Sema Törenleri Nerede Yapılıyor

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Sema Törenleri Nerelerde Yapılıyor
  Mevlevilik ve Semâ Törenleri Hakkında, Sema Törenleri Nerede Yapılır, Sema Törenleri nin Yapıldığı Yerlersema törenleri düzenlemeleri, Sema Törenleri Nerede Yapılıyor

  Büyük Türk İslam Mütefekkiri ve Mutasavvıfı Hz.Mevlâna, Konya'nın Kültür ve fikir hayatının gelişiminde yedi asırdır etkisini sürdürmektedir.Mevlânâ fikir, felsefesi ve Yeşil Türbesi Konya adı ile bütünleşmiştir. Hz.Mevlânâ'nın fikirleri, Edeb ve Erkânı, Sultan Veled'in oğlu Ulu Arif Çelebi tarafından sistemli bir şekilde sokularak Mevlevi Tarikatı kurulmuştur. Başta Konya olmak üzere Osmanlı Devletinin bir çok illerinde Dergah ve Semâhaneler inşa edilerek Mevlevi Ayinleri (Sema Törenleri) bu Semâhanelerde yapılmıştır.

  Günümüzde ise her yıl 10-17 Aralık Tarihlerinde Kültür Bakanlığı himayesinde Konya Valiliği İl Kültür Müdürlüğünün Sekreteryalığında Semâ gösterileri yapılmaktadır. Bu gösterileri yerli ve yabancı binlerce insan ilgi ile izlemektedir.

  Sema Törenleri Nerde Yapılır
  Mevlevîlik deyince ilk akla gelen semâ’, lügatte işitmek mânâsındadır. Terim olarak, mûsikî nağmelerin dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmektir.

  Hz.Mevlânâ zamanında belli bir nizâma bağlı kalmaksızın dînî ve tasavvûfî bir coşkunluk vesîlesiyle icrâ edilen sema’, sonradan Sultan Veled ve Ulu Ârif Çelebi zamanından başlayarak Pîr Âdil Çelebi zamanına kadar tam bir disiplin içine alınmış, sıkı bir nizâma bağlanmış; icrâsı öğrenilir ve öğretilir olmuştur Böylece XV.yüzyılda son şeklini alan Sema’ Töreni’ ne daha sonra sadece XVII.yüzyılda Nâ’t- ı Şerîf eklenmiştir.

  Sema’, sembolik olarak, kâinatın oluşumunu, insanın âlemde dirilişini, Yüce Yaratıcı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve kulluğunu idrak edip “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifâde eder.

  Sema Töreni Yapılan Mekanlar
  Sultan Ahmet Cankurtaran Mevlevi İsmail Dede Efendi Evi, Çembelitaş Fırat Kültür Merkezi ve Sirkeci Tren Garı Gösteri Salonu, (Galata Mevlevihanesi Müzesi 2012 Aralık ayına, Basın Müzesi 2014 yılına kadar tadilatta görünüyor.) Ayrıca Çarşamba ve Cuma günleri kapalı gruplara tören yapılmakta. O günler münferit kişiler programlara alınmamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş