SIMATIC Zaman Rölesi Komutları (S7-200)

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Zaman Rölesi Komutları
  SIMATIC Zaman Rölesi Komutları
  Çekmede Gecikmeli Zaman Rölesi KalıcıÇekmede Gecikmeli Zaman Rölesi
  Çekmede Gecikmeli Zaman Rölesi (TON) ve KalıcıÇekmede Gecikmeli Zaman Rölesi (TONR) komutları, giriş (IN) geldikten sonra çalışmaya başlar. Zaman rölesi numarası (Txx) zamanın çözünürlüğünü belirler.

  Düşmede Gecikmeli Zaman Rölesi
  Düşmede Gecikmeli Zaman Rölesi (TOF) giriş (IN) gittikten sonra çıkışın belli bir süre daha çalışmasını sağlar. Zaman rölesi numarası (Txx) zamanın çözünürlüğünü belirler.

  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  TON ve TONR komutları IN girişi varsa zamanı sayar. Anlık değer ayar değerine eşit veya büyükse, zaman rölesi biti 1 olur.
  • IN girişi gittiğinde TON zaman rölesinin anlık değeri silinir, oysa TONR rölesinin anlık değeri saklanır.
  • TONR zaman rölesini, girişin var olduğu zamanların toplamının bulunması için kullanılır. TONRnin anlık değerini silmek için Reset (R) komutunu kullanın.
  • TON ve TONR zaman röleleri ayar değerine erişildikten sonra da saymaya devam ederler ve maksimum değer olan 32,767ye ulaşıldığında sayma durur.
  TOF komutu, giriş gittikten sonra çıkışın kapanmasını belli bir süre geciktirmek için kullanılır. IN girişi 1olduğunda, zaman rölesi biti anında 1 olur ve anlık değer sıfıra eşitlenir. Giriş0 olduğunda, zaman rölesi ayar değerine erişinceye kadar sayar.
  • Ayar değerine erişilince, zaman rölesi biti 0 olur ve anlık değerin artması durur; ancak, eğer TOF ayar değerine ulaşmadan önce giriş tekrar gelirse, zaman rölesi biti 1 kalmaya devam eder.
  • TOFun saymaya başlaması için girişin 1den 0a geçmesi (düşen kenar) gereklidir.
  • Eğer TOF zaman rölesi bir SCR parçasında yer alıyor ve SCR parçası aktif değilse, anlık değer ve zaman rölesi biti sıfırlanır ve anlık değer arttırılmaz.
  Bilgi Notu
  TONRnin değerini silmek ancak Reset (R) komutuyla mümkündür. Reset komutunu TON veya TOF için de kullanabilirsiniz. reset komutu aşağıdaki işlemleri yapar:
  • Zaman rölesi biti = 0
  • Anlıkdeğer = 0
  Resetten sonra, TOF zaman rölesinin tekrar çalışmaya başlaması için girişin 1den 0a dönüşümü gereklidir.

  Zaman Rölesinin Çözünürlüğünü Saptama
  Zaman röleleri zaman aralıklarını sayar. Zaman rölesinin çözünürlüğü (veya zaman tabanı), her aralıktaki zaman miktarını belirler. Örneğin, 10 msn çözünürlüğe sahip TON zaman rölesi, çalıştırıldıktan sonra 10 msnlik zaman aralıklarını sayar: 10 msnlik zaman rölesinde 50 ayarı, 500 msnye denk gelir. SIMATIC zaman röleleri için üççözünürlük değeri sözkonusudur: 1 msn, 10 msn ve 100 msn. Tablo 671de görüleceği gibi, zaman rölesi numarasıçözünürlüğü de belirler.

  Bilgi Notu
  Minimum zaman aralığını garanti etmek için ayar değerini (PV) 1 arttırın. Örneğin, en az 2100 msn süre geçtiğinden emin olmak istiyorsanız, 100 msnlikzaman rölesinin PV değeri olarak22 girin.

  [​IMG]
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  Çözünürlük Zaman Rölesi Çalışmasını Nasıl Etkiliyor
  Çözünürlüğü 1 msn olan zaman rölesinin zaman rölesi biti ve anlık değeri taramaya göre asenkron davranır. 1 msnden uzun olan tarama süreleri için, zaman rölesi biti ve anlık değer tarama içerisinde birkaç defa güncellenir.

  Çözünürlüğü 10 msn olan zaman rölesinin biti ve anlık değeri her taramanın başında güncellenir. Zaman rölesi biti ve anlık değer, tarama süresince sabit kalır ve taramada geçen zaman aralığı sayısı, her taramanın başında anlık değere eklenir.

  Çözünürlüğü 100 msn olan zaman rölesinin biti ve anlık değeri komut işlendiği zaman güncellenir; dolayısıyla, doğru çalışması için 100 msnlik zaman rölesinin programınız içerisinde her taramada yalnızca bir defa işlendiğinden emin olun.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş