Siemens S7-200 PLC ürün tanıtımı

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 18 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Siemens S7-200 PLC ürün tanıtımı


  S7200 serisi Mikro Programlanabilir Otomasyon Cihazı (Mikro PLC), otomasyon gereksinimlerinizi desteklemek üzere pek çok cihaza kumanda edebilir.

  S7200, giriş değişimlerini izleyerek kullanıcı tarafından hazırlanan programa göre çıkışlara kumanda eder. Bu program, Boole mantığı, sayma, zamanlama, karmaşık matematik işlemler ve diğer akıllı cihazlarla iletişim içerebilir. Kompakt yapısı, esnek konfigürasyonu ve güçlü komut seti, S7200’ü pek çok uygulama için mükemmel bir çözüm kılar.


  Bu Bölümde Yer Alanlar
  • S7200 CPU
  • S7200 Genişleme Modülleri
  • STEP 7-Micro/WIN Programlama Paketi
  • İletişim Seçenekleri
  • Operatör Panelleri
  S7200 CPU

  S7200 CPU, güçlü bir Mikro PLC oluşturmak üzere kompakt yapıda bir mikroişlemci, entegre güç kaynağı, giriş ve çıkış devreleri içerir (Bkz Resim 1-1). Programınızı yükledikten sonra, S7200 uygulamanızdaki girişleri izlemek ve çıkışlara kumanda etmek için gereken lojik programını kapsamış olur.

  [​IMG]

  S7200 Genişleme Modülleri
  Uygulama gereksinimlerinizi karşılamak üzere, S7200 ailesi pek çok değişik genişleme modülleri içermektedir. Bu genişleme modüllerini S7200 CPUnun işlevlerini arttırmak için kullanabilirsiniz. Tablo 12, halen mevcut genişleme modüllerinin bir listesini vermektedir. Belli bir modül hakkında detaylı bilgi almak için Ek Aya bakınız.

  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  STEP 7-Micro/WIN Programlama Paketi

  STEP 7-Micro/WIN programlama paketi, uygulamamza kumanda edecek lojik programın oluşturulması, düzenlenmesi ve test edilmesi için rahat kullanımlıbir ortam sağlar. STEP 7-Micro/WIN, sağladığıüç ayrı program editörüyle uygulamanm verimli olarak gerçekleştirilmesine olanak verir. Gereken bilgiyi sağlamak üzere, gelişmişbir online yardım düzeneği ve uygulama örnekleriyle bu kullanma kılavuzunun elektronik versiyonunu içeren bir dokümantasyon CDsi sağlar.

  Minimum Bilgisayar Özellikleri

  STEP 7-Micro/WIN, bir PCde veya Siemens programlama cihazında, örneğin Field PGde çalışır. Bilgisayarınız veya programlama cihazmızm minimum aşağıdaki özelliklere sahip olmasıgerekir:

  [​IMG]
  • İşletim Sistemi:Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows Me (Millennium Edition), veya Windows NT 4.0 (veya daha ilerki versiyonu)
  • En az 50M byte hard disk alanı
  • Fare
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  STEP 7-Micro/WINin Kurulumu

  STEP 7-Micro/WIN CDsini bilgisayarınızın CDROM sürücüsüne yerleştirin. Kurulum aracı otomatik olarak çalışır ve kurulum sürecinde size yol gösterir. Kurulum hakkında daha detaylı bilgi için CDde yer alan Readme dosyasına başvurabilirsiniz.

  Bilgi Notu
  STEP 7-Micro/WINi Windows NT veya Windows 2000 işletim sistemlerine kurmak için Administrator yetkilerine sahip olarak loginolmalısınız.


  İletişim Seçenekleri


  Siemens, bilgisayarınızı S7200e bağlamak için iki ayrı iletişim seçeneği sunmaktadır: PC/PPI kablosu ile veya MPI ve PROFIBUS-DP iletişim ağlarında da kullanılabilecek bir Communication Processor (CP) kartı ve MPI kablosu ile.


  PC/PPI programlama kablosu bilgisayarınızı S7200e bağlamak için en yaygın olarak kullanılan ve en ekonomik seçenektir. Bu kablo, bir taraftan S7200 portuna, diğer taraftan bilgisayarınızın seri (COM) portuna bağlanır. PC/PPI kablosu, sadece programlama amaçlı değil, S7200’ün diğer cihazlara (örneğin modem) bağlantısı için bir çevirici olarak da kullanılabilir.


  MPI kablosunu kullanmak için, bilgisayarınıza bir CP kartı takmalısınız. Bu CP kartı daha yüksek iletişim hızlarında bağlantı için gereken donanımı içerir ve yüksek hızda şebeke bağlantısına olanak tanır.


  Operatör Panelleri


  TD 200 Text Display Ünitesi
  TD 200, 2 satırlık, her satırında 20 karakter yer alan ve sadece S7200 cihazına bağlanan bir text display (metin gösterge) ünitesidir. TD 200 yardımcı aracını kullanarak, S7200 cihazınızı mesaj metinleri ve uygulamanızla ilgili diğer değişkenleri göstermek üzere kolaylıkla programlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  TD 200, uygulamanızdaki proses değişkenlerini izlemek ve değiştirmek için ucuz bir arayüzey sağlar.


  TD 200 işlevlerini ve özelliklerini anlatan farklı bir kullanma kılavuzu bulunmaktadır.  TP070 Touch Panel (Dokunmatik) EkranlıÜnite
  TP070, dokunmatik ekranlı ve sadece S7200 cihazına bağlanabilen bir ünitedir. Bu dokunmatik ekran ile operatör arayüzeyini gereksiminize uygun olarak oluşturabilirsiniz.

  [​IMG]

  TP070 sabit grafikler, sütun grafikleri, butonlar ve uygulama değişkenlerini gösterebilir.

  TP070i programlamak için seçime bağlıTP-Designer for TP070 programlama paketi gereklidir.
   

Sayfayı Paylaş