Sence Hangisi? Sevmek Mi Güzel Yoksa Sevilmek Mi? Yazı

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 9 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Sence Hangisi?
  Sevmek mi güzel yoksa sevilmek mi?


  Hep sevilmek daha cazip, daha hoş gelmiştir.Nedenini bilmeden istemişizdir sevilmeyi. Belki de sevmeye cesaret edemediğimizden.

  Öyle değil mi? Kolay mıdır sevmek? Ucu görünmeyen karanlık bir yola girmek belki de... Sonunu kimse bilmez, o yere göğe sığdıramadığımız sevilenden başka.

  Nedendir sevene hep acıyan gözlerle bakışımız? Kendimizce üzülürüz. Baş koyduğu yoldan çevirmeye çalışırız kimi zaman. Acaba acınacak halde olan kim, bilir miyiz? Göremeyiz ki gerçek cesuru. Hangimiz geçebildik onun yerine? Hangimiz dalabildi o sevgi deryasına... Kim bilir belki de kıskanırız, ondandır caydırmaya çalışmamız, cesaret edememişizdir ki sevilmeden sevmeye...

  Bekleriz, bekleriz ki biri de bizi sevsin. Bizi fark etsin. Bu, gurur değil; korku. Reddedilme korkusu... Ondandır cesaret edemeyişimiz. Oysa ne de hoş söylemiş şair: "Ben seviyorsam sen bahanesin."

  Ne güzeldir sevmek. Seven ne yapmaz ki!


  Kimi bilmez; acı çekmek sanır sevmeyi sadece. Ama sevilen farkında olmadan başarmıştır çoğu şeyi. Bir kere insanların en kanaatkarıdır o. sevdiğinin bir bakışı, nereye gittiği belli olmayan bir gülüşü yeter ona dünyaları vermeye. Bir "Nasılsın?" yeter bir günü kurtarmaya. Sonra, sevilen de mutludur öyle sevmese de seveni. Bilir o da değer verildiğini, önemsendiğini, çoğu kez duyulmayan kahkahalarına karşın ufacık bir tebessümünün fark edildiğini.

  Güzeldir sevmek ya; nedense ilk adım korkusu yer bizi. İşte cesaret de orada başlar. Ölçülmez öyle cesaret oradan bağır, buradan atla ile. Gerçak duygular nasıl en dipte saklı ise cesaret de oradadır: sevginin hemen yanıbaşında.

  İşte... Yeterse gücün sen de in en derine! Sen de sev! Göster cesaretini. Unutma, sevmek güzel, platonik bile olsa. Yeter ki bil ölçünü. Dünyaları devir sevdiğin için. Ama unutma kim olduğunu. Bırak seni sen olduğun için sevsin.
   


Sayfayı Paylaş