Savaş Aldatmaları

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 23 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  TurkeyArena

  KİTABIN YAZARI Mesut GÜNSEV
  YAYINEVİ VE ADRESİ Milliyet Yayınları Doğan Medya Center-İSTANBUL
  BASIM TARİHİ NİSAN 1998
  KİTABIN YAYIM MAKSADI

  KİTABIN ÖZETİ :

  Savaş Aldatmaları, bir deniz piyade subayı olan Mesut Günsev tarafından kaleme alınmış, tüm askeri personelin muharebenin sonucuna büyük etkisi olan savaş hileleri hakkında bilgi sahibi olmak arzusu konu edilmiştir.

  Kitap; Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı sonrası, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ve 1991 Körfez Savaşı olmak üzere altı bölümde ele alınmış ayrıca her bölüm cephelere ayrılmıştır.

  Bir bütün olarak ele alındığında Savaş Aldatmaları’nı üç gurupta inceleyebiliriz;

  1. Siyasi cephede yapılan aldatmalar.

  2. Stratejik aldatmalar,

  3. Taktik aldatmalar.

  1. Siyasi Cephede Yapılan Aldatmalar:

  Dünya harp tarihi birçok defa cephede kanla kazanılan zaferlerin masa başlarında yapılan aldatmalarla hezimete dönüştüğüne şahit olmuştur. Bunlardan bir tanesi 30 EKİM 1918 tarihinde Limni Adası’nın Mondros Limanı’ndaki Agamemnon zırhlısında imzalanan Mondros Mütarekesidir. İtilaf devletlerinin siyaset adamları, mütarekeyi imzaya gelen Osmanlı Heyeti’ne dış görünüşte, Osmanlı Devleti ve Türk Milleti’ni yok edici “kayıtsız şartsız teslim” hissini vermeyecek bir mütareke metni hazırlamak için yoğun çaba sarf etmişlerdir. Bunun neticesi olarak Mondros’a gitmiş olan heyet mütarekeyi imza ederken, boğazlar hariç olmak üzere Osmanlı ülkelerinden hal edilemeyeceğini ve mütareke tarihindeki ileri hatlarımızın “mütareke hattı” olarak kabul edileceğine inanarak aldanmışlardır. Oysa; mütarekenin en can alıcı noktası, 7’nci maddesinde yazılı olan, “Müttefikler, emniyetlerini tehdit edecek vaziyet zuhurunda, her hangi stratejik noktayı işgal hakkına haiz olacaktır.” Hükmüydü. Bu mütareke, imza atan heyeti tarihin kara sayfalarına kaydederken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasında vatanı uğruna can vermeye hazır Türk Milleti’nin, Kurtuluş Savaşı’na başlamasına sebep olmuştur.

  2. Stratejik Aldatmalar:

  Kelime anlamı ile; barışta ve savaşta milli siyaset ve harpte harekat alanı seviyesindeki askeri harekatları desteklemek maksadı ile yapılan aldatma türüdür. Dünya harp tarihinde binlerce defa uygulanan stratejik aldatmalar, özellikle düşmanı asıl taarruzun yeri ve kuvveti hakkında yanıltmışlardır. İkinci Dünya Savaşından bir örnek verecek olursak; Almanların Norveç çıkarmasından hemen önce yabancı askeri ateşeleri Siegfried hattında bir geziye davet ederek, dikkatleri Fransa Cephesi’ne çekmeleri’dir. Donanmalarına aşırı güvenen müttefikler, Norveç’in istila edileceğini akıllarına bile getirmemişler, bu durum onlar için sürpriz olmuştur.

  3. Taktik Aldatmalar:

  Muharebe sahasında en fazla karşılaşılan aldatma türüdür. Bugüne kadar karşılaşılan ve ileride karşılaşılması kuvvetle muhtemel bazı taktik aldatma türleri şunlardır;

  a. Asıllarının tıpatıp benzeri sahte silah, araç ve gereç maketleri,

  b. Telsiz aldatmaları,

  c. Sahte, radyo ve televizyon yayınları,

  ç. Düşmanın eline geçmesi için hazırlanmış sahte mesaj emirleri ve dökümanlar,

  d. Hiçbir gizleme olmadan yapılan birlik yer değiştirme hareketleri,

  e. Sahte mevziler,

  f. Beyaz bayrak hilesi,

  g. Karşı tarafın üniformasının giyinilmesi

  Bu örnekler komutanın ileri görüşü ve yaratıcılık ruhu ile doğrudan orantılı olup muharebenin mukadderatında büyük rol oynar.

  Sonuç olarak Kitabın ana fikrini bir cümleyle özetlemek mümkündür. Muharebe sahasında kazanmak için her yol mübahtır. Düşmanın aldatmasına aldanma, onu aldatabilmek için elinden gelen herşeyi yap.

  Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş