Sevgililer Günü 'Valentine's Day'

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Sevgililer Günü Tarihçesi


  Aziz Valentine'den adını almış olan Sevgiler Günü neden kutlanır ve bu esrarengiz aziz kimdir?​

  Sevgililer Günü'nün başlangıcı Roma İmparatorluğu zamanına uzanır. Eski Roma'da 14 Şubat günü Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'yu şereflendirmek için tatil yapılırdı. Roma halkı aynı zamanda Juno'yu kadınlığın ve evliliğin tanrıçası olarak bilirdi. Takip eden 15 Şubat gününde ise "Lupercalia" Bayramı başlıyordu.

  Roma İmparatorluğu'nda genç kızlar ile erkeklerin yaşamları çok katı kurallarla birbirinden ayrılmıştı. Lupercalia Bayramı gençler için çok büyük önem taşıyordu çünkü sadece bu bayramda birlikte olma şansı elde edebiliyorlardı. Lupercalia Bayramı'nın arifesinde kızlar isimlerini bir kağıda yazıp kavonoza koyuyor ve her genç adam da kavonozdan bir kızın ismini çekerek bütün festival boyunca seçtiği kıza eş olabiliyordu. Bu birliktelikler bazen aşka dönüşebiliyor ve evlilikle sonuçlanabiliyordu.

  İmparator II. Claudius hükümdarlığında Roma çok zalimce yönetiliyordu ve birçok kanlı olaya sahne olmaktaydı. Bu nedenle İmparator Claudius, ordusuna asker bulmakta zorlanıyordu. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını veya ailelerini bırakmak istememeleriydi. Sonuç olarak Claudius Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine ise Claudius hükümdarlığı sırasında Roma'da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentine ve Aziz Marius, Claudius'un bu yasağına rağmen kilisede gizlice çiftleri evlendirmeye devam ettiler. Daha sonra Aziz Valentine'ın bu yaptığı İmparator tarafından öğrenildi ve aziz tutuklanarak ölüm cezasına çarptırıldı. 14 Şubat 270 yılında idam edilerek şehitliğe gömüldü. Aziz Valentine'nin ölümünden sonra ve Roma'da Hıristiyanlık dininin yaygınlaşması ile rahipler 15 Şubat'taki Lupercalia Bayramını 14 Şubat'a alarak adını "Valentine's Day" olarak değiştirdiler.

  Yıllar geçtikçe 14 Şubat sevgililerin birbirlerine aşk mesajları yolladıkları ve Aziz Valentine'nin de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandığı bir gün oldu. Bu günün özelliği insanların sevdiklerine şiirler, çiçekler ya da çikolatalar göndererek onları mutlu etmeleridir. Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana bu gün toplumsal bir olay haline geldi ve bu olayın ticari yönü çok gelişti. Özellikle Colorado eyaletinin Loveland şehrinde posta ofisleri bu günde çok yoğun olmaktadır. Bu özel günde sevdiğinize özel olduğunu hissettirmelisiniz. Sevdiğiniz birinin olması ve sevginizin karşılığı olduğunu bilmek herşeyden daha önemlidir...

  Sevgililer Günü'nün sembolü ise Aşk Tanrısı "Eros"(Cupid)'dur. Eros her zaman aşk ve aşıkların kutlamalarında önemli bir rol oynamıştır. Eros yaramaz ve kanatları olan bir çocuktur ve okunu kimin kalbine isabet ettirirse onu derin bir aşkın içine attığı söylenir.

   


Sayfayı Paylaş