SCSI Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Konusu 'Donanım' forumundadır ve Nysa tarafından 5 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  SCSI Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

  SCSI (Small Computer System Interface = Küçük bilgisayar Sistemi Arabirimi ), HD ,Cd-ROM , Scannerlar , Printerlar gibi aygıtlari eski ve su anki diger paralel arabirim standartlarından daha uyumlu ve gelismis bir sekilde kontrol eden ANSI standardıdır..

  SCSI nin Avantajları Nelerdir?

  SCSI nin avantajlarında bahsedecek olursak; ilk olarak SCSI nin IDE gibi veri transferi için gelen komutları işlemciye yaptırmaz. Kendi üzerindeki kontrolcüye yaptırır. IDE aygıtlar işlem yaparken işlemciyi kullanırken, SCSI kendi denetçisi üzerine yapacağından işlemciye binen yük daha azdır. Çok fazla CD yazan kişilere genelde SCSI CD yazıcı önerilir. Bunun sebeplerinde bir tanesi ise düşük işlemci kullanımıdır. bu şekilde hata oranı daha azalır. Gerçi günümüzde IDE CD-Yazıcıları ile SCSI CD-Yazıcılar arasında pek bir fark kalmasada ilerde sıralayacağımız avantajlar önemlidir.

  SCSI Standartları

  İlk tanımlanan SCSI standardı, sadece sabit diskler içindi ve bu 1986 yılında tanımlandı. Bu zamanda SCSI veri yolu transfer hızı standart asenkron moda, 8 bitlik veri yolu üzerinde yaklaşık 3Mb/sn idi. Senkron modda, SCSI, veri transfer hızı 5 Mb/sn 'yi geçmiyordu. SCSI arabiriminin temeli, halen SCSI aygıtlar arasında veri transferini ve iletişimini kontrol eden komut seti belirler. Bu komutlar SCSI ' nin gücünü ortaya koyar, çünkü SCSI mantığının çok daha verimli olmasının altında yatan etmen bu komutlardır. İlk başlarda bu komutlar üreticiler tarafından tam olarak kullanılamıyordu. Daha sonra SCSI komutlarını standart hale getirmek için CCS ( Common Command Set ) geliştirildi.

  Kaynak: Net'ten alıntıdır.
   


Sayfayı Paylaş