Ses düzenleme & Kayıt

Konusu 'Resimli Program Anlatımları' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 2 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. KaRaHaN Well-Known Member


  [​IMG]
  [​IMG]
  DOWNLOAD
  Program adından anlaşılacağı gibi iki bölümden oluşuyor.
  Ses Recorder
  Ses Editör

  Recorder kısmıyla bilgisayarınızda winamp , mediaplayer veya herhangi bir playerde çalan herhangi bir ses dosyasını , film içindeki müzikleri seslerin bir kısmını rahatlıkla kaydedebilirsiniz , internet üzerinden dinlediğiniz ses dosyalarıda dahil pc de çalan tüm sesleri kaydedebilir waw veya mp3 yapabilir kalitesini seçebilirsiniz.

  Editör bölümüyle bilgisayarınızda kayıtlı herhangibir ses dosyasını açabilir üzerinde giriş bitiriş efektleri yapabilir istediğiniz bölümlerini kesip alabilir kalitesini yükdeltip düşürebilir ve yüklü codecleri kullanarak waw veya mp3 formatında kaydedebilirsiniz.

  Programla bilgisayarınıza dışarıdan bağladığınız harici cihazlardan gelen kaynaklardan gelen sesleri alabilir kaset, cd, microfon vs.... ve yine mp3 veya wav formatlarında kalitesini seçerek kaydetme imkanına sahipsiniz.

  Zamanlama ayarlarıyla zamanlayabilir istediğiniz saat dakika saniyede işleme başlamasını sağlayabilirsiniz.

  Program arayüz olarakta gayet basit anlaşılır ve kullanışlıdır. Burada bahsettiğim özelliklr dışında diğer bazı özelliklerini kolayca keşvedebilirsiniz. Uzun zamandır kullandığım pratik kullanışlı ve güzel bir uygulamadır tavsiye ederim....

  ANA KAYIT EKRANI :

  [​IMG]

  Kaynak ve kalite seçim ekranları :

  [​IMG]


  Programın bu ekranından kayıt yapacağımız kaynağı belirlememiz gerekiyor.
  Eğer pc de kayıtlı bir kaynak çalınacak ve içinden ses alınacak veya belli bir bölüm kaydedilecekse kaynak olarak giden dalda karıştırıcı seçilmelidir.

  [​IMG]

  Bu ekrandaki seçenekten ise yapacağımız kayıtın kalitesini belirleyebiliyoruz.
  Tavsiyem Compact Disc stereo seçeneğidir.
  İyi bir ses sisteminiz varsa diğer seçenekleride deneyebilirsiniz...
  Bu iki işlemi tamamladıktan sonra sağda kırmızı yuvarlaklı olan Record ( Kayıt ) butonuna basabilir ve o anda pc de herhangibir media oynatıcı kaynakta veya internet üzerinden izlediğiniz veya dinlediğiniz kaynaktaki sesi kaydetmeye başlayabilirsiniz.

  Kayıt esnasında veya ilk ayarlarda orta kısımdaki hoparlör sağ sol ayar çubuklarının değerini değiştirmeyiniz. Bu ayar default durumda kalsın tavsiyem. Ancak sağlam bir ses sisteminiz varsa bunları yükseltebilirsiniz. Gelen ses giriş olarak çok yüksek değerde geleceğinden ses şiddetini arttıracak ve ses sisteminiz kaldıramazsa gürültü oluşacaktır.


  Kayıt ekranımız :

  [​IMG]


  Bu ekranda çalınan kaynağın kayıt anını görüyorsunuz.
  Burada 1 numaralı butona basıp kayıtı geçici durdurabilirsiniz.
  2 numaralı butona basıp kayıtı bitirebilirsiniz.
  Kayıtı istediğiniz yere kadar tamamladıktan sonra 2 numaralı butona basarsanız otomatik olarak kayıt ekranı kapanacak ve alttaki sound editör ekranı açılacak kaydedilmiş ses düzenlemeniz için hazır hale getirilecektir.


  Kayıt sonrası sound editör ekranı :

  [​IMG]


  Ses başlama ayarları kısmı : Buradaki küçük butonları kullanarak müziğe sese girişi ayarlayabilirsiniz . örneğin alçak sesle girip yükselmesini sağlayabilirsiniz.
  Ses bitiş ayarları kısmı : Bu kısmı kullanarak müziğe sese bitişte yavaş yavaş azalarak çıkış ayarları yapabilirsiniz.
  Ayrıca bu kısımlardaki diğer seçenekleri kullanarak seste istemediğiniz bölümleri kesebilir kaydedilmesini engelleyebilirsiniz. ( Start point, Start cut, end point seçenekleriyle )

  Yaptığınız ayarları orta kısımdaki bölümden görebilir ve sonucu kaydetmeden önce en üstte soldaki start butonuna tıklayarak test edebilir isterseniz değişikliğe devam edebilirsiniz.
  En alt bölümü kullanarak kaydedilmiş ses üzerinde kalite hız ayarları yapabilir filtre uygulayabilir ve sesi ana kaynağından farklı daha kaliteli kusursuz hale getirebilirsiniz.
  Tüm ayarlamaların dışında yaptığınız ayarlamalarla ilk kaydınız arasındaki fakı görebilmek duyabilmek için yine en altta sağda bulunan Play The Orginal bölümünü işaretleyebilir ve sesin ilk halini dinleyebilir , işareti kaldırıp sizin yapmış olduğunuz değişiklikleri dinleyebilir aradaki farkları duyabilirsiniz.
  Bütün ayarlamaları istediğiniz gibi yaptıktan sonra save as butonunu tıklayarak düzenlediğiniz sesi kayıt ayarlarına geçebilirsiniz . Bakın alt resim.


  Edit sonrası kayıt ayar ekranları :

  [​IMG]


  Bu ekrandan kayıt türü menüsünden sesi hangi formatta kaydedeceğinizi seçebilirsiniz (wav veya mp3 yada hiçbir sıkıştırma işlemi yapmadan normal wav )

  [​IMG]


  Kayıt ekranında yine düzenlediğiniz seçeneklere göre kaydedeceğiniz ses dosyasının kalite ayarlarını düzenleyebilirsiniz. ( Sound Quality )
  Bu seçenekte açılır menüden mevcut seçeneklerden birini seçebileceğiniz gibi en alttaki ... seçeneğinini seçerseniz program size kayıt kalitesi ayarları için çok daha fazla seçenek sunacaktır.


  < More >... Seneği ile kayıt ekranı :

  [​IMG]


  Bu seçenekle bilgisayarınızda mevcut yüklü ses codeclerini kullanarak sesi sıkıştırabilir ve kaydedebilirsiniz.
  Ekrandan yine sesin stereo mono seçeneğini , ses frekansını , akış hızını vs seçme imkanı sunar. Alttaki ekrandaki gibi.

  [​IMG]


  Bütün bu ayarlamaları yapmadan da sadece istediğiniz sesi kaydedip standart bir waw veya mp3 olarakta kaydedebilirsiniz.


  Bu işlemleri yaptıktan sonra ok deyip kaydedeceğiniz yeri seçip savaas dedikten sonra artık müziğiniz veya ses dosyanız hazırdır kaliteli bir sesle istediğiniz bölümü istediğiniz bir medya oynatıcı ile dinleyebilirsiniz.


  Programın önemli bir avantajı daha var ki oda pc de kayıtlı mp3 veya wav dosyalarını programın sound editör kısmıyla açıp onlarıda düzenleyebilme içinden istediğiniz bölümü alıp kaydedebilme , kalitesinde oynama yapabilme farklı codeclerle sıkıştırma yapabilme, wav , mp3 arası dönüştürme yapabilme imkanları tanımasıdır.

  NOT:ALINTIDIR
   


Sayfayı Paylaş