Şike iddianamesi Hazır Detaylar içerde

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve EmRe tarafından 3 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  1Numara Olgun Peker, 2 Numara Aziz Yıldırım
  Savcı Mehmet Berk’in hazırladığı iddianamade 1 numaralı sanık; örgüt yöneticiliği ile suçlanan Olgun Peker oldu. Bu suç örgütünün şiddete de başvurduğu belirtildi. Savcı, Aziz Yıldırım’ı da şike yapmak için örgüt kurmakla suçladı.

  [​IMG]

  FUTBOLDA şike iddialarına ilişkin özel yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nca bir yıldır yürütülen soruşturma tamamlandı. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in hazırladığı iddianamede, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 31’i tutuklu 93 kişi ‘şüpheli’ olarak yer aldı.

  Birden fazla şike
  İddianamenin 1 numaralı şüphelisi Giresunspor Kulübü eski başkanı Olgun Peker ile 2 numaralı şüphelisi Aziz Yıldırım’ın suç işlemek amacıyla kurulan örgütün yöneticisi olduğu ve birden fazla maçta şike yaptıkları iddia edildi. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ da şüpheliler arasında yer aldı. Gümüşdağ’ın şike yaptığı iddia edildi.

  Bugün Başsavcılığa verilecek
  ÖZEL yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in hazırladığı yaklaşık 400 sayfalık iddianame bugün İstanbul Başsavcı Vekili Fikret Seçen’e sunulacak. İddianame eğer Başsavcı Vekili Seçen’in onayından geçerse, Aziz Yıldırım ve Olgun Peker’in de arasında bulunduğu bazı sanıklar yönünden suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak iddiasıyla ceza isteminde bulunulduğu için özel yetkili ağır ceza mahkemesine gönderilecek. Özel yetkili ağır ceza mahkemesi de 15 günlük süre içinde yapacağı incelemenin ardından, iddianameyi kabul ya da reddettiğine ilişkin kararını açıklayacak.

  5 ila 12 yıl arasında hapis cezası
  6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan düzenlemelerinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmaması nedeniyle iddianamedekişikesuçuna ilişkin ceza istemi, yasanın düzenleme yapılmadan öncekihalinegöre yapıldı. Mevcutkanunda, şike suçunu işleyen bir kişinin 5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün veto ettiği kanunda ise, alt sınır 1 yıl, üst sınır 3 yıl olarak düzenlenmiş; ayrıca şike ağır cezalık olmaktan çıkarak Asliye Ceza Mahkemeleri’nin yetki alanına girecekti.

  Galatasaray’a suçlama yok
  SORUŞTURMA kapsamında bilgisine başvurulan MİT İstanbul Bölge Başkanı İsmail Nişancı iseşüphelilerarasındayeralmadı. İddianamedeOlgun Peker yönetimindeki suç örgütünün cebir ve şiddet kullanarak giriştiği eylemler ile Aziz Yıldırım’ın şike yapmak için kurduğu örgüt iki ayrı yapılanma olarak ele alındı. İddianamede daha önce yöneticileri sorgulanan Galatasaray Kulübü ile ilgili herhangi birsuçlamadabulunulmuyor.

  Şimdi ne olacak?
  İddianame, Başsavcıvekili’ne bugün sunulacak. Başsavcıvekili incelemenin ardından iddianameyi kabul ederse mahkemeye gönderecek. Mahkemenin kabul etmesi halinde de yargı süreci başlayacak.
   


Sayfayı Paylaş