Shell'den yakıt tasarrufu için simülatör

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Shell, sürücüleri yakıt ekonomisi konusunda bilinçlendirmek amacıyla “Yakıt Ekonomisi Simülatörü”nü kullanıma sundu..

  [​IMG]


  Shell'den yapılan açıklamada, gelecek dört ay boyunca alış veriş merkezleri, akaryakıt istasyonları, fuarlar ve üniversitelerde sergilenecek yakıt ekonomisi simülatörünün, gerçek yol koşullarında sürüş imkanı sunarak, sürücülerin yakıt tasarrufu konusundaki araç kullanma alışkanlıklarını ve performanslarını belirlemelerine yardımcı olacağı ifade edildi.

  Simülatör ile gerçek yol koşullarında sürüş deneyimi

  Büyük ekranı, direksiyonu, pedalları, sürücü koltuğu ve tüm teknik ekipmanıyla gerçek bir otomobil şeklinde tasarlanan dilen simülatörün, bilgisayarlı animasyon teknolojisiyle eğlenceli bir sürüş deneyimi yaşattığı bildirildi. Shell’in açıklamasında, şehir içi yoldan otobana kadar farklı yol alternatiflerini barındırdığı belirtilen simülatörün, sürücülere, yakıt ekonomisi formüllerini de tercih edecekleri üç farklı senaryoya göre öğrettiği bildirildi.
  Söz konusu üç senaryo şöyle sıralanıyor: Shell Eco-marathon, Shell Yakıt Ekonomisi Mücadelesi ve Shell Yakıt Ekonomisi Deneyimi.

  Sürücülerin, Shell Eco-marathon’da araçtaki mevcut benzinle, verilen kilometreyi kat etmeye çalışacağı, Yakıt Ekonomisi Mücadelesinde, verilen formüllerle tasarruf sağlamaya çalışacağı, Yakıt Ekonomisi Deneyimi’nde ise aracı önce kendi sürüş tarzlarında, daha sonra da yaptıkları hatalara göre, verilen yakıt ekonomisi formülleri ile kullanacakları açıklandı. Böylece sürücüler, kendilerini test etme imkanı bulurken, yakıttan tasarruf sağlamak için de nelere dikkat etmeleri gerektiğini öğrenecekler. Ayrıca simülatör, kullanım sonrası, ekonomik yakıt tüketimi konusunda sürücü hareketlerini raporlayabilen bir sisteme sahip.

  Shell’den yakıt tasarrufu için püf noktaları

  Shell yakıt tasarrufu ile ilgili verdiği bilgilere göre: aracı saldırgan kullanmak, sert ve ani hızlanmalar yapmak, hız sınırının üstünde gitmek, çok fazla yük taşımak, aracı rölantide çalıştırmak fazladan yakıt harcarken, doğru şişirilmiş lastikler, önerilen motor yağını kullanmak, yüksek kalitede motor yağı kullanmak, tıkanmış hava filtresini değiştirmek yakıt tasarrufunu arttıran unsurlar olarak sıralanıyor.

  19.08.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş