Şeytanın sevdiği şeyler

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Şeytanın kalbe giriş yerlerini tanıyıp yolunu kesmek

  Allahû Teâlâ’nın koruduğu kimseler dışında, şeytanın nefislere tesir etme gücü vardır. 0, insan nefsine duygular, şehevi arzular ve istekler yoluyla girer. İnsandaki zayıf noktaların ne olduğunu bilir. Bunun içindir ki onun giriş yollarını tanımak, nefsi korumak ve temizlemek için gerekli olan sebeplerdendir. Bu nedenle bu konuyu şeytanın giriş yollarını tanımaya ayırdık. Gazali (ra) şöyle demektedir.

  Bilmiş ol ki; kalb bir kale, şeytan ise kaleye girmek isteyen bir düşman gibidir. 0 kaleyi fethetmek ister. Kaleyi düşmandan korumak ise, kapılarını sağlamlaştırmamak yıkılmış yerlerini bilmeyen kimse kaleyi elbette koruyamaz. Kalbi şeytanın vesveselerinden korumak borçtur ve herkese farz-ı ayın’dır. Vacibe ulaşmak için lazım olan her şey de vaciptir. Şeytanı uzaklaştırmak da onun giriş yollarını bilmekle mümkündür. Şu halde şeytanın kalbe giriş yerlerini keşfetmek de yaciptir. Şeytanın kalbe giriş kapısı ve yolları kişinin zaaflarıdır. Bu zaaflar ne kadar çoksa, kapılarda o kadar çoktur. Fakat biz burada, şeytanın giriş kapılarından vadiler gibi geniş olanlarından bahsetmekle yetineceğiz.

  Şehvet ile öfke şeytanın giriş yollarının en büyüklerindendir. Öfke, aklı yok eder. Akıl zayıflayınca şeytanın ordusu hücuma geçer. Topacın çocuğun elinde bir oyuncak olması gibi, kızan insanda şeytanın elinde bir oyuncaktır.

  Şeytanın büyük kapılarından biri de, hased ve hırstır. Kul bir şeye hırs gösterdi mi, artık hakkı görmekten kör, hakikati duymaktan sağır olur. Nitekim Resul-i Ekrem (say):

  “Bır şeyi sevmen, seni kör ve sağır eder” buyurmuştur. Şeytanın kalbe giriş yollarını bildiren basiret nurudur. Hırs ve hased, basireti körleştirdiği zaman şeytan içeri girmeye yol bulur. Hırslı kimseye, ne kadar çirkin olsa da, arzusuna ulaştıracak her şeyi güzel gösterir.

  Şeytanın en sevdiği sloganları ve açıklamaları ise şöyle;

  1)Bir defayla bir şey olmaz ki!
  Bu sloganla o kişiye hem içki içiriyor, hem kumar oynatıyor, hem zina yaptırıyor, hem de tüm kötülüklere davetiye çıkarmış oluyor.

  2- Daha gençsin!
  Bu sloganla “Dünyaya bir defa geliyorsun ve bir defa yaşayacaksın. Hayatı doya doya yaşaman lazım. Hayat gençken güzel. Yaşlanınca da kendini dine verirsindiyor.

  3- Allah(cc) kalp temizliğine bakar.
  Muhatabına adeta şunları söyler: Her ne kadar da namaz kılmaz, oruç tutmaz, Kuran okumaz ve gerekli ibadetleri yapmasan da önemli değil. Burada önemli olan “kalp temizliği”

  4- Allah ile kul arasına girilmez.
  Muhatabına şu mesajı veriyor; sen bildiğin gibi yaşa. Ve istediğin kadar günahkar ol. Sevabı ve günahıyla sen Allah’a hesap vereceksin. Onlar da (İslam davetçileri) kim oluyormuş ki hayatını eleştiriyorlar. Sen onlara hesap verecek değilsin.

  5- Emekli olduktan sonra!
  Yani: Allah’ın dinine vakit ayırıp fedakarlıkta bulunman için daha çok erken. Gençliğini doya doya yaşa, geleceğini garantile, ne zamanki dünya hayatı zevk vermemeye başladı (yaşlılıktan tabii) işte o zaman kendini dine verirsin. Hem bu şekilde ibadetlerin daimi olmuş olur.

  6- Herkes yapıyor!
  Beni eleştiriyorsun ama herkes yapıyor! Eğer gerçekten yaptığımız yanlış olsaydı diğerleri de yapmazdı. Haydi biz düşünemedik, onlar da mı düşünemediler. Bir hatanın binlerce, hatta milyonlarca kişinin gözünden kaçması mümkün mü sizce? dedirtiyor.

  7- Bir şey olmaz Allah affeder!
  Yapacağın bu amel haram günah kazanacağın muhakkak. Fakat unutma ki birçok insan bu günahı işledi. Hepsini Allah affetti. Tövbe edersin aff olunur hem Allah tüm günahları affedeceğini söylemiyor mu? deriz.

  8- Bu kadar günahtan sonra biraz zor affedilirsin!
  Madem affedilmeyeceğim, madem cehennemle cezalandırılacağım; o takdirde haramı terketmenin bir anlamı olmaz ki?
   


Sayfayı Paylaş