Şarkılar ve yemekler

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Yılbaşı Şarkıları (Caroling)

  "Carol" kelimesi, flüt müziği ile eşlik edilen, "Choraulein" olarak adlandırılan bir Yunan dansından gelir. Bu dans sonraları Avrupa'ya yayıldı ve özellikle flüt yerine şarkı söyleyen Fransızlar aracılığıyla popüler oldu. İnsanlar yıl boyunca her fırsatta "carol"lar yaptılar. 1600'lerde "carol"lar sadece şarkı söylemeyi içerdi ve Christmas bu şarkılar için ana tatil oldu.

  Bugün söylenen şarkıların çoğu 1700 ve 1800'ler de yazıldı. Bunlardan bazıları "O Little Town of Bethlehem" ve "Hark! The Herald Angels Sing" dir. Ünlü şarkı "Silent Night"ın sözleri bir Avusturyalı papaz olan Joseph Mohr tarafından 1818'de Christmas arifesinde yazılmıştır. Ünlü dini olmayan şarkılar ise "Jingle Bells" ve "White Christmas"dır.


  Jingle Bells

  Dashing through the snow
  On a one-horse open sleigh
  Over the fields we go
  Laughing all the way;
  Bells on bob-tail ring
  making spirits bright
  What fun it is to ride and sing
  A sleighing song tonight
  Jingle bells
  jingle bells
  jingle all the way!
  O what fun it is to ride
  In a one-horse open sleigh ​


  A day or two ago
  I thought I'd take a ride
  And soon Miss Fanny Bright
  Was seated by my side;
  The horse was lean and lank;
  Misfortune seemed his lot;
  He got into a drifted bank
  And we
  we got upsot
  Jingle Bells
  Jingle Bells
  Jingle all the way!
  What fun it is to ride
  In a one-horse open sleigh ​


  Yılbaşı Yemekleri
  Eski Avrupalılar'ın yıl sonu şenlikleri çoğu birkaç gün süren geniş ziyafetleri içerir. Daha sonra, özel yemeklerin hazırlanışı bütün dünyada yılbaşı kutlamalarının önemli bir parçası oldu.

  İlk zamanlarda insanlar geniş, açık ateşler üzerinde yemekler pişirdiler. Bugün hindi Amerika'da, Kanada'da, Avustralya'da ve Yeni Zellanda'da en popüler ana yemektir. İngiltere adalarında insanlar kaz pişirdiler. Bazı ülkelerde ise balık yılbaşı yemeğinin bir özelliğidir. Sebzeler, çeşniler, sıcak ekmekler ve bir değişik diğer yemekler her yerde ana menüyü oluşturur. Amerika'daki favori yılbaşı tatlıları ise meyveli kek ve kabak tatlısıdır.
   


Sayfayı Paylaş