Şifalı Bitkilerin Toplanması

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 26 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  turkeyarena.com

  Şifalı Bitkilerin Toplanma Kuralları


  Dünya üzerindeki bitkilerin, yaklaşık 20.000 türü tıbbi amaçlarla kullanılır. Türkiye'de yetişen 8.500 türden, sadece 500 kadarı tedavide kullanılıyor.

  * Bitkisel droglar, serin, karanlık ve rutubetsiz yerlerde saklanmalıdır.

  * Drogların plastik torbalarda muhafazası uygun değildir.

  * Droglar, tedavi edici özelliklerini genellikle 1 yıl muhafaza ederler.

  * Yapraklar, bitki çiçek açmaya başladığı zaman toplanmalıdır.

  * Çiçekler, tamamen açılmadan evvel veya tomurcuk halinde iken toplanır.

  * Kökler, bitkinin toprak üstündeki kısımları kuruduktan sonra toplanır.

  * Kabuklar, bitki yapraklarını döktükten sonra toplanmalıdır.

  * Meyveler, olgunlaştıktan sonra toplanır.

  * Şifalı bitkileri toplama sırasında genel olarak özen gösterilmesi gereken konuların başında, doğayı koruma kavramı yer almalıdır. Bitkileri planlı bir biçimde toplayınız. Rastladığınız bir bitki kümesinin tümünü toplamayınız ki, bir sonraki mevsimde orada aynı bitkileri yine bulabilesiniz. Çiçeklerini, yapraklarını veya meyvelerini topladığınız ağaçları veya çalı türü bodur bitkileri hırpalamayınız, dallarını kırmayınız. Çayırlara, çimenliklere, çiğneyip ezmeden dikkatle giriniz. İhtiyacınızdan fazla bitkiyi toplamamaya özen gösteriniz. Drog olarak köklerinden yararlanılan bitkilerin soylarının tükenmesine olumsuz katkıda bulunabileceğinizi hiçbir zaman unutmayınız.

  * Şifalı bitkileri kendisi toplamak isteyen kişi, bilgisizlik veya yanlışlıkla zehirli bitki kullanarak büyük bir sorumluluk altına girebileceğinin bilincinde olmalıdır. Bitki toplamaya yardım eden çocukların sürekli kontrol altında tutulmaları gerekir. Kesin olarak teşhis edemediğiniz bitkileri toplamayınız. Onları, eğer rastlayabilirseniz, güvenebileceğiniz bir şifalı bitki satıcısından, belki de kullanıma çok daha elverişli durumda satın alabilirsiniz!

  * Şifalı bitkileri toplayabilmek için, onları tanımak gerekir. Eğer onları tanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken konular, doğru zamanda, uygun yerde ve gerektiği biçimde toplamaya özen göstermektir. Kazanılmış deneyimlere göre, en başarılı tedavileri, yeni toplanmış taze bitkiler sağlar. Taze bitkiler Şubat sonundan başlayarak Kasım sonuna kadar toplanabilir. Kış için kurutulmuş bitkilerden, pek büyük olmayan bir stok hazırlamak yeterlidir. Bunun için onları en etkili oldukları zamanda toplamaya özen göstermelisiniz.

  * Yalnızca sağlıklı, temiz ve haşaratsız (larvasız, kurtsuz ve böceksiz) bitkiler toplanmalıdır. Güneşli günlerde bitkiler sabah erken saatte toplanmalıdır.

  Şifalı Bitkilerin Toplanmayacağı Yerler

  * Kimyasal gübre kullanılmış veya ilaçlama yapılan bahçeler, tarlalar, çayırlar
  * Kirli ve mikroplu suların kıyıları, tren yolları, karayolları ve endüstri alanları civarları

  Şifalı Bitkileri Kurutma ve Saklama

  Bitkiler, kurutulmadan önce yıkanmazlar (Kökler hariç).Bunun için toplama bölümündeki özelliklere uyulması bir zorunluluktur. Eğer bitkileri kendiniz toplamıyor ve hazır kurutulmuş olarak bir yerlerden alıyorsanız yukarıdaki koşullarda toplanarak kurutulup kurutulmadığından emin olmalısınız. Kurallara uygun olarak toplanan bitkiler ince ince kıyılır temiz bezlerin veya baskısız ve boyasız kağıtların üzerine (turkeyarena.com) serpiştirilir ve gölgeli, havadar ve sıcak yerlerde elden geldiğince çabuk kurumaya bırakılır. Köklerde, kabuklarda ve çok sulu bitki bölümlerinde, kurutma için zaman zaman yapay sıcaklık da kullanılabilir. Fakat sıcaklığın 35 dereceyi aşmaması gerekir. Dikkatle yıkanan köklerin kurutulmaya bırakılmadan önce kıyılmaları daha doğru olur.

  Ancak, tam anlamı ile kurutulmuş bitkiler kış için saklanabilir. Bu görev için cam kaplar veya ağzı kapanabilir karton kutular idealdir. Plastik kaplar ve teneke kutular kullanılmamalıdır. Kurutulmuş bitkiler ışıktan korunmalıdır. Renkli cam kaplar, örneğin yeşil renkliler en uygun olanlarıdır. Hazırladığınız stok yalnızca bir kış için olmalıdır. Kurutulmuş bitkiler şifalı güçlerini zamanla yitirirler. Her yeni yıl, bize taze bitkiler armağan edecektir.

  Tıbbi Bitkilerin Gelişimi

  Glikozitler
  Organik asitler
  Tanenler
  Alkaloitler
  Sabit yağlar
  Uçucu yağlar
  Reçineli bileşikler
  Vitaminler
  Antibiyotikler

  Bitkisel Drogların Etkileri ve Kullanılışı

  * Drogların tedavi edici etkisi miktarına, kişinin fiziksel yapısına, kullandığı droga karşı olan tepkisine, ilacın verilme şekline vs. bağlıdır.

  * Bitkisel droglar ile hazırlanan ilaçlardan, mucizevi bir etki beklenmemelidir.

  * Tıbbi bitkilerin tedavi edici etkileri yavaş, fakat kalıcıdır.

  * Beklenen faydayı görebilmek için, tedaviye uzun süre devam etmek gerekir.

  * Drogların kullanılmasında en yaygın usul, "İnfusyon" (demleme) yöntemidir.

  * Çiçek ve ince yaprak taşıyan droglar, infusyon yöntemiyle hazırlanmalıdır.

  * İnfusyonlar, her defasında taze olarak hazırlanmalıdır.

  * Kök, kabuk, sert meyve ve tohum drogları, "Dekoksiyon" (kaynatma) yöntemiyle hazırlanmalıdır
   


Sayfayı Paylaş