Sibel Üresin Çok Eşlilik

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Sibel üresin çok eşlilik yasal olsun
  Sibel Üresin Çok Eşlilik, Sibel Üresin Çok Eşlilik Açıklaması, Sibel Üresin'in çok eşlilik hakkındaki görüşleri, sibel üresin çokeşlilik, sibel üresin video, sibel üresin kimdir
  [​IMG]

  Muhafazakâr kesime yaşam koçluğu yapan ve "Çok eşlilik yasal olsun" açıklamasıyla tartışma yaratan Sibel Üresin, "Eşinizin ikinci bir eşi olsa ne yaparsınız?" sorusuna "Eşime bir hanım gösterdim "Almak istermisin" dedim" cevabını verdi.

  Günümüzdeki çok eşliler zina yapıyor
  Toplumumuzda çok ciddi bir yaralanma var, kadın bozuldu. Kadınlara en büyük zararı yine kadın veriyor. O yüzden yaptığım işle, evli çiftlerin hayatlarına iyi geldiğimi hissettiğimde manen çok tatmin oluyorum. Çok eşliliği savunmuyorum. Kuran-ı Kerim'deki gibi yaşanırsa sonuna kadar arkasındayım. Günümüzde çokeşlilerin zina yaptığına yüzde 100 eminim. Bunu eleştiriyorum.

  Çok eşliğinin kadın için haram olduğunu söyleyen Üresin, Bir kadın aynı anda 4 adamdan hamile kalabilir mi? Bir kere vücut buna müsait değil. Ama bir adam 5'er dakika arayla 4 kadını hamile bırakabilir. açıklamasında bulundu.

  Ardından tövbe edilmeli. İnsanız, günahameyilliyiz. Ama Allah diyor ki: "En çok kulumun günah işledikten sonra tövbesini severim." Allah kulunu yargılamadan önce son nefesini vermesini bekler, son anda imana gelebilir diye.

  Tek eşli ancak bir, iki kişi gösterebilirim
  Çok sayıda çok eşli çiftle görüşüyordum. Bu durumdan o kadar rahatsızlık duydum ki böyle bir açıklama yaptım. Sonrasında müşteri potansiyelim üç kat arttı. Neredeyse elimi sallasam çok eşliymiş. "Tek eşli kim" derseniz ancak bir, iki kişi gösterebilirim.

  Toplum tarafından onaylanmamış bir ilişki. Hangi kadın göğsünü gere gere "Kocamın ikinci karısıyım" diyebilir?
  Sıcak davranmamdan öte evli olduğunu bilerek böyle bir işe girdiğini söylüyorum. "Akıllı bir kadın olsaydın bir şeylerin teminatını alırdın ve bu işi öyle götürürdün. Şu an hukuken hiçbir hakkın yok. Adam bıraksa ortadasın" diyorum. Kendilerini kullandırmaya meraklılar. Zannediyorlar ki beraber olduktan sonra ondan vazgeçemeyecek. Erkekler bu kadar sadık değil. Alacağını aldıktan sonra seni silmek istiyor. Kaldı ki imam nikâhlısın. Boşaması üçten dokuza dediği an bitti. Bu durumdan rahatsız olmaktan başka yapacak bir şey yok. Özellikle erkeklerle konuşuyorum. İmam nikâhı yapmış, ayrı ev açmış. Çok eşlilik farz değil. Yapmışsa adaletli davranmak farz.

  İkinci kişi yüzünden evliliğimi bitirmem
  Eşime bir hanım gösterdim "Almak istermisin" diye. Aleni olunca da bence yapmak istemiyordur. Adama izin verdim, kişi de gösterdim. Kabul etmedi. Hangi adam karısını aldatırken izin alıyor? Eziyeti olabilir, psikolojik şiddet uygulayabilir, bundan dolayı ayrılırım. İkinci biri yüzünden evliliğimi bitirmem. Bitirenlere de sıcak bakmıyorum.

  İkinci hanımların çoğu genç, bekâr, hiç evlenmemiş. Hangi adam 40 yaşında kadını ikinci eş olarak almış. İkinci hanımlar cahil oluyor diye bir kanı var. Bu da çok yanlış. Hepsi üniversite mezunu, bakımlı ve hoş kadınlar.

  Çok eşlilik daha çok hangi kesimde görülüyor?

  İmam nikahı çok riskli
  Feministler ayaklandı. Saçma sapan şeyler söyledi. "Feministler varlıklarını gereksiz bulduğum kadınlar topluluğu" dedim. Bir kere kendilerine düşmanlar. Aslında kadınların haklarını savunan birçok cümle kuruyorum. "Türkiye'de bu iş yasallaşsın. Zaten yaşanıyor. Kadın hakkı verilsin" dedim. Gayrimeşru çocuklara kimlik veriliyor. Devlete soruyorum. Annesi kim? Neden hakkı yok? Çocuğa miras hakkı verdin. Kadının miras hakkı yok.

  Zorla hamile kalabilir. Kadın kandırılmış olabilir. Böyle durumlar yaşanıyor.
  Devlet bu açığı verdiği için kadınlar bunu kullanıyor. Devlet çocuğu tanıyıp kimlik vermese hiçbir kadın başkasından çocuk yapmaz. Çünkü ortada kalacağını bilir. Devletin bu işe acil çözümbulması lazım.

  Ben çok eşlilikten yana değilim. Bu olaya bir çözüm bulmamız gerekiyor. Birçok kadın, adamın parasını alamayacağını anlayınca çocuk doğuruyor. Diyelimki adamreddetti. DNA testi yaptırıyor, çocuğu olduğunu ortaya çıkarıyor vemirasçısı oluyor. Bu yasanın değişmesini istiyorum.

  Bu işi yapan biri olarak devlete öneri sunuyorum. İmamların kıydığı nikâhlar da resmileşsin. O nikâhlar da kayıt altına alınsa kimse ikinci kez nikâh kıymaz. Kaldı ki imam nikâhı hoca yoksa 2 şahitle bile kıyılabilir.

  O zaman herkes herkesle evlenebilir.

  Nikâhın 2 şartı var. Birincisi ilan etmek. Bir de mehir vermek. Özellikle imam nikâhını onlar yaptığı için muhafazakârlara söylüyorum. Çoğu zina yapıyor. Allah onlara yardım etsin.

  Manşet olmuşum
  Adana'ya bir konferansa gitmiştim. Konusu "Tek eşlilik mi, o da ne?" Her yerde afişler vardı, salon tıklım tıklımdı. Tam çıkacakken biri "Başlıkla ilgili hiç konuşmadınız" dedi. Konuyla ilgili 10 dakikalık bir konuşma yaptım. Konuşma çok fazla kayda alınmış. Bir şekilde basına yansımış. Bir uyandım o gün telefon susmuyor. Arkadaşım "Bütün kanallar senden bahsediyor" dedi. Manşet olmuşum. O gün de Bahçelievler Belediyesi'nde sertifika programım vardı. Belediyeden "Burası gazeteci dolu" diye aradılar. Gittim. Biraz çekim yaptılar. Birden oldu yani. Bilseydim daha önce yapardım. Çok eşlilikle ilgili 2 yıldır aralıksız yazıyorum. Bir günde kurulan bir cümle değil bu.

  AKP'li değilim
  Google'da ismi en çok aranan kişi unvanını aldım. Tanımayan bir sürü ünlü ya da ünsüz o kadar garip yorumlar yaptı ki. Ağzımdan çıkan her kelimeye çok dikkat etmeye çalışıyorum. Öfkelenmemeye çalışıyorum. Berna Laçin'in programina çıktım. Deliye döndü mesela. Neye sinirleniyor anlamış değilim. "Birilerinin maşası. Ona bunları söyletiyorlar" dendi. Zaten kendi çevremde tanınan bir insanım. O olaydan dolayı 4 gün ofisimi kapattım.

  Tanınmanın zor tarafları da olabiliyor.

  Televizyona çıktığım için eşimle aram bozuldu, bana TV ambargosu koydu. AK Partili değilim, siyaseti sevmiyorum. Sadece yasa çıkması fikrine sıcak bakıyorum. Bazı partilerden "İstişare yapalım" diye mailler geldi. Bu konuyu hangi parti gündeme getirirse desteğim var. Kanunların kadınların hakkını koruduğuna inanmıyorum. Kimse çalışmanın kadını daha iyi bir yere getirdiğini ilan etmesin. Hem dışarıda hem evde kocan tarafından sömürülüyorsun.

  Amaç Allah'ın rızası olsun
  Çok eşlilik, ihanet eden kadın gibi şikâyetlerle geliyorlar. İşin kötüsü çift geliyor. Adamkarısının kendisini aldattığını biliyor. "Eşimin psikolojisi bozuk. Lütfen düzeltin" diyor. Eskiden namus cinayeti işlenirdi, şimdi yok.

  Bir erkek hayatında başka bir kadın varken evliliğini yürütebilir ama kadının hayatında başka bir erkek varken olmaz. Çünkü çoğu kadın cinselliği erkekler gibi algılamıyor. Âşık oluyor. "Neden çok eşlilik" diye sorulduğunda şunu söylüyorum: Cinsiyet değiştirmek isteyen çok fazla erkek var. Baktığınızda erkek ama aslında gay. Dolayısıyla kadınlar evlenecek adam bulamıyor. Ayrıca çok fazla dul kadın var. Birçok gay kimliğini gizlemek için evleniyor. Hem muhafazakâr kesimde hemdiğer tarafta lezbiyen sayısı da çok.

  Hayat eşittir erkek değil
  Zengin bir erkek olsaydım 4 kadın alırdım. Peygamber efendimize soruyorlar. "Bana dünyada üç şey sevdirildi. Gözümün nuru namaz, güzel koku ve kadın" diyor. Kadın güzel bir şey. Kadın halimle öyle güzel kadınlar görüyorum ki hayranlıkla bakıyorum.

  Çok eşlilik kadının fıtratına çok zor gelen bir şey. Allah kadının fıtratına kıskançlık koymuş. Üzerine kuma kabul eden bir kadına "Neden" diye soramazsınız. Onun tercihi. Belki arkası, belki mesleği olmadığı için katlanıyor. Belediye başkanlarının eşleri de geliyor. İlk eşine soruyorum "Neden bırakmıyorsun" diye. "Resmi davetlere ben gidiyorum, soyadını ben taşıyorum. Neden bırakayım" diyor.
   


Sayfayı Paylaş