Şehzade Mehmet'i Kim Öldürdü

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 16 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Şehzade Mehmet Kim Tarafından Öldürüldü?

  Şehzade Mehmet, çocukluğunda Topkapı Sarayı’nda kalmış; 11 yaşında babasıyla Bağdat seferine katılmıştır. Bağdat 1534′de fethedilince, Topkapı Sarayı’na geri dönmüştür.

  1540 yılında Saruhan Beyliğine getirilen Şehzade Mehmet, 1543′te ani bir şekilde ölmüştür. Genelde ölümü hastalıktan diye bilinmekle birlikte taht kavgasına kurbanda gittiği düşünülmektedir. Babası Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan’a oğlu Şehzade Mehmet’in anısına 1548′de Şehzade Camisini yaptırmıştır.

  Babası Süleyman, Şehzade Mehmed'in eğitimle o kadar ilgiliydi ki onu Saruhan Sancağı'na atadıktan sonra tahttan feragat edip tahtı en sevdiği şehzadesine bırakmak istediği şeklinde görüşler ortaya çıkmıştı. Bunun nedeni Kanuni Sultan Süleyman'ın genç yaşta ölen şehzadesinin ardından uzunca bir süre yas tutması ve şehzadenin mezarının başına taht koydurması olarak gösterilebilir. Şehzadenin ani ölümüyle sarsılan Kanuni "şehzadeler güzidesi" dediği oğlu adına 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan'a İstanbul'da Şehzadebaşı Camii'ni yaptırmıştır. Oğlunun ölümü ve Camii'nin tamamlanması ardından oğlunun mezarının bulunduğu yerin üst tarafına küçük bir taht koydurmuştur. Kırk gün kesintisiz olarak oğlunun mezarına gidip dualar okuduğu bile söylenir.

  Şehzade Mehmed'in ölümü hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bazı araştırmacılara göre çiçek hastalığından ölmüştür. Bir görüşe göre eceliyle ölmüştür.Başka bir görüşe göre de Mahidevran Sultan, Şehzade Mustafa'nın veliaht sancağından alınmasından sonra Şehzade Mehmed'in atanmasına kaldıramamış ve Barbaros Hayrettin Paşa'ya haber vererek Mehmed'in haremine güzel ama hastalıklı kız sokmasını emretmiştir.

  Hürrem Sultan ve Kanuni'den bir şekilde gizlenen bu emrin üzerine Barbaros Paşa, Şehzade Mehmed'in haremine hastalıklı kız sokmuştur. Hastalıklı kızla birlikte olan Mehmed'in bu hastalığın bulaşması sonucu öldüğü söylenir.

  Şehzade Mehmed'in mezarı İstanbul'daki Şehzadebaşı Camii'sinde yer almaktadır. Türbenin en baş tarafında Şehzade Mehmed, orta tarafında kızı Hümaşah Sultan, en son tarafta ise küçük kardeşi Şehzade Cihangir yatmaktadır. Camii'nin dış tarafında da kız kardeşi Mihrimah Sultan'ın kocası olan Rüstem Paşa'nın mezarı yer almaktadır.
   

  Son düzenleme: 16 Ekim 2016

Sayfayı Paylaş