Silecek Lastiklerinin Değiştirilmesi

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve ot-gu tarafından 19 Aralık 2007 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  BU BASİT İŞLEMİ AŞAĞIDAKİ GİBİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ:

  • Silecek lastiğinin uzunluğunu cm cinsinden ölçün. Günümüz araçlarının silecek lastikleri çoğu 40 ila 50 cm. arasındadır. Ancak çok büyük ön camları olan bazı otomobiller ve minivanlarda bu uzunluk aşılabilmektedir.
  • Deneyimler, birbirinden farklı olan lastiklere sahip ya da yan sanayi sileceklerin uygun performansı sağlamadığını gösterir ve yapılacak en iyi şey, markası ne olursa olsun bir çift lastik takımı almaktır. Karşılığında elde edeceğiniz konfor ve rahatlık için tek bir silecek lastiği yerine bir çift lastik takımı almayı tercih etmelisiniz.
  SİLECEK LASTİKLERİ SİLECEK İSKELETİNE NASIL TAKILIR?

  Silecek sistemlerinde genellikle üç sistem vardır: kanca bağlantı parçası, mandallı kol, düz uçlu bağlantı parçası.

  • Lastiği silecek iskeletinden yavaşça çıkarmak ya da lastiği tutan tırnakları açmak için küçük bir tornavidaya ihtiyacınız olacaktır. Bazen bir çift kargaburun da yardımcı olur.
  • Çoğu silecek, üzerinde çalışılabilmesi için dik olarak havada ve ön camdan uzaklaşmış bir şekilde durabilir. Sileceğinizi camdan uzaklaştırın. Eğer sileceklerin durma pozisyonu motor kaputunun altında ise kontağı açın, silecekleri çalıştırın ve silecekler ortadayken kontağı kapatın. Böylece rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  KANCA BAĞLANTI PARÇALI KOLLAR İÇİN

  Genelde silecek kolunu çalışabileceğiniz bir yüksekliğe kaldırmaya ihtiyacınız olacaktır. Bağlantı parçasına daha fazla ışık düşmesi için lastiği silecek koluna dik bir şekilde sallandırın. Bağlantı parçasında, lastiği kancada tutan kilitleri serbest bırakmak için kaldırılması ya da bastırılması gereken bir tırnak bulacaksınız. Tırnağı serbest bıraktıktan sonra silecek kolunun merkezine hafifçe yapacağınız bir baskı lastiğin kancadan kaymasını sağlayacaktır. Sonra basitçe yeni lastiği silecek kolu boyunca kancaya yerleştirip klik sesini duyana kadar kaydırın.

  MANDALLI KOLLAR İÇİN

  Silecek kolunu çalışabileceğiniz bir yüksekliğe kaldırın ve lastiği mandalda tutan kilit tırnaklarına yakından bakın. Tırnağı lastiğin altından bastırarak itmeli ya da tornavida ile üst taraftan kaldırmalısınız. Tırnak mandalını serbest bıraktıktan sonra lastik takımını yanlamasına hareketlerle silecek kolundan itin. Yeni takım mandala basit bir şekilde kilitlenecektir.

  DÜZ UÇLU BAĞLANTI PARÇALI KOLLAR İÇİN

  Silecek kolundaki kilit çıkıntısını açmak için tornavida ile mevcut lastiğin üstündeki tırnağı kaldırmanız gerekir. Eski lastiği kolun ucundan kaydırmak için lastiği yatay konumdan birkaç derece yukarı kıvırmanız da gerekebilir.

  Eski lastik çıktıktan sonra; yeni lastiğin kolun sonuna uyması için bir adaptörü olabilir ya da sadece kaydırmak yeterli olabilir. Yine, lastik yerine oturana kadar, yani klik sesi duyulana kadar hafif bir itme uygulayın.

  ARKA CAMLAR
  Aracınızda varsa, arka cam silecek lastiklerini de unutmayın. Ön lastiklere göre arka cam silecek lastikleri daha çok yol çakılına maruz kalır. Arka tekerleklerin fırlattığı her türden parçacık aracınızın arkasını adeta yıkamaktadır.

  (Kaynak: www.castrol.com)

  Metal silecek iskeletinin aniden ön cama kapanması durumunda camı korumak için ön camın üzerine temiz bir bez koymayı hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.
   


 2. hmtytgn42 Member

  Babam oto yedek parçacı ve size bir bilgi vericem

  İstrseniz en kaliteli markanın silecek lastiğini alın 1 yaz 1 kış geçtikten sonra hepsi bozuluyor bence uçuk fiyatlı sileceklere gerek yok (çok da ucuz olmasın :D) (fiat grubu için geçerli)
   
 3. pult Well-Known Member

  Arabamın silecekleri ses yapmaya başladı,değiştirme vaktimi geldi acaba.
  1yıl önce würth'den almıştım,demek bu kadar çabuk eskiyor.
   
 4. hmtytgn42 Member

  1 yaz 1 kış geçtikten sonra eskimesinin sebebi camla sürekli temas halinde olup sıcağı ve soğuğu içine çektiği için üzerindeki grafit kaybolur ve lastik yıpranır. Bu nedenle ses çıkarır veya özelliğini kaybeder..
   
 5. pult Well-Known Member

  hmtytgn42,teşekürler.
   

Sayfayı Paylaş