Shell, yeni tasarruflu yakıtını piyasaya sürecek

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 27 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Shell&Turcas Petrol İcra Kurulu Başkanı George Spanoudis,
  araç sürücülerinin Shell'in yeni ürünü Shell FuelSave Kurşunsuz 95 ile depo başına 1 litre tasarruf edeceklerini söyledi. Shell'in yeni yakıtı FuelSave Kurşunsuz 95'in tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Spanoudis, ürünün tanıtımının Avrupa'da Hollanda'dan sonra Türkiye'de gerçekleştirilmesinin kendileri için memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

  [​IMG]

  Spanoudis, "Türkiye hala Shell'in yatırım yapmaya devam ettiği ve gelecekte de devam edeceği ender ülkelerden biri" diyerek, 2006 yılında Türkiye'de iki köklü şirketin birleşmesiyle oluşan Shell&Turcas'ın, Royal Dutch Shell tarafından bu gibi ortaklıkları dünya çapında geliştirmek için bir model olarak görüldüğünü anlattı.

  Tüm dünyada enerji talebinin giderek arttığını, 40 yıl içinde bugünkü enerji ihtiyacının iki katına çıkacağını, bunu karşılamak için 6 Suudi Arabistan değerinde yeni enerji kaynağı bulunması gerektiğini söyleyen Spanoudis, geleneksel arz kaynaklarının, artan nüfus ve Hindistan, Çin gibi ülkelerde artan talep karşısında tempoya ayak uydurmakta zorlandığını ifade etti.
  Spanoudis, uluslararası şirketlerin, alternatif enerji kaynaklarına giderek artan şekilde yatırım yaptıklarını ancak sadece bu alandaki gelişmelerin, gelecekteki sıkıntıların üstesinden gelinmesi için yeterli olmayacağını dile getirdi.

  İklim değişikliği çerçevesinden bakıldığında ise yakıt kullanma şekillerinin değiştirilmemesi ve mevcut kaynakların verimli kullanılmaması durumunda dönülmez bir noktaya ulaşılabileceğini vurgulayan Spanoudis, Shell'in yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik araştırma çalışmaları için 1,2 milyar dolar seviyesinde kaynak harcandığını belirtti.

  Spanoudis, tanıtımını yaptıkları yeni ürünün motor verimliliğini artırarak, sürüş tarzına göre yüzde 10-15'lik tasarruf sağladığını bildirdi.
  George Spanoudis, Shell'in yakıt ekonomisi çalışmaları konusunda bilgi verdiği konuşmasında, dünyanın her yerinden 450 genç ekibin 1 litre yakıtla en uzun mesafeyi gitmek amacıyla yarıştığı Eco-marathon'da bir Türk ekibin yoğun bir katılım gösterdiğini ve 4.'lüğü kazandığını belirtti.

  Yeni FuelSave Kurşunsuz 95'in ellerindeki Kurşunsuz 95 Oktan ürün yerine geçeceğini ifade eden Spanoudis, şöyle devam etti:
  "Bu, müşterilerin satın almak için daha fazla bedel ödemesi gereken bir ürün değil. Temel ürünlerimizden biri. Bu ürünü ilk kullandığınızda farkı göreceksiniz. Araç sürücüleri Shell FuelSave Kurşunsuz 95 ile depo başına 1 litre tasarruf edecekler. Bu, yakıt sektöründe oyunun kurallarını değiştiren, önümüzdeki 10 yılın ürünü. Sadece müşteri ihtiyaçlarına değil, toplumun ihtiyaçlarına, karbondioksit sorununa, farklı bir modelle ilerleme ihtiyacına da cevap veriyor."

  Shell&Turcas Petrol Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna ise yeni ürünün, bir önceki kurşunsuz 95 oktan ürüne göre 2 kat etkili olduğunu belirtti.
  Mavituna'nın verdiği bilgiye göre, depo başına 1 litre tasarruf ile Türkiye'de tüm araç kullanıcılarının bu ürünü kullanması durumunda yılda 59,2 milyon litre tasarruf sağlanabiliyor.

  Benzinli araç sürücülerinin depo başına ortalama 15-20 kilometre daha fazla yol kat etmelerine olanak sağlayan ürün ile yıllık toplam 1,18 milyar kilometre daha fazla seyahat edilebiliyor. Depo başına elde edilen tasarrufla Yeşilköy Havaalanından Mecidiyeköy'e, Kavacık'tan Küçükyalı'ya ulaşmak mümkün oluyor.
  24.07.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş