Şeker Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Şeker Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı
  Hekiminizin diyet, egzersiz ve ilaç önerilerini aynen uygulayın. Kan şekeri düzeyinizi düzenli olarak ölçün veya ölçtürün ve kaydedin. Sigara içiyorsanız bırakın. Diyabetin uzun dönemde ortaya çıkan komplikasyonları konusunda mümkün olduğunca fazlaca bilgi edinin. Sık sık tansiyonunuzu kontrol edin; yüksekse düşürmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenin ve verilen tedaviyi aynen uygulayın. Her yıl tam bir göz muayenesinden geçin.

  Böbrek hasarına ait belirtiler açısından kanınızda ve idrarınızda gerekli testleri yaptırın. Sonuçların ne anlama geldiğini, böbreklerinizi korumak için neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

  Kan yağlarınızı ölçtürün; yüksekse nasıl düşürüleceğini öğrenin ve verilen diyet, egzersiz ve tedaviyi aynen uygulayın.

  Sinir hasarına ait yakınmalar (el ve ayaklarda karıncalanma ve yanma hissi, his azalması gibi) varsa, doktorunuza mutlak söyleyin. Ayaklarınızı ve derinizi hergün kontrol edin. Herhangi bir sorun varsa, hemen tedavi edilmesini sağlayın. Gebe iseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız hemen doktorunuzu görün. Kan şekerinizin gebelik öncesinde ve sırasında normale yakın değerlerde devam ettirilmesi hem sizin, hem de bebeğinizin karşılaşabileceği riskleri azaltır.

  Şeker hastalığından korunabilmek için neler yapmalıyız?
  1. Günümüz yaşamının getirdiği stresten mümkün olduğu kadar etkilenmemeye çalışmak. Burada herkes kendi ruhsal yapısını iyi tanımak ve buna göre tedbirini geliştirmek zorundadır.
  2. İdeal kiloya gelmek ve şişmanlıktan kaçınmak
  3. Sigara, alkol ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak
  4. Dengeli ve doğal beslenmek. Suni kimyasal madde katkılı yiyeceklerden uzak durmak. (özellikle halk arasında abur cubur denilen hazır gıdalardan)
  5. Düzenli uyumak.
  6. Düzenli spor yapmak (özelikle doğada yürüyüşler)
  7. Kendi merak ve yapısına uygun hobi tarzında uğraşlarla ilgilenmek.

  Yukarıdaki öneriler aslında kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın sırları olup şeker hastalığının dışında da birçok hastalığın önlemini oluşturmaktadır. Ayrıca şeker hastalığında genetik yatkınlık olup önümüzdeki yıllarda gelişen gen tedavisi bir umut ışığı gibi görünmektedir.”
   


Sayfayı Paylaş