SIMATIC Sayıcı Komutları

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 26 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Yukarı Sayıcı
  Yukarı Say komutu (CTU), yukarı sayma girişinin (CU) her yükselen kenarında (0dan 1e dönüşümünde) anlık sayma değerini bir arttırır. Cxx anlık değeri ayar değeri PVye eşit veya büyükse Cxx biti set olur. Reset (R) girişi geldiğinde ve Reset komutu işlendiğinde sayıcı değeri sıfırlanır. Maksimum değere (32767) ulaşıldığında sayma işlemi durur.

  STL çalışma şekli :
  • Reset girişi: Lojik yığının tepe değeri
  • Sayma girişi: Lojik yığındaki ikinci değer
  Aşağı Sayıcı
  Aşağı Say komutu (CTD), yukarı sayma girişinin (CD) her yükselen kenarında (0dan 1e dönüşümünde) anlık sayma değerini bir azaltır. Cxx anlık değeri 0a eşitse Cxx biti set olur. LD (Load) girişi geldiğinde sayıcı biti sıfırlanır ve anlık değer PV değerine eşit yapılır. Sıfıra ulaşıldığında sayma işlemi durur (ve Cxx biti set olur).

  STL çalışma şekli:
  • LD girişi: Lojik yığının tepe değeri
  • Aşağı Sayma girişi: Lojik yığındaki ikinci değer.
  Yukarı/Aşağı Sayıcı
  Yukarı/Aşağı Say komutu (CTUD), yukarı sayma girişinin (CU) her yükselen kenarında yukarı sayar, aşağı sayma girişinin (CD) her yükselen kenarında ise aşağı sayar. Sayıcının anlık değeri Cxx o ana kadarki sayılan değeri saklar. Sayma işlemi yapıldığı anda anlık değer ile ayar değeri PV karşılaştırılır.

  Maksimum değere (32767) erişildiğinde yeni bir yukarı sayma girişi anlık değerin minimum değere dönmesine neden olur (-32768). Aynışekilde, minimum değere ulaşıldıktan sonraki aşağı sayma giriş sinyali anlık değerin maksimum değer (32767) olmasına neden olur.

  Anlık değer Cxx ayar değeri PVye eşit veya büyükse Cxx biti set olur. Diğer durumda sıfırdır. Reset (R) girişi geldiğinde veya Reset komutu işlendiğinde sayıcı sıfırlanır. CTUD sayıcısı PV değerine ulaştığında sayma işlemi durur.

  STL çalışma şekli:
  • Reset girişi: Lojik yığının tepe değeri
  • Aşağı Sayma girişi: Lojik yığının ikinci değeri
  • Yukarı Sayma girişi: Lojik yığının üçüncü değeri
  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Bilgi Notu
  Her sayıcı için sadece bir anlık değer olduğundan, aynı sayıcıyı birden çok şekilde kullanmayın. (Yukarı Sayma, Aşağı Sayma ve Yukarı/Aşağı Sayma aynı anlık değere erişir.)
  Reset komutuyla bir sayıcı resetlendiğinde sayıcı biti resetlenir ve anlık değer de sıfırlanır

  [​IMG]


  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş