Şilede Nereye Gidilir, Şilede Ne Yapılır, Şilede Nereler Gezilir

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 18 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Şilede Nereye Gidilir, Şilede Ne Yapılır, Şilede Nereler Gezilir
  Plaj ve Deniz: Şile'nin 10 kilometrelik uzun sahil şeridi, güzel denizi ve kumsalında özellikle yazın bunaltıcı havasında serinleyebilir, güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

  Şile Feneri: Şile Feneri, 140 yılı aşkın tarihsel değeri değeri ile dünyanın 3'üncü büyük feneri konumundadır ve Şile'nin sembolüdür.

  Şile Kalesi: Şile'nin sembollerinde birisi de Şile Kalesi'dir. Şile sahilinde Ocaklıada üzerinde bulunmakta olup görülmeye değerdir.

  Kale Bizanslılar tarafından inşa edilmiş olup daha sonra Osmanlılar tarafından da faal olarak kullanılmıştır.

  Şile'de ayrıca Yeşil Vadi yakınlarında bulunan Heciz Kalesi ve Hasanlı Köyü'nde bulunan Sarıkavak Kalesi de görülmeye değer.

  Ağlayan Kaya: Ağlayan Kayalar, Şile'nin doğusunda, Şile Fenerinin yaklaşık 500-600 metre arka tarafında bulunan ve kayalar arasından çıkan bir su kaynağıdır. Görüntüsü ve akış şekliyle ağlayan bir insana benzediğinden dolayı bu ismi almıştır.

  Hanımsuyu Çeşmesi: Hanımsuyu Çeşmesi Osmanlılar döneminde 1871 yılında yaptırılmış tarihi bir çeşmedir. Halen faal olan çeşme tarihi eser olarak görülmeye değer. Şile'deki diğer bir tarihi çeşme ise Kabakoz Köyü'nde bulunan ve Bizanslılar döneminde yaptırılan 600 yıllık Kabakoz Çeşmesi'dir.

  Akçakese Köyü: Şile'ye 13 km. mesafede bir sahil köyü olan Akçakese'ye uğramadan Şile'den ayrılmayın. Yaklaşık 1 km.lik güzel bir kumsala sahip olan köyde sahil boyunca birbirinden güzel koylar mevcut.

  Deniz güvenli ve sığ. Tipik Karadeniz evleri dikkat çekmekte.turkeyarena.com Anayolları asfalt olan köye ulaşım kolay.

  Şile Doğa Turizmi
  Şile, ekolojik turizm açısında büyük imkanlara sahiptir. İstanbul'un en büyük ormanlarının bulunduğu Şile'de özellikle doğa yürüyüşü ve trekking aktivitelerinde bulunabilirsiniz. Bölgede ayrıca çeşitli alanlara dağılmış durumda ve keşfedilmeyi bekleyen onlarca mağara bulunmaktadır.turkeyarena.net Şile'nin çevre köylerine yapacağınız ziyaretlerde doğal köy ürünlerinden tatmayı unutmayın.

  Onbir Göller Vadisi: Şile'nin doğa harikası görülmeye değer yerlerinin başında Onbir Göller Vadisi gelmektedir. Hacıllı Köyü yakınlarındaki bu yer doğa yürüyüşü için çok ideal.

  Kumbaba Tepesi: Şile'nin önemli ve turistik mekanlarından biri olan Kumbaba Tepesi, manzarası ve doğasıyla ziyaretçilerini büyülemekte. Tepenin Bizanslılar döneminde güneş banyosu yapmak üzere gemilerle gelinen bir mekan olduğu da bilinmekte. Tepedeki kum oluşumlarının pek çok hastalığının tedavisinde kullanıldığı rivayet edilmektedir.

  Değirmençayırı Şelalesi: Doğal bir oluşum olan Değirmençayırı Şelalesi Şile'ye 30 km. mesafededir. Eko turizm tutkunları tarafından görülmeye değer.

  Balık Restoranları: Şile bir balıkçı beldesidir ve diğer bir ifade ile balık cenneti olarak da adlandırılabilir. Şile'ye gelip de leziz restoranlarında balık yemeden dönmeyin.
   


Sayfayı Paylaş