Şeker Hastalığı Cinsel İsteksizlik Yaparmı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Şeker Hastalığı Cinsel İsteksizlik Yaparmı
  Diabet hastalarında cinsel ve ürolojik problemler meydana gelmesi görülebilir. Diyabet hastalığı kan damarlarında ve sinirlerde hasara hesap olabilmektedir. Diyabet hastası erkekler ereksiyon ve boşalma zorluğu çekebilir Kadınlarda ise cinsel tepki ve vajinal lubrikasyonda problemler oluşabilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları ile mesane sorunları diyabet hastalarında daha sık rastlanır. Hastalığını kontrol altında tutan insanlarda adıgeçen hastalıkların meydana gelme riski daha düşük olacaktır.

  Diyabetler ve Cinsel sorunlar:
  Diyabet hastası kadın ver erkeklerde sinir ve kılcal damar hasarı gelişebilmektedir. Vücudumuz çalışırken bazı kısımlarının çalışması irademizle olur ama kimi yerlerin çalışmasında irademizin kontrolü yoktur. Mesela istediğimizde elimizi kaldırırız çünki elimizi kaldırmak istemişizdir ve beyin ilgili sinirler vasıtası kaslara sinyal göndererek bu hareketin yerine kaldırılmasını gerçekleştirilir. Lakin kalbimiz, böbreğimizin gibi organların çalışması veya acıkmamız, damarların kanımızda dolaşması vb. irademiz dışında gerçekleşir. Diğer bir deyişle bizden bağımsız/özerk olarak çalışırlar. Bu şekilde bedenimiz seksüel uyarıya cevap vermeside bizim irademizle olmaz ve otonom sinir sinyalleri ile idare edilirler. İşte bu sinyalle cinsel bölgeye kan akışı artar ve düz kas dokusunda rahatlamaya sebep olur. Bu otonom sinirlerde zarar görülmesinde normal işlevlerde engeller ortaya çıkar. Zarar görmüş kan damarlarıda kan akışında zayıflama meydana getirir ve bu da cinsel fonksiyonlarda sıkıntıya yol açar.

  Şeker hastalığı olan erkeklerde görülen cinsel sorunlar:
  İKTİDARSIZLIK:
  İktidarsızlık cinsel ilişkiye girmek için yeterli sertleşmeyi sağlayamama ya da bu sertliği sürdürememe sorunudur. Bu duruma tamamen ereksiyondan yoksun olmak da dahildir.

  İktidarsızlık görülme sıklığı diyabetik erkeklerde çok yüksektir. Diyabet olmayan erkeklere göre olanlarda erektil disfonksiton / iktidarsızlık görülme sklığı 2-3 kez daha yüksektir. Diyabet olan erkekler olmayan erkeklere göre 10-15 yıl önce bu sorunla karşılaşmaya başlıyorlar.

  RETROGRAD EJAKÜLASYON:
  Retrograd ejakülasyon menin boşalma sırasında penis ucundan dışarı çıkmayıp mesaneye gitmesine denir. Sebebi sfinkter dahili kasların fonksiyonunu normal olarak yerine getirememesidir. Sfinkterler vücutda vazifesi bir geçidi otomatik olarak kapaması ya da açmasıdır. Retrograd ejakülasyonda meni mesaneye boşalır ve idrarla karışarak vücutdan dışarı atılır. Erkek penis ucundan az sperm geldiğinde ya da gelmediğinde anlayabilir. İdrar tahlili yapıldığında durum rahatlıkla saptanabilir.

  Diyabet hastalarında sinir hasarı sonucu bu rahatsızlık görülebilir. Diğer sebepleri prostat ameliyatı ve bazı ilaçların yan etkisi olabilir.

  Bu rahatsızlıkran muzdarip olup çocuk sahibi olamayanlar için çeşitli yöntemler kullanılarak suni dölleme yapılabilmektedir.

  Şeker hastalığı olan kadınlarda görülen cinsel problemler:
  Bir çok diyabet hastası kadın cinsel problemlerle yüzleşmektedir. Kadınlarda diyabete bağlı olan problemler yine de sınırlıdır. Bir araştırmaya göre tip 1 diyabet olan kadınların % 27 sinde seksüel disfonsiyona rastlanmaktadır. Diğer bir araştırmada ise cinsek fonksiyon bozukluğuna rastlanma sıklığı, tip 1 diyabetlerde % 18, tip 2 diyabetlerde % 42 dir.

  Karşılaşılan cinsel sorunlara aşağıdakiler gibidir.

  -Vajinal lubrikasyonda azalma ve neticesinde vajinal kuruluk
  -Rahatsız edici ya da ağrılı/acılı cinsel birleşme
  -Cinsel aktivitede azalma ya da cinsel istek kalmaması
  -Seksüel yanıt yokluğu ya da azalması

  Seksüel yanıt azlığı ya da olmamasına cinsel heyecan olmaması ya da cinsel heyecanı devam ettirememe, genital bölgede his azalması ya da kalmaması, sürekli ya da bazen orgazma ulaşamama da dahildir.
   


Sayfayı Paylaş