Şile Tarihi Yerler

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Şile Tarihi Yerler
  Fenerler: Fenerler boğazlar civarında 1856 yapılan Anadolu Fenerinden sonra 1858 - 1859 yılları arasında Sultan Aziz tarafından inşa ettirilmiştir. Dünyanın 2. Büyük Feneri olan Şile Fenerinin tarihi değeri oldukça büyüktür. Kırım Harbinde, Karadeniz'den İstanbul Boğazına girecek gemilerin yollarını bulabilmeleri için yapılmış fenerlerden biridir. Taş kısmını Türk Mimarlar, metal aksamı ve mercek-kristal sistemini de Parisde bulunan Paris - Barbir fabrikasında yapılmıştır. Uluslar arası standartlarında birinci sınıf deniz feneridir.
  [​IMG]

  Çeşmeler: Çeşmeler günümüzde de suyundan içilen çeşme "Tatlı Su" olarak biliniyor. Hanımsuyu Çeşmesi, Osmanlılar zamanında Hatice Hanım adında Mısırlı bir kadın tarafından 1871'de yaptırılmış. Kabakoz Köyü Çeşmesi, Şile'nin 11km kuzeyinde Bizanslılar tarafından yaptırılmış. Bu çeşme tam 600 yıllık tarihi bir geçmişe sahip.

  Hamamlar: Eski Hamam kalıntıları ilçe merkezindeki Hamamdere mahallesindedir. Bu yapı Osmanlılar tarafından inşaat edilmiştir.

  Kaleler: Heciz Kalesi, Yeşil Vadi yakınlarında olup, Bizanslılar'ın inşa ettiği tarihi bir kaledir. Vadinin sarp yamaçlarında, bölgeye hakim bit tepede yapılan kale Bizans'ı Anadolu'dan gelen akınlara karşı korumak için yapılmıştır. Şile Kalesi, tarihsel gelişim içinde önemli bir yer tutmuştur. İlçe sınırları içerisinde 3 adet kale vardır.turkeyarena.com Bunlar Şile kalesi - Heciz Kalesi ve Sarıkavak Kalesidir. Bizanslılar'ın inşa ettiği kale, daha sonraları Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. Kale 10x10m2 genişliğinde ve 12m yüksekliğinde olup denizden gelebilecek saldırılara karşı kayabilmek amacıyla inşa edilmiştir.
  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş