Sert hatlarında hiç kırışıklık yok

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Gerçek bir klasik 30.uncu yaşını kutluyor.
  Mercedes’in başarılı arazi canavarı G serisi’nin tasarımında çok az değişiklik yapıldı. Aracın gergin hatlarında en ufak bir kırışıklık yok. Mercedes-Benz, en başarılı arazi aracı G Serisi'ni ilk olarak 5 Şubat 1979'da tanıtmıştı. Tasarım detayları günümüze kadar çok az değişikliğe uğrayan G Serisi'nin 30 yıl boyunca süregelen başarısı, tasarımından çok tekniğinde ve teknolojisinde yapılan sürekli geliştirmelerle bugüne kadar ulaştı. Geçen zamanın izlerini G Serisi'nin tasarımından yakalamak mümkün değil.

  [​IMG]

  Halen sınıfının en başarılı arazi araçlarından biri olarak gösterilen G Serisi’nin geliştirilme, hikayesi, ilk olarak 1972 yılında Daimler-Benz ile Steyr-Daimler-Puch arasında imzalanan anlaşma ile başladı. 1975 yılında projenin hayata geçirilmesi ve üretim için Graz'daki fabrikada yeni bir üretim tesisi kurulması planlandı.

  1979 yılında pazara tanıtılan W 460 kasa G Serisi ilk etapta 4 silindirli 72-150 HP arasında güç üreten 4 farklı motorla piyasaya sunuldu. Uzun ve kısa aks mesafeli, panelvan ve station wagon versiyonlarına sahip olan G Serisi, bir de üstü açılabilen kısa aks mesafeli versiyona sahipti. Güncel 463 kasa G Serisi ise 2 kapılı cabrio, 3 kapılı station wagon ve 5 kapılı station wagon'dan oluşan 3 farklı versiyona sahip. Serinin halen üretilen en üst versiyonu 5 kapılı station wagon G 55 AMG'de, 5.5 litre hacminde 507 HP güç üreten kompresör beslemeli V8 motor bulunuyor. G Serisi'nin ticari amaçla ve ordu için özel versiyonları da halen üretiliyor. Serinin başarısının devamı için G Serisi, Mercedes-Benz'in en ileri teknolojileri ile donatılarak sürekli güncellendi. Son haliyle oldukça ilerici ve verimli bir sürüş sistemine sahip olan G Serisi, sürekli 4 tekerlekten çekiş sistemine entegre edilmiş 4 ETS çekiş sistemi, ESP, kısa oranlı arazi vitesi, sürücü tarafından otomatik olarak kontrol edilebilen ön-orta-arka diferansiyel kilitleri sayesinde en zorlu arazide bile üstün performans sunarken, yolda da Mercedes-Benz konforunu ve güvenliğini yaşatabiliyordu.

  G Serisi ilk baştan beri en zor koşullar için geliştirilen bir araç oldu. Aracın çepeçevre güçlü şasisi, çapraz bağlantılar ve uzunlamasına stabilizatörler sayesinde esnemeleri minimuma indirerek dayanıklılığı ve arazi performansını artırıyordu. Güçlü süspansiyon sistemi, uzun stroklu yaylar sayesinde her türlü zeminde tekerleklerin yere basmasını sağlıyordu. Yüzde 80 tırmanma kabiliyeti, yüzde 54 yanal eğimde ilerleme, 21 cm yerden yükseklik, 36 derece yaklaşma ve 27 derece uzaklaşma açılarıyla en zorlu zeminlerde rahatlıkla ilerleyebilen bir araçtı. Şasi o kadar başarılıydı ki otoyolda da en ufak bir problem yaşamadan yüksek konfor sunabiliyordu. 1979 yılından beri sürekli geliştirilen G Serisi'nde 1981 yılından itibaren otomatik şanzıman ve klima, 1990 yılından itibaren sürekli 4 tekerlekten çekiş ve tamamen kilitlenebilir ön, orta ve arka diferansiyel kilitleri sunulmaya başlandı. 2001 yılından itibaren sunulan ESP, 4ETS ve Brake Assist (fren asistanı) sistemleri sayesinde, rakipsiz başarılı arazi aracı unvanına sahip oldu.
  02.02.2009, Pazartesi
   


 2. OrKuN Well-Known Member

 3. ot-gu Genel Sorumlu

  resimler ölmüş orkun oguzturk'ün resimlerinden çarparak :) izninle yenileriyle değiştirdim
   

Sayfayı Paylaş