Sigortacılar sel hasarını ödemeye başladı

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Sigortacılar sel hasarını ödemeye başladı
  ‘Hasar ödemekten kaçıyorlar’ söylemlerine sert tepki gösteren sigortacılar, sel felaketinin hemen ardından mağdurlara ön ödeme yaptıklarını, hasarları da yavaş yavaş ödemeye başladıklarını söylüyor. Sel hasarıyla varlıklarını ve rüştlerini ispat ettiklerini belirten sigortacılar, ‘En son yapacağımız şey, sel felaketine karşı ürün almış sigortalılarımıza güçlük çıkarmaktır’ dediler.

  SEL felaketi sonrasında hasar tespit çalışmalarına devam eden sigorta şirketleri, bir taraftan mağduriyeti gidermek adına sigortalılara ön ödeme yaparken, diğer taraftan da sektör hakkında çıkan ‘hasar ödemekten kaçıyorlar’ söylemlerine sert tepki gösteriyor. ‘Biz hasarla varlığımızı ve rüştümüzü ispat ediyoruz’ diyen sigortacılar, ‘En son yapacağımız şey, bizden sel felaketine karşı ürün satın almış sigortalılarımıza güçlük çıkarmaktır’ şeklinde konuştular.

  [​IMG]

  Ekspertizi devam eden hasarlar
  Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, ön ekspertiz çalışmaları sonucu 1 milyon TL’nin üzerinde büyük boyutlu hasara maruz kaldığı anlaşılan sigortalılara, muhtemel zararlarının yüzde 25’ini oluşturan 9 milyon TL avans ödediklerini söyledi. Mustafa Su, ‘Ekspertizi sonuçlanan hasarlara ilişkin tazminatların derhal ödenmesi sağlanmaktadır. Ekspertizi devam eden hasarlarda ise, tespit çalışmalarının hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ve sigortalılarımızın tüm zararlarının en kısa sürede ödenmesi planlanmıştır’ dedi.

  Axa Sigorta CEO’su Cemal Ererdi, şirket olarak sel hasarından hemen sonra sigortalılara avans ödemeye başladıklarını vurgulayarak, ‘Bugüne kadar 5 milyon TL civarında bir avans ödemesi yaptık. Şimdi yapmamız gereken, hasarları sonuçlandırmak ve sigortalılara gecikmeden hasarlarını ödemek. Bunu iki hafta içinde tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Şirketimiz, reasürans sisteminin ödeme yapmasını beklemeden kendi kaynakları ile bu zararları çok rahatlıkla karşılayacak mali güce sahiptir’ diye konuştu.

  Ön ödeme yapıyorlar
  Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, çok büyük bir felaketle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, ‘Olayın etkisi yüksek ve sigortalı mahallerdeki tüm varlıklar etkilenmiş durumda. İhtiyaçlar ve talepler doğrultusunda avans ödemelerine ilk günden itibaren devam ediyoruz. Şu ana kadar 5 milyon TL civarında avans ödemesi yaptık. Raporlar şirketimize ulaştıkça da en kısa sürede hasarları neticelendiriyoruz’ dedi.

  Başak Groupama Sigorta Genel Müdürü Alain Baudry, kısa süre içerisinde gerçekleştirilen hasar analizleri sonrasında aralarında Bandırma Eğitimciler Kooperatifi’ne bağlı şirketlerin de bulunduğu sel felaketi mağduru sigortalıların tahmini zararlarının belirlendiğini ve hasar dosyalarının büyük çoğunluğunun tamamlandığını söyledi. Baudry, bugüne kadar 1 milyon TL’lik hasar ödemesi gerçekleştirdiklerini de kaydetti.

  Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak da, yüksek miktarda hasar gören sigortalılara 1.5 milyon TL avans ödemesi yaptıklarını belirterek, hasar miktarları netleştikten sonra bakiye için de en kısa zamanda ödemeleri yapacaklarını aktardı. Yapı Kredi Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Melike Demirel, tespit edilen hasarların tazminine başlandığını belirterek, şunları söyledi: ‘Zarar tespitleri tamamlanınca tazminatlar beklenmeden ödenecek. Kısmi ödemelerle sigortalıların acil ihtiyaçları karşılanıyor. Önümüzdeki bir-iki aylda hasarların önemli kısmı sonuçlanır.’

  Başta yaşanan aksaklıklar giderildi
  ANADOLU Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, sigorta şirketlerinin ellerinden gelen gayreti göstererek, mağdur olan sigortalılara hızla tazminat ödemeye çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu: ‘Buna karşın sektöre yönelik bazı olumsuz görüşler genellikle ekspertiz aşamasında yaşanan aksaklıklardan kaynaklanıyor. Ancak birkaç gün sonra hizmette yaşanan aksamalar telafi edilmiştir.’

  Hasar ödemesi başladı
  BAŞAK Groupama Genel Müdürü Alain Baudry ‘Bu zor dönemde hızla harekete geçerek sigortalılara destek vermeye çalıştık. Acentelerimizin üst düzey yöneticilerinden ve eksperlerimizden oluşan ekipler gerekli tespitleri yaptı ve hasar dosyalarını büyük ölçüde tamamlayarak, sigortalılarımızın hasar bedelleri ödenmeye başlandı. Selden zarar görenlere moral desteği için 5 milyon TL avans ödemesi de yapıldı’ dedi.

  Eleştirileri hak etmiyoruz
  AVİVA Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, felaket sonrası sigorta sektörü hakkında çıkan olumsuz görüşleri haketmediklerini belirterek, şunları söyledi: ‘1999 depreminde 700 milyon Euro hasar tazminatı ödedik ve çok işletmeyi ayağa kaldırdık. Sel felaketinin 350 milyon Euro civarında bir zarar doğuracağını düşünüyorum. Bu miktarı sektörün çok kısa sürede öder.’

  Asıl sınavı depremde verdik
  AXA Sigorta CEO’su Cemal Ererdi de, böyle bir afetin boyut olarak 1999 depremine göre daha hafif olduğunu aktararak, şunları söyledi: ‘Türk sigorta sektörü 1999’da zaten başarılı bir sınav vermişti. Sel felaketinin ertesinde sigorta sisteminin geciktiği veya gecikeceği endişesi daha sular çekilmeden dillendirildi. Bu erken yakınmaların biraz da sigortanın doğasından ileri geldi.’ dedi.

  Tüm mağduriyeti giderecek güçteyiz
  IŞIK Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, hasar tespit işlemleri sürecinde haksız söylemlerin sergilendiğini ifade ederek, ‘Sektör ilk günden itibaren çok hızlı hareket ederek sigortalıların yanında yer aldı. Hasar ödemede hiçbir problem yaşanmayacaktır. Mağduriyetleri en kısa zamanda giderecektir.’ dedi.
  28.09.2009, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş