Şeftali ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 23 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Şeftali ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Prunus persica, Peach, Pecher​

  Şeftali: Gülgiller familyasından; ılıman bölgelerde yetişen bir ağaç ve meyvesidir. B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini de barındırır. Ete yapışık olanı et şeftalisi, çekirdeği kolay ayrılanı yarma şeftali olarak bilinir. Nektarin olan tüysüz bir çeşidi de bulunmaktadır. Şeftali seçerken yumuşak, küçük veya orta boylu olanı ve de tek renk olanı tercih edilmelidir. Şeftalinin altındaki kremsi altın renk meyvenin tazeliğini gösterir.

  Yetiştirildiği Yerler: Ülkemizde en fazla Bursa ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Dünya şeftali üretiminin % 50′ sini Akdeniz ülkeleri karşılamaktadır. Ancak ülkemiz uygun iklim koşullarına sahip olmasına rağmen üretim açısından söz sahibi ülkeler arasına girememiştir.

  Şeftalinin Faydaları: Kanı temizler. Ateşi düşürür. Kabızlığı giderir. Susuzluğu giderir. Vücuda serinlik verir. Ağız kokusunu giderir. Böbrek taşlarını eritir. Kalp krizi riskini azaltır. İdrar yollarını temizler. Bağırsakları yumuşatır. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. Bol miktarda idrar söktürür. Bağırsak solucanlarını düşürür. Cildi nemlendirir ve canlandırır. Gut hastalığına karşı etkili bir ilaçtır. Safra kesesi ve böbrekler için faydalıdır. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Kansere karşı koruyucudur. Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir. Şeftali çekirdeğinin içi, 3-5 tanesi sabahları aç karnına yenirse, basura çok faydalıdır.turkeyarena.net Bir ay kadar devam etmelidir. Şeftali çiçeğini kuru yada tazesini 1 litre kaynayan suya 10 gr atın. 10 dakika bekletin çay gibi içilirse bağırsaklara yumuşaklık verir öksürüğü hafifletir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Şeftali Nasıl Kullanılır? Şeftali taze olarak tüketilmesinin yanında komposto, reçel ve meyve suyu olarak da tüketilir. Çiçekleri kaynatılıp suyu içilirse bağırsak solucanlarını düşürür. Şeftali soyulup ezildikten sonra yüze maske yapılırsa özellikle kuru ve yorgun ciltlere iyi gelir.

  100 gram Şeftalinin Besin Değeri
  A vitamini - 880 IU
  B vitamini - 02 mg
  Riboflavin - 0.05 mg
  Niasin - 0,9 mg
  Vitamin C - 8 mg
  Kalsiyum - 8 mg
  Demir - 0.6 mg
  Fosfor - 22 mg
  Potasyum - 310 mg
  Yağ - 0,1 gram
  Karbonhidratlar - 12 gram
  Protein - 0,5 gram
  Lif - 0,6 gram
  Şekerler - 9 gram
  Kalori - 46
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş