Şike Davası Ergenekon Gibi Olmasın

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve EmRe tarafından 13 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) eski üyelerinden Av. Remzi Kazmaz, futbolda şike iddilarıyla gündeme gelen soruşturmaların, Ergenekon soruşturmasına dönüştürülmemesini istedi.Bodrum'daki bürosunda basın toplantısı düzenleyen Kazmaz, Ergenekon'da uzun tutukluluk sürelerinin yargısız infaza dönüştüğünü hatırlatarak, "Bu soruşturmada benzer olaylar yaşanmasın. İnsanlar gözaltına alınabilir. Ama gözaltı ve tutukluluk süreleri uzamamalı. Gözaltı sürecinin ardından iddianame hazırlanmalı, insanlar özgür mahkemeler önünde savunmalarını yapabilmelidır. Eğer bu kriz dalga dalga gidecek ve yıllara yayılacaksa, buradaki hukuktan bahsedemeyiz. TFF'nin aldığı bekleme kararını destekliyorum. Sonuçta şike ispat olur, yöneticilerin bu işe karıştığı tespit edilirse, TFF kendi hükümlerini uygular, cezasını verir" dedi.

  TFF'nin mahkemenin sonucunu bekleme kararını desteklediğini belirten Remzi Kazmaz, Türkiye'nin şike soruşturmasında şu ana kadar başarılı bir sınav verdiğini sözlerine ekleyerek "Gelinen noktada bir hukuk devleti olan Türkiye'de en doğru karar verildi. Masumiyet karinesi çiğnenmedi. Herkesin yargılama sürecine saygı göstermesi gerekir" şeklinde konuştu.

  İçinde bulunduğumuz süreçte taraftara ve medyaya da önemli görevler düştüğünü söyleyen Kazmaz şöyle devam etti: "Şiddet yasası çıktı. Bu konu ile ilgili tutuklamalar oldu. Peki futbolda her şey düzeldi mi? Hayır. Bu yasa doğrultusunda verilecek cezalar sorunları çözecek mi? Hayır. Futbol, mafya ve siyaset üçgeni ortadan kaldırılmadığı sürece, şikenin ve teşvikin devam edeceği kanısındayım. Bu noktada en önemli görev taraftarlara düşüyor. Taraftar kulübünü denetlemeli, sahip çıkmalı. Medya da toplumu eğitmeli, dengeyi kurmalı, nifak sokmamalı."

  Kulüplerin FIFA kriterlerine uygun yönetilmesi gerektiğini de vurgulayan Av. Remzi Kazmaz, "Bu kritiler uygulanmadığı taktirde kulüpleri denetleyemezsiniz. Bu bataklık ancak ve ancak saydamlıkla, demokrasinin ilkeleriyle beraber, kulüplerin FIFA kriterlerine uygun yönetilmesi ile kurutulur" yorumunu yaptı.
   


Sayfayı Paylaş