKLAMASI:Öğrenciler ellerini masaya veya dizleri üzerine koyarlar. Oyunu yöneten başkan arkadaşlarına “Bütün boynuzlar havaya” dedikten sonra; “kedinin boynuzları havaya” derse oyuncuların ellerini yukarı kaldırmamaları gerekir. Çünkü kedinin boynuzları yoktur. Eğer başkan “Öküzün boynuzları havaya” derse oyuncuların hepsi ellerini havaya kaldırmalıdır. Başkan arkadaşlarını şaşırtmak için kendi de ellerini havaya kaldırır. Şaşıran olursa cezalandırılır. (Çeşitli hayvan isimleri bu oyunda kullanılır.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Tavşanla Köpek
  OYUNUN YERİ:Salon veya Bahçe
  OYUNCU SAYISI: Bir sınıf
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ:Oyuncuların çabukluk, reaksiyon, karar vermeyi geliştirebilme
  OYUNUN AÇIKLAMASI: Erkek ve kızların birlikte oynadıkları bir oyundur. Öğrenciler el ele tutuşarak bir çember oluştururlar. Biri tavşan rolünde çemberin içindedir. Diğeri köpek rolünde çemberin dışındadır. çemberi oluşturan oyuncular şu tekerlemeyi söyleyerek dönerler
  “Tavşan hendekte yatıyor
  Köpek Ona bakıyor
  Hopla Tavşan hopla
  Seni köpek tutacak”
  Tekerlemenin son dizesi okunduğunda; köpek çemberden içeri girmeye çalışırken, çemberi oluşturanlar köpeğin içeriye girmesini engellemeye çalışırlar. Engellerken birbirinin ellerini bırakmazlar. Eğer köpek içeri girmeyi başarırsa köpekle tavşan yer değiştirir. Oyun yeni eş değiştirmeleriyle sürer. Oyunculardan herkesin bu görevi üstlenmesi sağlanır.

  Arkadan Dolaş Yerine Ulaş
  OYUNCU SAYISI: Bir sınıf
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ: Oyuncuların çabukluk işitsel algı ve reaksiyon geliştirebilme
  OYUNUN AÇIKLAMASI: Öğrenciler eşit sayıda iki guruba ayrılırlar ve çember dizilişiyle halka oluştururlar. Her iki halkadaki oyunculara birden başlayan birer numara verilir. Verilen tüm numaralar her iki grupta da bulunmalıdır. (örneğin 2 numara her iki grupta da bulunur) Öğrenciler halka yaptıktan sonra bulundukları yeri tebeşirle işaretler ve oldukları yere otururlar. Numarası söylenen oyuncular ayağa kalkarlar ve arkadaşlarının arasından slalom yaparak koşarlar ve kendi yerlerine en çabuk bir şekilde gelmeye çalışırlar. Önde gelen öğrencinin grubu +bir puan alır. Belli bir süre içerisinde (2 dakika) en fazla sayı toplayan takım 1. olur.

  Sessiz Sinema (Anlat bakalım)
  OYUNCU SAYISI: Sınırsız
  OYUNUN AMACI VE EĞİTSEL DEĞERİ:Oyuncuların dikkatini ve ifade edebilme yeteneğini geliştirir
  OYUNUN AÇIKLAMASI: Öğrenciler 2 veya 3 gruba ayrılır. Öğretmen gruptan bir öğrenciyi anlatımcı (yarışmacı) olarak seçer veya bu öğrenciyi grup kendi arasında belirler.Diğer grup bir film adı seçer ve bu film adını, diğer grubun seçtiği anlatımcıya söyler. Anlatımcı sınırlı bir sürede (1-1,5 dakika) hiç konuşmadan, el hareketleri veya yacağı sessiz benzetmelerle filmi kendi grubuna anlatmaya çalışırlar. Grup arkadaşları yüksek sesle anlattığını tahmin etmeye çalışırlar. En kısa sürede filmin adını bilen grup , 1 puan alır. Filmin adını bilmeyen gruba puan verilmez.
  Çeşitlendirme: Aynı uygulama Atasözleri kullanılarak da yapılabilir.
   
 3. zekynply Member

  Teşekkürler...
   

Sayfayı Paylaş