Siemens S7–200’ün Montajı ve Kablajı

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 19 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  S7200’ün Montajı ve Kablajı

  S7-200 cihazı kolaylıkla monte edilmek üzere dizayn edilmiştir. Montaj delikleri yoluyla bir pa«yüzey e monte edebileceğiniz gibi, mevcut klipsleri kullanarak standart bir raya (DIN rayı) da kolaylıklamNa» Boyutlannın küçüklüğüsayesinde S7-200 size yer kazandınr.

  Bu bölümde S7-200 sisteminin montajıve kablajı için izlemeniz gereken yönergeler yer almaktadır.

  Bu Bölümde Yer Alanlar
  • S7-200 Cihazlannın Montajı için Yönergeler
  • S7-200 Modüllerinin Montajıve Sökülmesi
  • Topraklama ve Kablaj Yönergeleri
  S7200 Cihazlarının Montajı için Yönergeler

  S7200’ü bir pano yüzeyine veya standart raya monte edebilir ve yerleşimi dikey veya yatay olarak yapabilirsiniz (dikey montaj durumunda ortam sıcaklılığı sınırının azaldığına dikkat ediniz).

  S7200’ü Isı, Yüksek Gerilim ve Elektriksel Gürültüden İzole Edin

  Genel bir kural olarak, düşük gerilimde çalışan mikroişlemcili cihazlar yüksek gerilim ve elektriksel gürültü kaynaklarından uzak tutulmalıdır. S7200 cihazıda bu kapsama girer.

  S7200 cihazının pano içerisindeki yerleşimini düzenlerken, ısı açığa çıkaran cihazları dikkate alın ve elektronik cihazları panonun daha soğuk kısımlarına yerleştirin. Herhangi bir elektronik cihazın yüksek sıcaklık içeren ortamlarda çalıştırılması arıza olasılığını arttıracaktır.

  Ayrıca panodaki kablo yerleşimini de dikkate alın. Düşük gerilim ve iletişim kablolarının AC güç kabloları ve yüksek enerjili, hızlı tetiklenen DC kablolarla aynı kablo kanalı içerisinde yer almamasına dikkat edin.

  Hava Sirkülasyonu ve Kablaj için Yeterli Mesafe Bırakın

  S7200 cihazları doğal sirkülasyonla soğutulmak üzere dizayn edilmişlerdir. Yeterli soğutma için yukarıdan ve aşağıdan en az 25 mmlik açıklık bırakmanız gerekir. Ayrıca derinlik açısından da en az 75 mm mesafe olmasına dikkat edin.

  Bilgi Notu
  Dikey montaj halinde izin verilen maksimum ortam sıcaklığıyatay montaja göre 10°C azalmaktadır. Bu durumda S7-200 CPUyu genişleme modüllerinin altında olacak şekilde yerleştirin.

  S7200 sisteminin yerleşimini planlarken kablaj ve iletişim kablosu bağlantısı için de yeterli açıklık bırakın. Yerleşimde daha esnek olunabilmesi için gerektiğinde genişleme kablosu kullanın.

  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Tüm S7200 CPUlarda mikroişlemci, genişleme modülleri ve diğer kullanıcı gereksinimlerini karşılayacak dahili bir güç kaynağı yer almaktadır.

  S7200’ün CPUsu genişleme birimlerinin dahili kullanımı için 5 VDC sağlar. Seçilen genişleme modüllerinin tipine göre CPUnun gerekli 5 VDCyi sağlayıp sağlayamayacağına dikkat edin. Eğer konfigürasyonunuz CPUnun sağlayabileceğinden daha fazla enerji gerektiriyorsa, ya genişleme modülü sayısını azaltmanız veya daha yüksek enerji kapasitesine sahip bir CPU seçmeniz gereklidir. Herbir CPUnun sağlayabileceği ve her genişleme modülünün gereksindiği 5 VDC enerji hakkında bilgi için Ek Aya bakınız. Ek Bde yer alan tabloyu kendi konfigürasyonunuzun güç (veya akım) hesabını yapmak için kullanabilirsiniz.

  Ayrıca tüm S7200 CPUları girişler, röle bobinleri ve diğer gereksinimler için 24 VDC sensör güç kaynağı da içermektedir. Eğer gereksiniminiz bu güç kaynağının sağlayabileceğinden fazla ise harici bir 24 VDC güç kaynağı kullanmanız gereklidir. S7200 CPU tipine göre 24 VDC sensör güç kaynağı bilgileri için Ek Aya bakınız.

  Eğer harici bir 24 VDC güç kaynağı kullanıyorsanız, bu kaynağın S7200 CPU sensör güç kaynağı ile paralel bağlanmadığından emin olunuz. Elektriksel gürültünün azaltılması için değişik güç kaynaklarının ortak uçlarının (M) birbirine bağlanması önerilir.

  Uyarı
  Harici 24 VDC güç kaynağı ile S7-200’ün 24 VDC sensör güç kaynağının paralel bağlanmasıiki kaynağın gerilim seviyeleri arasında uyumsuzluk olması sonucuna yol açabilir.

  Bu durum sonucunda iki güç kaynağından biri veya her ikisi de anmda arızalanabilir veya ömürleri kısalabilirve PLCnin davranışı öngörülemez hale gelebilir. Öngörülemez davranış ölüme, ciddi yaralanmalara ve/veya maddi zarara yol açabilir.
  S7-200’ün DC sensör güç kaynağıile harici güç kaynağı, farklınoktalara enerji sağlamalıdır.
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  S7200 standart DIN rayına veya pano yüzeyine kolaylıkla monte edilebilir.

  Önkoşullar

  Elektrikli herhangi bir cihazı monte ederken veya sökerken enerji bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun. Ayrıca ılgılıtürn ekipmanlar da kapatılmış olmalıdır.

  Uyan
  S7-200 veya diğer ilgili ekipmanı monte ederken veya kablajmı yaparken enerji varsa, elektrik çarpması veya ekipmanm hatalıçalışmasısonucu doğabilir. Sökme ve yerine takma esnasında S7-200 ve diğer ekipmanda enerji bulunması ölüme, ciddi yaralanmaya ve/veya ekipmana zarar gelmesiyle sonuçlanabilir.
  S7-200 cihazını söker veya yerine takarken gerekli emniyet koşullarına uyun ve enerjinin bağlı olmadığından kesinlikle emin olun.

  S7-200 cihazmı takarken her zaman doğru modülüveya eşdeğerini kullandığınızdan emin olun.

  Uyan
  Eğer yanlışbir modül kullanırsanız S7-200de yer alan program öngörülemez şekilde davranabilir.
  S7-200 cihazınıöncekinden farkh bir model, montaj şekli veya sırada yerleştirmeniz durumunda ölüm, ciddi yaralanma ve/veya maddi hasar meydana gelebilir.
  S7-200 cihazını değiştirirken aynımodel, sıra ve yerleşimde olmasına dikkat edin.


  Montaj Boyutları

  S7200 CPUları ve genişleme modülleri pano yüzeyine montaj için montaj delikleri içerir. Tablo 31de montaj boyutları gösterilmiştir.

  [​IMG]
   
 4. oguzturk Administrator Staff Member

  S7-200 montajı kolaydır! Sadece şu sırayıtakip edin.

  Pano Yüzeyine Montaj
  1. Tablo 3-1deki ölçüleri kullanarak montaj deliklerini (M8) açın.
  2. Uygun vida kullanarak modülleri yüzeye vidalaym.
  3. Eğer genişleme modülü kulllanıyorsanız modülün solundaki yassıkabloyu erişim kapağının altındaki porta bağlayın.
  DIN Ray Montajı
  1. Rayı panoya monte edin; öyleki her 75 mmde bir vida olsun.
  2. Modülün altmda yer alan DIN klipsini açın ve modülüraya takm.
  3. Eğer genişleme modülü kulllanıyorsanız modülün solundaki yassıkabloyu erişim kapağının altmdaki porta bağlayın..
  4. Modülü aşağıraya doğru iterek klipsin kapanmasını sağlayın. Klipsin modülüraya sıkıca tutturduğunu kontrol edin. Modülün kutusuna zarar vermemek için bastırırken modülün ön tarafmı değil, montaj deliğinin üstündeki kalın plastik parçayıkullanm.
  Bilgi Notu
  Titreşimli ortamlarda veya S7-200 dikey monte edilmişse ray durduruculan kullanmak faydah olabilir.
  Eğer sisteminiz titreşimlere açıksa, o zaman S7-200’ü pano yüzeyine monte etmeniz ve sıkıca sabitlemeniz daha uygun olacaktır.


  CPUyu veya Genişleme Modülünü Sökmek

  S7200 CPUyu veya genişleme modülünü sökmek için şu sırayı takip edin:
  1. S7200’ün enerjisini kesin.
  2. Modüle bağlı tüm kablajı sökün. Çoğu S7200 CPUda ve genişleme modülünde bu işi kolaylaştırmak için sökülebilir klemens bulunmaktadır.
  3. Sökeceğiniz modüle bağlı genişleme modülü varsa, erişim kapağını açıp yassı kabloyu yerinden sökün.
  4. Montaj vidalarını sökün veya ray klipsini açın.
  5. Modülü sökün.
   
 5. oguzturk Administrator Staff Member

  Çoğu S7200 modülünde sökülebilir sıra klemens bulunmaktadır. Böylece modüller kolayca sökülebilir ve değiştirilebilir. Ek Ada hangi S7200 modülünde sökülebilir klemens bulunduğu belirtilmektedir. Bu imkana sahip olmayan modüller için opsiyonel klemens sırası sipariş edebilirsiniz. Sipariş numaraları için Ek Eye bakınız.

  Klemensi Sökmek için
  1. Klemense erişim için konnektör kapağını açın.
  2. Klemensin orta yerindeki yuvaya bir klemens tornavidası yerleştirin.
  3. Tornavidayı aşağı doğru hafifçe iterek klemensi sökün. Bkz Resim 32.
  [​IMG]


  Klemensi Yerine Takmak için
  1. Konnektör kapağını açın.
  2. Konnektörle modül üzerinde kalan tabandaki pinleri biribirine uyacak şekilde eşleştirin.
  3. Klemens, yuvasına oturacak şekilde döndürerek bastırın. Klemensin doğru şekilde yerleşip iyice sıkı olduğunu kontrol edin.
   
 6. oguzturk Administrator Staff Member

  Sisteminizin optimum çalışması ve uygulamanız ile S7-200’ün elektriksel gürültüye karşı ek koruması için kurallara uygun topraklama ve kablaj yapılmasıönemlidir.

  Önkoşullar

  Elektrikli herhangi bir cihazı monte ederken veya sökerken enerji bağlantısının kesilmiş olduğundan emin olun. Ayrıca ılgılıtürn ekipmanlar da kapatılmış olmalıdır.

  Türn ekipmanı yerel ve ulusal standartlara uygun olarak monte edin ve çalıştırın. Uygulamaya özel durumlarda hangi standartlann ve kuralların uygulanacağıkonusunda yerel yetkililere danışın.

  Uyarı
  S7-200 veya diğer ılgılıekipmanı monte ederken veya kablajmı yaparken enerji varsa, elektrik çarpması veya ekipmanm hatalıçalışmasısonucu doğabilir. Sökme ve yerine takma esnasında S7-200 ve diğer ekipmanda enerji bulunmasıölüme, ciddi yaralanmaya ve/veya ekipmana zarar gelmesiyle sonuçlanabilir.
  S7-200 cihazını söker veya yerine takarken gerekli emniyet koşullarına uyun ve enerjinin bağlı olmadığından kesinlikle emin olun.

  S7-200 sisteminizin topraklamasım ve kablajmı yaparken öncelikle güvenliği ön plana aim. Türn elektronik cihazlar gibi S7-200 de arızalanabilir ve bağlıbulunan makina veya ekipmanm beklenmedik şekilde hareket etmesine neden olabilir. Bu nedenle muhtemel yaralanmalara ve maddi hasarlara karşı S7-200 dışında gereken önlemleri almanız gerekmektedir.

  Uyan
  Kontrol cihazlan emniyeti ortadan kaldıracakşekilde anzalanabilirve kumanda edilen sistemin istemsiz şekilde hareket etmesine yol açabilir. Bu tarz beklenmeyen hareketler ölüme, ciddi yaralanmaya ve/veya maddi zarara sebep verebilir.
  S7-200den bağımsız olarak acil stop devresi, elektromekanik kilitleme veya diğer emniyet önlemlerini alınız.


  İzolasyon Yönergesi

  S7-200’ün AC güç kaynağıve girişçıkış modüllerinin AC devrelere olan nominal izolasyon gerilimi 1500 VACdir. Bu izolasyon seviyesi, AC şebeke ve düşük gerilim devrelerine karşı emniyetli bir izolasyon değeri olarak onaylanmıştır.

  S7-200e bağlanan tüm düşük gerilim sinyallerinin, örneğin 24V enerjinin, AC şebekeden ve diğer yüksek gerilim kaynaklarından izole edilmiş bir güç kaynağı tarafından sağlanması gereklidir. Bu tarz kaynaklar uluslararası güvenlik standartlarında tanımlanmışçifte izolasyon içerirler ve değişik standartlara göre SELV, PELV, Sınıf 2 veya Sınırlı Voltaj şeklinde değerlendirilen çıkışlar içerirler.

  Uyarı
  izole olmayan veya tek aşamalı izolasyonlu ve AC şebekeden enerji dönüştüren güç kaynakları; iletişim devreleri, düşük gerilim sensör voltaj kablosu gibi dokunmaya karşıemniyetli olması beklenen devrelerde tehlikeli gerilimlerin görülmesine neden olabilirler.
  Bu tarz beklenmeyen yüksek gerilimler ölüme veya ciddi yaralanmaya ve/veya maddi hasara neden olabilir.
  Sadece bu tarz kullamma uygunluğu onaylanmış güç kaynaklarını kullanın.
   
 7. oguzturk Administrator Staff Member

  Uygulamanızı topraklamanızın en iyi yolu tüm S7-200 bağlantılarının ve bağlıekipmanm tek noktaya topraklanmasıdır. Sözüedilen bu nokta sistem toprağına direkt olarak bağlanmalıdır.

  Elektriksel gürültüyüazaltmak için türn DC ortak uçlarının aynıtek noktadan toprağa bağlanmasıönerilir. 24 VDC sensör güç kaynağıortak ucunu (M) sistem topraklama noktasına bağlayın.

  Türn topraklama kabloları olabildiğince kısa ve kalm olmahdır, örneğin 2 mm2 (14 AWG).

  Topraklama konusunu ele alırken toprak kaçağıkoruma rölelerinin varlığınıda dikkate almayı unutmaym.

  S7-200 Kablajı için Yönergeler

  S7-200 kablajı için dizayn yaparken, enerjiyi S7-200 güç kaynağından, türn girişve çıkışdevrelerinden aynıanda kesecek müstakil bir kesici anahtar öngörün. Bir sigorta veya otomat kullanımıyla aşırı akıma karşıkoruma sağlayın. Ayrıca herbir çıkışdevresine sigorta veya diğer akım koruma elemanı yerleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

  Yıldırımdan etkilenebilecek tesisatlarda gerekli yüksek gerilim korumasmı sağlayın.

  Düşük gerilim sinyal ve iletişim kablolan ile AC kablolar ve yüksek enerjili, hızlıtetiklemeli DC kablolan aynı kablo kanalma/tavasma yerleştirmekten kaçının. Kablolan canlı uç, nötr uçbirlikte olacak şekilde çiftler halinde taşıyın.

  Mümkün olan en kısa kabloyu kullanın. Seçilen kablo kesitinin çekilecek akımı karşılayacak kapasitede olduğundan emin olun. S7-200 klemensleri 2 mm2 ila 0.3 mm2 (14 AWG ila 22 AWG) arasındaki kablo kesitlerine uygundur. Elektriksel gürültüye karşıoptimum koruma için ekranlı kablo kullanın. Tipik olarak, ekranı S7-200 tarafında topraklamak en iyi sonucu verir.

  Harici bir güç kaynağı tarafından beslenen giriş devrelerine aşırı akım koruma elemanı yerleştirin. Eğer devreler S7-200 sensör güç kaynağı tarafından besleniyorsa harici koruma gerekli değildir, çünkü sensör güç kaynağı akımı dahili olarak sınırlandırılmıştır.

  Çoğu S7-200 modülünde sökülebilir sıra klemensler bulunmaktadır (Modülünüzde sökülebilir klemens olup olmadığını kontrol etmek için Ek Aya bakınız). Gevşek bağlantıları engellemek için klemensin yuvasına, kablonun klemense sıkıca yerleştiğinden emin olun. Klemens vidalarını bozmamak için aşırı sıkmaktan kaçının. Klemensler için maksimum sıkma momenti 0.56 Nmdir.

  istenmeyen akımların akmasınıönlemek için S7-200 çeşitli noktalarda elektriksel izolasyon sağlar. Kablajınızıyaparken bu izolasyonları da gözönüne almalısınız. Ek Ada bu izolasyonların bulunduğu yeri ve seviyelerini bulabilirsiniz. 1500VACden küçük izolasyonlar güvenli olarak görülmemelidir.
   
 8. oguzturk Administrator Staff Member

  Kumanda gerilimi kapatıldığında oluşacak gerilimin sınırlanması için endüktif yüklerde sönümleme devresi kullanmanız gerekir. Sönümleme devreleri, yüksek endüktif tetikleme akımlarının yol açabileceği arızalara karşıçıkışınızı korur. Ayrıca, sönümleme devreleri bu tarz yüklerin neden olacağı elektriksel gürültüyü de azaltır.

  BilgiNotu
  Verilen sönümleme devresinin etkinliği uygulamaya bağlıdır. Kendi kullanımınız için sönümleme devresinin uygun karakterde ve kapasitede olduğundan emin olunuz.

  DC Yüklere Kumanda Eden DC ve Röle Çıkışlar

  DC çıkışlar dahili olarak korunmuş olup pek çok uygulama için ek önleme gerek yoktur. Röleler hem DC, hem de AC yükler için kullanılabildiğinden dahili koruma yerleştirilmemiştir.

  [​IMG]

  Şekil 3-3de DC bir yük için örnek sönümleme devresi görülmektedir. Çoğu uygulamada, endüktif yüke paralel (A) diyodunun bağlanması yeterlidir, ancak uygulamanız hızlı aç/kapalar gerektiriyorsa (B) Zener diyodun da eklenmesi tavsiye edilir. Zener diyodun kapasitesinin çıkış devresinin akımını karşılamaya uygun olduğundan emin olun.

  AC Yüklere Kumanda Eden AC ve Röle Çıkışlar

  AC çıkışlar dahili olarak korunmuş olup pek çok uygulama için ek önleme gerek yoktur. Röleler hem DC, hem de AC yükler için kullanılabildiğinden dahili koruma yerleştirilmemiştir.

  [​IMG]  Şekil 34de AC bir yük için örnek sönümleme devresi görülmektedir. Çoğu uygulamada yüke paralel bağlanan bir varistör (MOV) yeterli olacaktır. Varistörün çalışma gerilimi çıkış gerilim değerinden en az %20 büyük olmalıdır.
   

Sayfayı Paylaş