Silah Ruhsatı Nasıl Alınır Ankara

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 8 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Ankara Emniyet Müdürlüğü Silah Ruhsat İşlemleri
  silah ruhsatı nasıl alınır. Silah Ruhsatı Müracaatlarında Adli Sicil
  Belgesi İstenmeyecek

  ANKARA SİLAH RUHSATI İSTEK FORMU İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ

  ANKARA Emniyet Müdürlüğü

  Silah ruhsatı için gereken şartlar ve belgeler

  MESKENDE SİLAH BULUNDURMA
  İkamet edilen yer (müracaatçının ev adresi) Beypazarı, Çubuk, Kızılcahamam, Elmadağ, Polatlı, ve Şereflikoçhisar İlçelerinden birinin Polis bölgesi ise o İlçe Emniyet Müdürlüğüne bu İlçelerin Jandarma bölgesi ise o İlçe Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir. Bu altı ilçe dışı bir Polis bölgesi ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Ruhsat Tebligat İşlemler Şube Müdürlüğüne , altı ilçe dışı Jandarma bölgesi ise Ankara İl Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir. YİVLİ AV TÜFEĞİ BULUNDURMA müracaatları da bu şekilde yapılacaktır.

  Yarım kapaklı dosya ve silah ruhsatı istek formu.
  Silah Ruhsatı için alınan DOKTOR RAPORU (Tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden veya Üniversite Hastanelerinden alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
  5 Adet Renkli FOTOĞRAF ( Son 1 yıl içerisinde çekilmiş olacaktır.)
  Bulundurma harç bedeli yatırılıp MAKBUZ getirilecek
  SİLAH varsa tespit için getirilecek (Taşıma süresi dolan veya biten silahlar önceden şubemize müracaat ederek silah nakil belgesi alındıktan sonra tespit amacıyla şubemize getirilecektir)
  Müracaatınız esnasında parmak iziniz alınacaktır.

  SİLAH İŞ YERİNDE BULUNDURULMAK İSTENİYORSA İLAVETEN

  İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı fotokopisiyle birlikte getirilecektir

  İŞ YERİ ŞİRKET İSE

  İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı fotokopisiyle birlikte
  Şirket ortaklarınca işyerinde silah bulundurulmasına muvafakat verildiğine dair yetkili kurul kararı veya muvafakatname (asılları ve fotokopileri getirilecektir)


  CAN GÜVENLİĞİ NEDENİYLE SİLAH TAŞIMA RUHSATI

  İkamet edilen yer (müracaatçının ev adresi) Polis bölgesi ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Silah Ruhsat Şube Müdürlüğüne , Jandarma bölgesi ise Ankara İl Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir.

  İSTENEN BELGELER :

  Yarım kapaklı dosya ve silah ruhsatı istek formu.
  Silah Ruhsatı için alınan DOKTOR RAPORU (Tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden veya Üniversite Hastanelerinden alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
  5 Adet Renkli FOTOĞRAF ( Son 1 yıl içerisinde çekilmiş olacaktır.)
  Varsa Can Güvenliğinin Neden Tehlikede Olduğunu Belirtir BELGE ( Adliyeden Veya Karakoldan )
  Şahıs Resmi Bir Kurumda Çalışıyor İse GÖREV BELGESİ veya yapmış olduğu işle ilgili belge
  SİLAH varsa tespit için getirilecek (Taşıma süresi dolan veya biten silahlar önceden şubemize müracaat ederek yol belgesi alındıktan sonra tespit amacıyla şubemize getirilecektir) .
  Dosya taşıma olarak onaylandıktan sonra 5 yıllık silah taşıma ruhsatı harç bedeli Maliye veznesine yatırılıp MAKBUZ getirilecek
  Müracaatınız esnasında parmak iziniz alınacaktır.


  İkamet edilen YER (müracaatçının ev adresi) Beypazarı, Çubuk, Kızılcahamam, Elmadağ, Polatlı, ve Şerefli Koçhisar İlçelerinden birinin Polis bölgesi ise o İlçe Emniyet Müdürlüğüne bu İLÇE lerin Jandarma bölgesi ise o İlçe Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir. Bu altı ilçe dışı bir Polis bölgesi ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Ruhsat Tebligat İşlemler Şube Müdürlüğüne , altı ilçe dışı Jandarma bölgesi ise Ankara İl Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir.


  KAMU GÖREVLİSİ TAŞIMA

  İkamet edilen yer (müracaatçının ev adresi) Beypazarı, Çubuk, Kızılcahamam, Elmadağ, Polatlı, ve Şereflikoçhisar İlçelerinden birinin Polis bölgesi ise o İlçe Emniyet Müdürlüğüne bu İlçelerin Jandarma bölgesi ise o İlçe Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir. Bu altı ilçe dışı bir Polis bölgesi ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Ruhsat Tebligat İşlemler Şube Müdürlüğüne , altı ilçe dışı Jandarma bölgesi ise Ankara İl Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir.

  CUMHURBAŞKANI BAKANLAR VE YASAMA ORGANI ÜYELERİ, CUMHURBAŞKANLIĞI GENEL SEKRETERİ SÜRESİZ OLARAK; VALİLER İLE BAKANLIK MERKEZ VE TAŞRA TEŞKİLATINDA GÖREV YAPAN MÜLKİ İDARE AMİRLİĞİ HİZMETLERİ SINIFINDA GÖREV YAPANLAR, HAKİM, SAVCI VE BU MESLEKTEN SAYILANLAR, EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI PERSONELİ, MİT MENSUPLARI, ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ ORMAN VE GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURLARI, BAŞBAKANLIK BAKANLIKLAR VE CUMHUR BAŞKANLIĞI ÖZEL KALEM MÜDÜRLERİ, T.B.M.M. GENEL SEKRETERİ, ASLİ GÖREVLERİ VE KADROLARI TEFTİŞ VE DENETİM OLAN KAMU GÖREVLİLERİ, SAYIŞTAY DENETÇİLERİ, BÜYÜK ELÇİ, ELÇİ, DAİMİ TEMSİLCİ ve YARDIMCISI KONSOLOS VE MUAVİN KONSOLOS OLARAK GÖREV YAPMIŞ OLANLARDAN HALEN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KADROSUNDA ÇALIŞANLAR, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENEL MÜDÜR VE YARDIMCILARI, BAŞKANLAR VE BU BAKANLIK DAİRE BAŞKANLARI GÖREVLERİ DEVAMI SÜRESİNCE; SAYIŞTAY BAŞKAN VE ÜYELERİ, MÜSTEŞAR BAŞBAKANLIK VE DEVLET BAKANLIKLARI DAHİL BAKANLIKLARA DOĞRUDAN BAĞLI KURUM VE KURULUŞLARIN BAŞKANLARI İLE MÜSTEŞAR YARDIMCISI, BAŞBAKAN BAŞMÜŞAVİRİ, GENEL MÜDÜR, BAKANLAR KURULU SEKRETERİ VE BU GÖREVDE BULUNMUŞ OLANLAR KAMU GÖREVLERİ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE KAMU GÖREVLİSİ TAŞIMA RUHSATI ALABİLİRLER.

  Yarım kapaklı dosya ve silah ruhsatı istek formu.
  GÖREV BELGESİ (Başlıklı, mühürlü ve kimlik bilgileri dökümlü) Görev belgesinin müracaat tarihi itibari ile 1 aydan(30 gün) fazla olmaması gerekir.
  Genel Müdür, Müsteşar ve Müsteşar Yardımcıları ATAMA KARARI FOTOKOPİSİ de getirecekler
  5 Adet fotoğraf ( Son 1 yıl içerisinde çekilmiş olacaktır.)
  SİLAH varsa tespit için gelecek (Silah ilk defa ruhsata bağlanıyor ise faturası da getirilecek )
  Müracaatınız esnasında parmak iziniz alınacaktır.

  BU GÖREVLİLERİN YANISIRA; İNFAZ KORUMA MEMURLARI, İCRA MÜDÜRLERİ VE MÜDÜR YARDIMCISI, CEZAEVİ MÜDÜRLERİ, KÖY VE MAHALLE MUHTARLARI, BELEDİYE BAŞKANLARI, İL GENEL MECLİS ÜYELERİVE KİT YÖNETİM KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ İLE GENEL MÜDÜR VE YARDIMCILARI, TC KARAYOLLARI BÖLGE MÜDÜR VE YARDIMCILARI ŞUBE ŞEFLERİ, RTÜK BAŞKANI, BAŞKAN YARDIMCISI VE ÜYELERİ, SERMAYE PİYASASI KURULU,KAMU İHALE KURULU, TÜTÜN MAMULLERİ VE ALKOLLÜ İÇECEKLER PİYASASI DÜZENLEME KURULU İLE ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİ Yukarıda sayılan belgelere İLAVETEN aşağıdaki belgeleri de getirmek kaydıyla görevlilerinin devamı süresince KAMU GÖREVLİSİ TAŞIMA RUHSATI ALABİLİRLER.

  Silah Ruhsatı için alınan DOKTOR RAPORU (Tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden veya Üniversite Hastanelerinden alınacak Sağlık Kurulu Raporu)
  KİT Genel Müdür ve Yardımcıları, Yönetim Kurulu Üyeleri ATAMA KARAR FOTOKOPİSİ de getireceklerdir.

  EMEKLİ KAMU GÖREVLİSİ TAŞIMA


  İkamet edilen yer (müracaatçının ev adresi) Beypazarı, Çubuk, Kızılcahamam, Elmadağ, Polatlı, ve Şereflikoçhisar İlçelerinden birinin Polis bölgesi ise o İlçe Emniyet Müdürlüğüne bu İlçeler Jandarma bölgesi ise o İlçe Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir. Bu altı ilçe dışı bir Polis bölgesi ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Ruhsat Tebligat İşlemler Şube Müdürlüğüne , altı ilçe dışı Jandarma bölgesi ise Ankara İl Jandarma Komutanlığına müracaat edilecektir.

  Aşağıdaki mesleklerden; VALİ , VALİ YARDIMCISI, KAYMAKAM, VE BUCAK MÜDÜRLERİ İLE MÜLKİYE MÜFETTİŞİ, İÇİŞLERİ DAİRE BAŞKANI VEYA ŞUBE MÜDÜRÜ GİBİ MÜLKİ İDARE AMİRLİĞİ HİZMETLERİ SINIFI DAHİL GÖREVLİLER, HAKİM VE SAVCILAR İLE SAYIŞTAY BAŞKAN VE ÜYELERİ, EMNİYET HİZMETLERİ SINIFINA DAHİL KADROLARDA ÇALIŞAN PERSONEL İLE MİT HİZMETLERİ nden EMEKLİ olanlara süresiz olarak EMEKLİ Kamu Görevlisi Taşıma Ruhsatı tanzim edilir.

  İSTENEN BELGELER:

  5 Adet Renkli FOTOĞRAF ( Son 1 yıl içerisinde çekilmiş olacaktır.)
  EMEKLİLİK ONAYI YAZISI
  Emekli olduğu kurumundan (Hakkında Adli İdari soruşturma olmadığına dair) BELGE
  SİLAH varsa tespit için gelecek (Silah ilk defa ruhsata bağlanıyor ise faturası da getirilecek, emekli Emniyet Mensupları zati demirbaş silahlarına ait satış senetlerini getirecekler )
  Yarım kapaklı dosya ve silah ruhsatı istek formu.

  Yukarıda belirtilen mesleklerin yanı sıra aşağıda belirtilen EMEKLİ BÜYÜKELÇİ, ELÇİ, DAİMİ TEMSİLCİ VE YARDIMCISI, EMNİYET BEKÇİSİ, ORMAN MUHAFAZA MEMURULARI, GÜMRÜK MUHAFAZA MEMURLARI VE ORMAN BÖLGE ŞEFLERİ HER BEŞ YILDA BİR TAŞIMA HARCININ YANI SIRA , DOKTOR RAPORU İLE MÜRACAAT EDEREK RUHSAT ALABİLİRLER

  HARÇ ÜCRETLERİ
  Bulundurma 5 Yıl 860,50 TL
  Taşıma 5 Yıl 2.689,25 TL
  Meslek mensubu taşıma 5 Yıl 2.689,25 TL
  Yivli av tüfeği ruhsatnamesi 5 Yıl 2.689,25 TL
  Yivsiz tüfek ruhsatnamesi 5 Yıl 21,00 TL

  Harç ücretleri her yıl ocak ayında maliye bakanlığınca yeniden düzenlenmektedir.
   


Sayfayı Paylaş