Sıkı karın kaslarına nasıl sahip olunur

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sıkı karın kaslarına nasıl sahip olacaksınız?
  Sımsıkı Alt Karın Kaslarına Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalı

  Sıkı karın kaslarına sahip olmak tüm erkeklerin hayalidir. Peki müthiş beton gibi baklavalara nasıl sahip olacaksınız işte yolu;

  Birçok erkek kendine hedef olarak karın kaslarına sahip olmayı koyar. Karın kasları, diyetine ve antrenmanlarına ciddi anlamda önem veren kişiyi tanımlamaktadır. Çünkü bunlar olmadan kesinlikle karın kasınız olmaz. Herkes biraz karın kası yaparken, onları gösterebilmek ayrı bir çabadır. Bu genelde yağların karın bölgesinde birikmesinden ve en inatçı yağların bu bölgede toplanmasından dolayıdır. Eğer sıkı karın kaslarının olmasını istiyorsan, bunun kurallarına uyman gerekiyor.

  Genetik etki
  Öncelikle anlamanız gereken herkesin farklı bir karın şekli vardır. Bazen ne kadar uğraşsanız da, dergilerde ve billboardlarda gördüğünüz erkeklerin karın kası gibi kasa sahip olamayabilirsiniz. Çünkü sizin genetik şekliniz onlarla aynı olmayabilir. Bu sizin elinizde olan bir şey olamadığı için ve vücudunuzun alacağı şekil bir sonraki aşama olacağı için, bu olaya çok takılı kalmayın. Eğer buna çok kafayı takarsanız, motivasyonunuz düşer. Ama eğer takmazsanız, gerekli vücut yağı düzeyine düşerseniz ve düzgün uygularsanız, karın kasınızda gözle görülebilir bir değişim olacaktır.

  Yiyecek etkisi
  Sıra beslenmenin denklemdeki yerine geldi. Karın kasları mutfakta yapılır sözünü duymuş muydunuz? Bu çok doğrudur. Herkesin biraz karın kası vardır ama yağların altında gizlenmiştir. Bu yağ tabakasını yok etmekte , yediğiniz besinler %90 etkiliyken, egzersizlerin etkisi %10'dur. Eğer yiyeceklerinizi kontrol edemeyecekseniz, karın kası sizin için hedef olmasın.

  Eskiler diyetinizde az yağlı yiyecekler yer almalı derken, modern zamanlarda bu görüş değişti. Şimdi orta yağ, az veya orta değerde karbonhidratlı yüksek protein diyetleri tercih ediliyor. Bu diyet, insülin düzeylerini daha iyi kontrol eder. Çok kalorili beslenmede, insülin vücutta yağ tutan başlıca hormondur. Bu çok karbonhidrat tüketerek zayıf kalamazsınız demek değildir, genelde açlık seviyeleri düşük karbonhidrat rejimleriyle daha rahat kontrol altına alınabilir ve daha az kalori alınır.

  Karın rutini
  Bu düzenli performanslar karın kasınızın şekillenmesi ve yağlar gittikten sonra görünür hale gelmesi için çok önemlidir. Karın kaslarının sizin vücudunuzun temelini oluşturduğu düşünülürse, onu güçlendirmek için biraz zaman ayırmanız gerekmektedir.

  Egzersiz topu ile hareketler
  Karın hareketleri için, dengenizi bozacak hareketler seçin bu karın kaslarının daha fazla çalışmasını sağlayacaktır. Egzersiz topları bunun için süper bir alettir, onunla birçok hareket yapabilirsiniz. Bu hareketler topla öne ve yanlara eğilme, topun üzerinde zıplama ve bacağınızın arasında topla bacağınızı kaldırmak olabilir.

  Ağırlık çalışmaları
  Eğer karın kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, karında ağırlık çalışması en iyisi olacaktır. Kas dokusu ona fazla ağırlık verdikçe güçlenir. Tüm vücuttaki kaslar gibi, karın kaslarına da aynı şekilde davranılmalıdır. Sürekli arka arkaya şınav çekmek, ağır bench press’le (Göğüs itiş) çalışmak kadar etkili değildir. Bu kural karın kası için de geçerlidir. Muhteşem hareket seçenekleri: Ağırlıkla mekik çalışmaları, ağırlıkla karın kası kelebek hareketi, bilekte ağırlıklarla ayakları yukarı kaldırmak.

  Hareketsiz olarak kasılma ile adale egzersizleri
  Son olarak , programınızda yer alan egzersiz uzun süreli hareketsiz olarak kasılma egzersizleridir. Bunun yararı kaslara nasıl kasılarak duracağını öğreterek, rahat bıraktığınız zaman bile kaslarınızı gösterebilmenizdir. Hareketsiz olarak kasıldığınızda, bu duruş alışkanlık haline gelecek, ve bir zaman sonra farkında olmadan kendinizi rahat bıraktığınızda da karnınızın bu duruşta durduğunu göreceksiniz.

  Bu 10 saniye tutup-bırakma gibi germe çalışmaları ile ve bunu 5-10 tekrarla günde birkaç kez yaparak başarabilirsiniz. 2-3 haftada farkı göreceksiniz.

  Karın kasının mükemmelliği
  Eğer karın kasına sahip olmak istiyorsanız, diyetin önemini küçümsemeyin. Birçok delikanlı sadece karın kası hareketleri ve kardiyo yaparak ve diyete daha az önem vererek bunu başarabileceklerini düşünürler. Ama yanılırlar.

  Yazan : Jeff Bayer
   


Sayfayı Paylaş