Şeyh Nazım Kıbrısi Hayatı

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 30 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Nazım Kıbrısi, Şeyh Nazım veya Nazım El-Hakkânî (d. 21 Nisan 1922 - ö. 7 Mayıs 2014), ismi Mehmet Nazım Adil olan mutasavvıf ve Nakşibendi Tarikatı şeyhi.

  Nazım Adil Kıbrıs'ın Larnaka şehrinde dünyaya geldi. KKTC'de tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde kronik karaciğer yetmezliği nedeniyle 7 Mayıs 2014, TSİ 13.30'da hayatını 92 yaşında kaybetmiştir.

  Soyu, anne tarafından Kaytazzâde Mehmet Nâzım Efendi ile Mevlevî tarîkatı kurucusu Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'ye, baba tarafından Kâdirî tarîkatı kurucusu Abdülkâdir Geylânî'ye dayanır.

  1940'larda İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinde okudu. İstanbul'da bulunduğu dönem içerisinde Nakşibendi şeyhi Süleyman Erzurumi'ye bağlandı. Bir müddet kendini yetiştirdikten sonra şeyhinin izni ve işareti ile Şam'a gidip Şeyh Abdullah Dağıstani'ye bağlandı ve onun mânevi terbiyesine girdi.

  Şeyh Abdullah Dağıstani'nin emri ile insanlar arasında tasavvuf öğretisini yaymaya başladı. 1973'te şeyhinin Darul Beka'ya intikali ardından yerine geçti, Londra başta olmak üzere yurt dışı seyahatlerine başladı. 2011'de oğlu Şeyh Mehmet Adil Efendi'nin, halifesi olarak kendi yerine geçip, silsileyi devam ettireceğini ilan etti.

  1941'deki Hacı Emine Hanım ile olan evliliğinden dört çocuğu bulunmaktadır. Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce, Kıbrıs Rumcası ve biraz Kürtçe ile Almanca olmak üzere birçok dil bilmekteydi. Lefke'de yaşamakta iken dünyanın pek çok ülkesinden müridleri ziyaretine gitmekteydi. Dergaha gömüldüğünden makamına da ziyaretçiler gitmektedir.

  Akciğer ve böbrek yetmezliği teşhisiyle Yakın Doğu Hastanesi’nde bir süredir tedavi gören 92 yaşındaki Şeyh Nazım Kıbrisi, 7 Mayıs 2014, Çarşamba günü yaşamını yitirdi.

  Halvetleri:
  İlk halvetini 1955’te Ürdün Süeyl’de Abdullah Dağıstani Hazretlerinin emriyle yaptı Bağdat’ta Abdül Kadir Geylani Camisindeki halvette altı ay geçirdi Medinede Peygamberimizin camisinin yanında eski bir odada şeyhiyle aynı odada halvet yapma ayrıcalığına sahip oldu40 günden bir seneye kadar süren birçok halvete girmiştir.
   


Sayfayı Paylaş