Sarımsak Çeşitleri

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 5 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Sarımsak Çeşitleri
  Kastamonu Sarımsağı
  Pembe beyaz kabuklu, acı, kışa da dayanıklı olan sarımsak ihracata elverişlidir. Orta Kuzey Anadolu'da, özellikle Kastamonu'da çok üretilir. iç ve dış piyasada en fazla aranan bir türdür.

  Edirne Sarımsağı
  Beyaz, bej kabuklu, orta irilikte (25 gr kadar) sıkı başlı bir sarımsaktır. Kuru madde oranı % 37.5 tur. Trakya ve Marmara yöresinde üretimi geniş çapta yapılır.

  Balıkesir Sarımsağı
  Beyaz, kirli siyah kabuklu, gevşek yapılı, taze tüketime uygun bir türdür. Fazla dayanıklı olmayan bu sarımsak Marmara'nın Güney'inde çok üretilir.

  Kara sarımsak
  Taze sarımsak elde etmek üzere yetiştirilen iri dişli bir türdür. Tadı acı olan sarımsak yurdumuzda çok ekilir.

  İspanyol Sarımsağı
  Avrupa'da çok yetiştirilen makbul bir sarımsaktır. Bizde de tarıma alınma denemeleri yapılmalıdır.

  Tunceli sarımsağı
  Munzur Dağları'nda yetişen ender bitki türlerinden biri olan Tunceli sarımsağı, bilim otoritelerine göre kültür sarımsağının atası. Bu dağ sarımsağı, yalnızca Tunceli ili Ovacık ilçesi ve Erzincan sınırında yetişiyor. Tunceli sarımsağı, bir çeşit dağ sarımsağı. Bu tür, 1980'li yıllarda keşfedildi. Tunceli sarımsağının tek dişli başları, kabuklarının arasında da küçük dişçikleri var.turkeyarena.net Kabuk sayısı kültür sarımsağından daha az. Tunceli sarımsağı 1500-2000 metre yükseklikte, drenajlı ve taşlı-çakıllı yerlerde kendiliğinden yetişiyor. Bugüne kadar doğada nasıl çoğaldığı da tespit edilemedi.
   


Sayfayı Paylaş