SIMATIC ve IEC 1131-3 Komut Setleri Arasında Seçim Yapmak

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Çoğu PLCler benzer komutlar içerir, ancak firmadan firmaya görünüş, işlem ve diğer açılardan ufak farklılıklar vardır. Son yıllarda, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), PLC programlamanın değişik yönleriyle ilgili dünya çapında bir standart geliştirmiştir. Bu standart, değişik PLC imalatçılarını görünüş ve işleyiş açısından aynı komutları geliştirmek üzere özendirmektedir.


  S7-200 pek çok otomasyon gereksiniminizi gerçekleştirmek üzere iki komut seti sunmaktadır. IEC komut seti PLC programlamayla ilgili IEC 1131-3 standartına uygundur ve SIMATIC komut seti de özellikle S7-200 için geliştirilmiştir.


  Bilgi Notu
  STEP 7-MicroAA/IN, IEC moduna ayarlandığında, IEC 1131-3 standartında tanımlı olmayan komutların yanında kırmızı birdörtgen (♦)bulunacaktır.


  SIMATIC ve IEC komut setleri arasında birkaçönemli farklılık vardır:
  • IEC komut seti, PLC üreticileri arasında standart olan komutlarla sınırlıdır. SIMATIC komut setinde yer alan bazı komutlar IEC 1131-3 tanımına göre standart değildir. Bu komutları halen daha kullanabilirsiniz, ancak programınız artık IEC 1131-3 uyumlu olmaz.
  • Bazı IEC kutu komutları birden çok veri formatını destekler. Örneğin, Tamsayı Toplama ADD_I (Add Integer) ve Reel Sayı Toplama ADD_R (Add Real) için ayrı ayrı komutlar yerine IEC ADD komutu toplama işlemi yapacak verinin formatını inceler ve doğru komutu otomatik olarak seçer. Bu durum program oluşturma süresini kısaltabilir.
  • IEC komutlarını kullandığınızda, komut parametrelerinin veri formatı otomatik olarak kontrol edilir. Örneğin, bit değeri bekleyen komutta tamsayı değer kullanırsanız bir hata mesajı verilir. Bu özellik programlama yazım hatalarını azaltabilir.
  SIMATIC veya IEC komut setlerinden birini seçerken şunları gözönüne alın:
  • SIMATIC komutları genellikle daha kısa icra süresi gerektirir. Bazı IEC komutları oldukça yavaş çalışabilir.
  • Bazı IEC komutları, örneğin zaman rölesi, sayıcı, çarpma, bölme komutları, SIMATIC karşılıklarından daha farklı davranırlar.
  • IEC komut setinde STL gösterim şekliyle programlama yapamazsınız.
  • IEC komutlarının işleyişi PLC markasından bağımsız olarak standarttır ve IEC uyumlu bir program yapılmasıyla oluşan bilgi, başka PLC platformlarında da kullanılabilir.
  • IEC standartında SIMATIC komut setinde yer aldığından daha az komut yer almakla birlikte, IEC programınızın içine her zaman SIMATIC komutu yerleştirebilirsiniz.
  • IEC 1131-3 kurallarına göre, değişkenlerin tipi önceden tanımlanmalıdır ve veri tipinin doğruluğu komut içerisinde kontrol edilir.
   


Sayfayı Paylaş