Ses Şiddeti Ortama Bağlı Olarak Değişir mi?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 21 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Ses şiddeti ortama bağlı olarak değişir mi? çok lazım arkadşlar lütfen cavap
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Sesin Şiddeti ve Desibel Ölçeği: Şiddet, ses dalgalarının taşıdıkları enerjiye bağlı olarak birim alan uyguladıkları kuvvettir. Birimi genellikle ‘metrekare başına Watt’ (W/m2) olarak ifade edilir. Sesin şiddeti, ses kaynağına olan uzaklığın karesi ile ters orantılıdır.

  bir noktasal kaynaktan yayılan ses dalgası, serbest alanda, (başka bir ses kaynağı ya da yansıtıcı yüzeyler olmaksızın) giderek büyüyerek, küresel olarak yayılır. ses alanı içerisinde verilen bir noktada, belirli bir doğrultu içerisindeki birim alandan geçen akustik gücün ortalama miktarına "ses şiddeti" denir. birimi w/m² 'dir. bir dalganın ses kaynağına mesafesi iki katı arttığında, küresel alan dört katı çoğalır. ses şiddeti uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak azalır.

  ses şiddeti = ses baskısı / toplam küresel alan

  ı = w/4∏ d²

  burada; w = ses baskısı (w),

  ı = ses şiddeti (w/cm²),

  d = uzaklık (cm) 'dir.
   
 3. GamZe Moderator

  sesin bir noktadan ötekine iletimi için, elastik bir ortamın varlığı lazımdır. zaman zaman cisimler çevrelerindeki havayı titreştirirken, titreşim hareketleri hissedilir, hatta görülür. sesin havadaki hızı, sıcaklık, baskı ve neme bağlı olarak az da olsa değişebilir. sesin, 20°c oda sıcaklığında hızı; 344 m/s 'dir.

  ses azalma göstergesi
  yapı elemanlarının ses yalıtımı literatürlerde "ses azalma göstergesi" veya "ses geçiş kaybı" olarak anılan tanımlarla verilir. tanımları değişik olmakla birlikte sonuçte her iki kavram da birbirlerinin aynıdır. yapı elemanlarının kaynağa dönük yüzeyindeki ses seviyesi ile arka yüzündeki ses seviyesi arasındaki farka eşittir.

  kütle korunumu kanununa göre, tek katmanlı bir bölücü elemanın ses azaltma göstergesi, yüzeysel yoğunluğuna bağlıdır. yüzeysel yoğunluğun (kütlenin) iki kat arttırılması 5-6 db ses azaltma göstergesi temin eder. arada hava boşluğu bırakılarak yapılan iki veya daha çok katmanlı bölücü elemanlarda sağlanacak ses azaltma göstergesi yüzeysel yoğunluktan başka, aralığıngenişliğine ve katmanların birbirine bağlanma şekillerine de bağlıdır.

  rüzgar, ısı ve diğer fiziksel tesirlerin dışında ses, kaynağa bağlı küresel yüzeyler durumunda hava içerisinde yayılır. bu yayılan enerjinin bir bölümü, karşısına çıkan engelin yüzeyine çarpıp, yüzeyin normali ile eşit açı yaparak yansır. bir bölümü ise engelin yapısına bağlı olarak, çeşitli biçimlerde geçer. diğer bir bölümü de önler tarafından tutulur.
   

Sayfayı Paylaş