Sigorta Şirketi Seçerken

Konusu 'Oto Kredi' forumundadır ve ot-gu tarafından 7 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Sigorta Şirketi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  İşte size Sigorta Şirketinizi belirlemede birkaç öneri ;

  • Öncelikle yukarıdaki sıralamayı ve şirketlerin ciro artışlarını iyi yorumlayın. Eğer çalışmayı düşündüğünüz şirket enflasyonun altında ya da çok az üstünde artmışsa bunun nedenini Acentenize mutlaka sorun...
  • Sigorta Şirketinin hasar ödeme prosedürü konusunda mutlaka bilgi alın... Örneğin sigorta şirketi hasarı haftanın belli bir günü ödeme günü vererek mi ödüyor? Hasarı siz ödeyip fatuyı aldıktan sonra size çekle mi ödeme yapıyor? Sigorta Şirketleri kendilerini tekrar sigortalattıkları (yani reasürans yaptıkları) için bankalar gibi kolay kolay batmazlar, ancak nakit sıkıntısına düşer, bunu da hasar ödeme sürelerini uzatarak ya da hasarda ince eleyip sık dokumak suretiyle bir anlamda hasar anında hizmet kalitelerini düşürerek belli ederler.

   İşte Sigorta Şirketinin haftanın belli bir günü ödeme günü vermesi, çek ile ödeme yapması gibi çalışma şekilleri Şirket zor durumda olduğunda ödeme sürelesini uzatması için prosedürel bir avantaj haline dönebilmektedir. Bu nedenle parayı ödeyip sonra faturası ile tazminat alacağınız şekilde hasar ödeme prosedürüne sahip şirketlerle çalışmadan önce çok daha dikkatli bir seçim yapmalısınız
  • Hasar hizmetini Genellikle size poliçeyi kesen sigorta acentesinden değil Şirketin kendisinden alırsınız. Şirketin iso kalite belgeli bir şirket olması kalite standartlarını belirlemiş bir şirket olduğunu ve bu standartlara uyup uymadığının 6 ayda bir denetlendiğini gösterir. Şirketin bu ya da benzeri bir kalite belgesine sahip olup olmadığını sorun..
  • Çalışmayı planladığınız sigorta şirketi orta ya da küçük ölçekli olabilir. Ancak çalıştığınız Acentenin şirket içindeki portföyü büyük ise hasar anında Acentenin portföyünün büyüklüğünün etkisi ile hasar prosedürü sizin için daha rahat işleyebilir. Bu nedenle Acentenin de portföy büyüklüğünü sorun. (Genellikle 400,000- 500,000 USD lık portföyle ortalama Acente büyüklüğünün üsütünde yüksek bir portföy rakamıdır)
  • Eğer aracınızı sigortalatıyorsanız, oto tamircinize ya da servise hangi sigorta şirketinin iyi olduğunu sorabilirsiniz. Onlar özellikle bu piyada işleyen sistemin bir parçası olduklarından, size bilgi vereceklerdir.
  • Sigorta Şirketinnin hangi gruba ait olduğunu sorun, piyasada radikal değişiklikler gösteren gruplara ait şirketler, grup karar ve politikalarından çok hızlı şekilde etkilenmekte ve çok hızlı bir şekilde tavır değiştirebilmektedirler.
  • Çalıştığınız şirketin Kurumsal Bir Şirket olmasına dikkat edin. Genellikle Aile ya da orta ölçekli patron şirketleri kurumsallaşmamış olabilmektedir. Bu da onların gereğinden fazla Tüccar gibi düşünüp kimi zaman hizmeti aksatmaya varan uygulamalara gözleri kapalı olarak gitmelerini getirebilmektedir.
  • Bir şirketin yabancı bir ortağının olması o şirketin her zaman çok iyi bir şirket olduğunu göstermez çünkü eninde sonunda şirketin sonuçlarını buradaki yerel yönetim belirlemektedir.
  • Çalışmayı planladığınız şirketin üst yönetiminde en son ne zaman değişiklik olduğunu sorun. Sık yönetici değiştiren şirketler genellikle problem yaşadıklarından yönetici değiştirirler.
   


Sayfayı Paylaş