Sibirya kurdu eğitimi zormudur?

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve Nysa tarafından 12 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Sibirya kurdu ya da Haski (Husky), yüzyıllarca kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılmış bir köpek ırkıdır.

  [​IMG]

  Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvandır. Her köpek gibi dillerinden terlerler. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçılığıyla tanınırlar. Bazılarının göz renkleri farklı olabilir. Çocuklara karşı çok hoşgörülüdür. Aslında herkesle iyi geçinir, ama kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak isterler. Yalnız kalırsa sıkılıp evdeki eşyaları kemirebilirler. Gereksiz yere havlamayan bir köpek ırkıdır, ancak uluyabilirler. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmezler ve sıcaklarda bunalırlar, eksi 60 derece soğukta yaşayabilirler.

  Ortalama ömrü 11-13 yıldır. Erkeğinin ağırlığı 20 ila 27, dişisinin ağırlığı ise 16 ila 23'tür.

  Bakımı: Özgürce koşup oynamayı çok seven bir ırk olduklarından dolayı apartman yaşamı için çok uygun köpekler değildirler. Hava sıcak olmadıkça çok iyi koşu arkadaşıdırlar. Tüylerinin uzun olmamasından dolayı düzenli aralıkla fırçalamak gerekmektedir. Fırçalarken acıtmamaya dikkat ediniz, sinirlenebilirler. Oldukça fazla egzersiz gereksinimleri vardır. Tek başlarına olmayı hiç sevmezler, tek başlarına kaldıklarında etraftaki nesneleri kemirmeye başlayabilirler.

  Eğitimi: Eğitimi içinde çok fazla sevgi ve ilgi gerekiyor. Fakat inanılmaz zekiler. Tek sorunları çabuk sıkılmaları. Bu nedenle uzun süre odaklanamıyorlar. Fakat ödül bisküvisi kraker vs. gibi küçük şeylerle komutları kısa sürede kaptırabilirsiniz. Tavsiyem komutlarla ilgli bolca video izlemeniz. Komutları nasıl öğretebileceğinizi anlatan yazıları okumanız. Zaten daha sonra devamı kendiliğinden geliyor. Ben yarım saatlik bir çalışma ile otur yat yuvarlan komutlarını öğrettim. Komutları öğrendikten sonra yapmanız gereken bolca iltifat ve bolca tekrar. Fakat şunu da söylemek isterim ki ne kadar iyi öğrenirlerse öğrensinler eğer işlerine gelmiyorsa hiç bir şey yaptıramazsınız. Önce ilgilerini çekmeli daha sonra öğretmeli veya istemelisiniz. Yalnız inanılmaz keyifli ve iyi kalpli canlılardır.
   


Sayfayı Paylaş