Şimdiki Çocuklar Harika Özet

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nysa tarafından 15 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Aziz Nesin Şimdiki Çocuklar Harika Kitabın Özeti

  Zeynep ve ailesi babasının yeni işi yüzünden Ankara’ya taşınmıştır. Ahmet onun İstanbul’daki eski okulundan bir arkadaşıdır. Kitap bu iki çocuğun birbirine yazdığı mektuplardan oluşmuştur. Zeynep Ahmet’e yeni evinden, okulundan bahseder. Ahmet de ona okullarına müfettiş geldiğinde neler olduğunu bahseder. Zeynep daha sonra Ahmet’e babasının arkadaşlarının babalarıyla kavgasını, babasının ve ailesinin öğütlerini anlatır.Ahmet’te ona yeni öğretmenini ve fedakarlık konusunda yazdığı yazıyı anlatır. Zeynep ve Ahmet sürekli birbirlerine mektup gönderiyorlardı. Zeynep bir başka mektubunda yazılı yoklamalardan ve bir arkadaşının acı dolu bir hikayesinden bahseder. Bunun üzerine Ahmet Zeynep’e yazdığı mektubunda sınıfındaki bir çocukla yaşadığı anıyı anlatır. Mektupların ardı arkası kesilmez. Zeynep başka bir mektubunda arkadaşına bir arkadaşının doğum gününden bahseder. Ahmet ona yeni yılda neler yapacağını ve neler düşündüklerini yazar. Zeynep pasaklı olmaktan vazgeçip düzenli olmaya başlar, büyükbabasını ziyaret eder,kardeşi Metin’i azarlanmaktan kurtarır. Ahmet ise şiir ile ilgili yeni bir olay yaşar, çocuklarla ilgili yeni şeyler öğrenir, evlerine gelen misafirlerle ilgili bir anı yaşar, arkadaşı Hüseyin kötü bir olay yaşadığı için üzülür. Zeynep ve Ahmet bunları ardı ardına mektuplarla birbirlerine anlatırlar. Mektuplar bitmek bilmez. Daha sonra Ahmet Zeynep’e çocuk bayramında yaşadıklarını anlatır. Zeynep ve Ahmet her seferinde birbirlerine büyük bir heyecanla mektup yazarlar. Bu kitapta bütün bu yaşanan olaylar ve heyecanlar bizlerle paylaşılıyor.

  Olayların geçtiği yer: Olayların geçtiği yerler İstanbul ve Ankara’dır.Zeynep Ankara’da Ahmet İstanbul’da başından geçen olayları birbirlerine mektuplarla anlatırlar .

  Kahramanların özellikleri:
  Zeynep: Dürüst,düzensiz arkadaş canlısı bir kız
  Ahmet: Sakar,iyi kalpli ve biraz yaramaz bir çocuk

  Kitabın eleştirisi: Bu kitabta olayların mektuplarla anlatılması ve olayların sıralanması kitabı akıcı bir hale getirmiş. Yazar çocukların anlayabileceği bir anlatım kullanmış. Ayrıca yaşanan bazı komik olaylarla kitap daha zevkli bir hale gelmiş.

  Yazarın yaşamı ve eserleri:

  Aziz Nesin 1915 yılında İstanbul’da doğmuştur.Çalışmaya bir sürü değişik işlerden sonra Yedi gün,Karagöz gazete ve dergilerinde çalışmaya başladı.Bir süre kitapçılık ve fotoğrafçılık yaptı.1963’te kendini tümüyle yazarlığa verdi.Yapıtlarının sayısı 90’a yaklaşan Aziz Nesin’in kitapları 1955’te beri yayımlanmaktadır.İt Kuyruğu,Fil Hamdi,Kazan Töreni,Yeşil Renkli Namus Gazı,Maçinli Kız için ev,Zübük,Şimdiki Çocuklar Harika,Gol Kralı Sait Hopsait,Surname,Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz,Biraz Gelir Misiniz?,Bi Şey Yap Met önemli eserlerindendir.
   


Sayfayı Paylaş