Şerit Ameliyatıyla Saç Ekimi Detayları

Konusu 'Erkek Bölümü' forumundadır ve EmRe tarafından 30 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Şerit Ameliyatıyla Saç Ekimi Hakkında

  Şerit (FUT,FİT) Ameliyatıyla Saç Ekimi
  Size uygun fiyata çok güzel saç ekeceği söylendiyse ekecekleri yöntemin FUT olup olmadığını sorup bu sayfayı dikkatlice okuduktan sonra karar verin.

  Eski olan bu teknik hala Türkiye de en fazla yapılan ve saç ektireceklere en son teknik diye anlatılmaya çalışılan saç ekim tekniğidir.Çok sayıda isim verilmiş olması daha çok “her yiğidin yoğurdu farklı yemesi” gibidir aslında hepsinin yediği aynı yoğurttur ve sonuçta yaklaşık aynı olmak durumundadır. Tabi burada bir başka amaçta “biz FUT yapmıyoruz FİT yapıyoruz” diyerek ekim yaptıracak kişinin FUT tekniğine karşı olan negatif düşüncelerini bertaraf etmeye çalışmaktır.

  Teknik: İki kulak arasından 1-2 cm eninde 12-20 cm uzunluğunda saçlı deri parçası alınır.

  ENSEDEN ALINMIŞ ŞERİT Alınan bu parça 1-2 ile 5-7 saç kökü içeren guruplara ayrılır dökülen alanda jilet veya benzeri aletle açılan 1-3 mm lik kesiklere ekilir. 1-3 kök içeren greftler şeklinde hazırlandığında mikro greft tekniği 4-5 kıl kökü içerecek şekilde greft hazırlandıysa mini greft tekniği denir. Ekim esnasında az sayıda kök içeren greftler önlere, çok sayıda kök içeren greftler daha arkalara ekilmektedir.

  Ekim için hazırlanan hastanın ensesinden çıkarılacak parçayı genellikle doktor çıkarır. Kıl köklerini ayrıştırma işi genellikle hemşireler ve diğer yardımcı personelin işidir. Çünkü follikül ayırma ve hazırlanmış greftleri ekme işlemi uzun ve yorucu bir iştir.

  Bir yardımcı 2×20 cm lik saçlı deri parçasını 1×1 cm parçalar haline ayırır,diğer elemanlar bu küçük parçaları alıp daha küçük parçalara yani 1-5 kök içeren greftler haline getirir bu ayıklama işlemi esnasında önemli miktarda kıl kökü kalıcı hasar görür. Gerek saçlı deri alınırken gerekse greftler hazırlanırken kullanılacak teknolojiler oluşacak kıl kökü hasar ve ölümünü azaltır. Şöyle ki;saçlı deri alınırken alan kişinin cerrahi birikimi ve becerisine göre % 3-10 arasında kıl kökü neşterin parçalayarak kesmesi sonucu ne alındığı nede ekildiği yerde bir daha çıkmamak üzere ölür, diğer taraftan greft hazırlayanların bilgi beceri ve kullandıkları teknolojiye göre % 20-40 arasında kıl kökü ekildiği yerde çıkmamak üzere ölür.

  Yüksek teknoloji ürünü mikroskopların kullanımı kök ayıklama işlemi esnasında kıl kökü ölümlerini % 20 ye kadar düşürmüştür. Yani greft hazırlama işi en önemli bölümdür çünkü en iyi ihtimalle sizin için çok kıymetli olan kıl köklerinin % 20 si bir daha canlanmamak üzere ölür. Teknoloji kullanılmadıysa yada acemi ellerde yapıldıysa kıl kökü ölümü % 60 lara kadar çıkabilmektedir.

  Ekim esnasında follikülden tutmak kıl kökü ölümlerine sebep olduğu gibi çıkacak kıllardada deformasyon ve kalite kaybına sebep olabilir.Genellikle FUT yapılan insanların çıkan saçlarının ekim öncesinden ve doğal saçlarından farklı daha kıvırcık veya dalgalı olduğu görülür. FUE tekniğinde ekimin hiçbir aşamasında kıl köküne herhangi bir şekilde dokunulmadığı için alındığı yerdeki gibi çıkar.

  Şerit(FUT) tekniğinde bir diğer sorun enseden alınan kıl köklerinin oksijensiz kalma süresidir. Enseden alınan donör alan alındığı andan itibaren yeniden ekilinceye kadar oksijen ve diğer besinlerden mahrum kalır.Bu sürenin 3 saati geçmesi hızla kıl kökü ölümlerini artırır. Öyle ki 4-5 saaten daha uzun süre vücut dışında kalan kıl köklerinin yarıya yakını ölmektedir. FUT yönteminde ekip 4 veya 5 kişiden oluşması ekim işinin daha çabuk bitmesine ve kıl kökü ölümlerinin daha az olmasına yardımcı olabilir.

  Sonuç olarak şerit (FUT) yönteminde sizin için son derece değerli olan kıl köklerinizin % 20 ile % 50 si alım ve ekim anında ölmekte ve ne alındığı nede ekildiği yerde bir daha çıkmamaktadır.

  FUT (şerit) yönteminde follikül (kıl kökü) ayırma ve ekim işini daha çok yardımcı sağlık personeli yaptığı yani hekime fazla iş kalmadığı için ne yazık ki hala en yaygın kullanılan yöntemdir. Öyle ki birçok yerde bir kişinin çalıştığı doktor muayenehanesinde şehir şehir gezerek fason ekim yapan ekiplerin çağrılarak toplu sünnet gibi arka arkaya yapılacak kadar ciddiyetten uzak bir girişim haline gelmiştir. Fiyatlarda buna paralel olarak çok değişkendir. Toplu sünnet tarzında yapanların uyguladığı 500 USD ile daha üst sınıfa hizmet edenlerin uyguladığı 3000 USD arasında değişmektedir.Hasta memnuniyeti ortalamada % 5 Civarındadır ama 5-8 ay bekleyen hastaların % 95 i artık yapılacak bir şey kalmadığı için var olana razı olmaktadır.

  FUT Yönteminde şarlatanlık bazı yerlerde o kadar ileri gitmiştir ki bir manifaturanın arkasında açılan bir odada yada bir inşaat şirketinin yerleştiği apartman dairesinin bir odasında toplama ekiplere yaptırma düzeyine kadar gelmiştir.

  Bütün bu dezavantajlar FUT tekniğinin de önümüzdeki yıllarda tamamen terk edileceğini göstermektedir. Saç ekimi konusunda bilgi düzeyinin ve bu bilgiyi paylaşacak iletişim teknolojilerinin artması saç ektirecek insanların beklentisini giderek yükseltmektedir. Bilgilenmiş birey doktorunu sorgulamakta ve yalan, yanlış,yönlendirici sözlerle ikna olmamaktadır.

  Önümüzdeki yıllarda tüm teknik güçlüğe rağmen saç restorasyonuyla ilgilenen hekimler şerit (FUT) yapmaktan,hastalarını FUT a razı etmek için ürettiği atraksiyonlardan vazgeçip asıl yapılması gereken FUE tekniğine geçecektir.
   


Sayfayı Paylaş