Sarkoidoz Akciğer Hastalığı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Sarkoidoz Akciğer Hastalığı

  Belirtiler
  - Hiç belirti olmayabilir
  - Genel kırgınlık
  - Ateş
  - Nefes darlığı,özellikle egzersiz sırasında
  - Kilo kaybı

  Sarkoidozun nedeni bilinmemektedir. Vücudun deri, göz, çevresel sinirler, karaciğer, lenf düğümleri ve kalp de dahil hemen hemen her tarafını etkileyebilir, ancak vakaların %90'ında akciğerleri etkiler.
  Sarkoidoz bağışıklık sistemini de tutuyor gibi görünmektedir.

  [SIZE=+0]Vücudunuzu hastalıklardan koruyan akyuvarların bir tipi olan yardımcı T lenfositler aşırı çalışarak dokularda iltihap hücrelerin birikmesine neden oluyor gibi görünmektedir. Akciğerlerde bu hücre birikimi, alveol (akciğerdeki küçük hava torbacıkları) duvarlarına, bronşlara ve kan damarlarına zarar vererek akciğerdeki normal oksijen dağılımını değiştirir.

  Sarkoidoz kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Nadir olarak çocuklarda ve yaşlılarda da görülmesine rağmen, hastaların çoğu 20 ile 40 yaş arasındadır.

  Teşhis
  Sarkoidoz, özelikle beden hareketleri sırasında ve sonrasında genel bir yorgunluğa, ateşe ve nefes darlığına neden olabilir. Bununla billikte özellikle hastalığın erken döneminde belirti vermeyebilir. Çoğu kez başka bir nedenle akciğer filmi çektirilirken Sarkoidozun varlığından kuşkulanılır. Teşhisi doğrulamak için fiberoptik bir bronkoskopla akciğer dokusundan biyopsi ile örnek alınır (laboratuvarda incelemek amacıyla alınan doku örneği). Bazen bu dokularda tutulursa, deri,lenf düğümü, göz akında da biyopsi yapılır. Ara sıra kan kalsiyum düzeyi normalden yüksek bulunur.

  Sarkoidoz Ne Kadar Ciddidir?
  Sarkoidoz genellikle yavaş seyjrli bir hastalıktır. Hastaların çoğu tedavi yapılmadan tam olarak iyileşirler yada yalnızca birkaç hafif belirti kalır. Ancak hastaların %10-15'inde hastalık kronikleşir ve yıllar boyu aktif olarak kalır ya da ara sıra hastalık nöbetleri ortaya çıkan % 5-10'da, sarkoidoz yıllar sonra ölüme neden olur.

  İlaç tedavisi
  Eğer ciddi şikayetleriniz var ya da,hastalık 4-6 ay içinde kendiliğinden iyileşmediyse doktorunuz kortikosteroid ilaçlar verebilir.
  [/SIZE]
   


Sayfayı Paylaş