Sekreterlik kadın mesleği midir

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Sekreterlik kadın mesleği midir ?
  Büro Yönetimi ve Sekreterlik Meslek Elemanı
  Sekreterlik Mesleğinin dünyada yaygın bir hal aldığı ve öneminin anlaşıldığı 70'li yıllarda bu meslek kadınlar tarafında uygulanır hale gelmişti. Sekreterlik denildiği zamanda insanların aklına her zaman alımlı, güzel giyinmesini bilen, kibar ve hoş bayanlar gelirdi.

  Sekreterliğin bir bayan mesleği haline almasının sebeplerinden biri öncelikli kadınların yaratılış itibariyle nazik, erkeklere oranla ikna ve konuşma becerilerinin üstün olması bu meslekte kadınların ön plana çıkmasına sebep oldu. Günümüzde de insanların kafasındaki bu düşüncelerin pek değişmediği gözlemlenebilmektedir. İsterseniz gelin hep birlikte konumuzla ilgi şu sorulara cevap verelim…

  Bu meslek niçin hep kadınlarla anılır oldu ?
  Peki Sekreterlik bir kadın mesleği mi ?
  Bu işi erkekler beceremez mi ?

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi sekreterlik mesleğine 70 ‘ li yıllarda önem verilir oldu. Artık firmalar bu firmaların yöneticileri sekreterliğin bir meslek dalı olduğunu, sekreterlik mesleğini üstlenen kişilerin ciddi yeteneklere sahip olması gerektiğini anlar hale geldiler. Bu yıllarda büro teknik donanımlarının modern hale gelmesi, yapılan işlerin elden halledilmesi yerine insanların teknolojiyi kullanabilmesi, insanların iletişimlerinin bir çoğunu bu teknolojik aletlerle yerine getirmesi ve bir çok işin özellikle günümüzde insanların birbiriyle karşılıklı ilişkiler içine girmeden halledilebilmesi otomasyon sistemlerini son derece uzman kişiler tarafından kullanılması gerekliliği doğurdu. İfade ettiğimiz insanlar artık işlerini telefon, Faks, İnternet, İnternet üzerinden posta alışverişi gibi çağımızın teknolojik imkanlarıyla yürütür hale geldiler. Bu görüşmeler telefondan yapıldığı zaman insanların beklentisi güzel ve akıcı bir konuşma veya yazışmalar yoluyla yapıldığı zaman güzel ve etkileyici yazılar beklentisi içerisine girilmiştir. Bu işlerde de yaratılışları itibariyle kadınlar her zaman ön plana çıkarılmıştır.

  Sekreterlik bir kadın mesleği mi sorusuna verilecek ilk cevap elbette “hayır” olacaktır. Çünkü dünya da ve Ülkemizde bir çok erkek bu mesleği çok güzel bir şekilde icra etmekte, Üniversitelerin Büro Yönetimi ve Sekreterlik Bölümleri mezunlarının arasında bayanlar kadar erkeklerde yer almaktadır. Sekreterlik mesleğini isteyen ve seven birazda yetenekli her bayan gibi aynı özelliklere sahip erkeklerde becerememesi için bir neden yoktur. Hatta şunu söyleyebilirim ki yapı ve özellikleri itibariyle bazı firmalar ve kuruluşlara özellikle erkek Sekreterler gerekmektedir.

  Önemli olan insanları kafasından sekreterlik mesleğinin bir bayan işi olmadığı, bu işi erkeklerinde pek ala yerine getirdikleri fikrini kabullendirmektir.

  Hayrullah İVGİN
  Adana Özel Özgören Liseleri
  Okul Sekreteri
   


Sayfayı Paylaş