Şeker Hastalığından Tamamen Kurtulmak Mümkün mü

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Şeker Hastalığından Tamamen Kurtulmak Mümkün mü
  Şeker hastalığından bahsederken tip bir ve tip iki olarak önemli iki çeşidi olduğunu bilerek bahsetmekte fayda var. Çünkü tip bir ve tip iki arasında oluşum şekli, seyri, tedavisi gibi bir çok alanda farklılıklar bulunmakta.

  Tip bir diyabette hasta insülin kullanmak zorundadır. Çünkü pankreası insülin üretmemektedir. İnsülin kullanmaması için tek çözüm yolu pankreas naklidir. Nakilden sonra hastamız insülin ya da şeker hapı gibi ilaçlar kullanmadan hayatına devam eder. Fakat nakil olan pankreasa karşı vücutta red reaksiyonu oluşursa hasta tekrardan insülin kullanmaya başlayabilir.

  Tip iki şeker hastalarında ise genel egzersiz ile, diyet ile ve yağ dokusunun azaltılması ile şeker hastalığından tamamen kurtulabilmektedir. Tamamen kurtulamayan hastalar bile diyet ve egzersiz ile şeker oranlarını istenene yakın düzeylere çekebilmekte, kullandıkları ilaç sayısını ve gramajını azaltabilmektedirler. Bunun yanında ilaçlarını düzenli kullanan hastalar kan şeker düzeylerini istenen seviyeye ki açlıkta yüzün altına, toklukta yüz kırkın altına çekebilmektedirler.

  İlaçlarını düzenli kullanmayan hastalar, diyetlerine dikkat etmeyenler ileri ki evrelerde ilaçlar yeterli gelmediği zaman insülin kullanmak zorunda kalmaktadırlar.
   


Sayfayı Paylaş