Sarı Prenses (Labidochromis Caeruleus)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 7 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Sarı Prenses Ciklet Balığı

  Latince Adı: Labidochromis caerulus
  Habitatı ve Anavatanı: Malawi Gölü'nün bol kayalık kesimleri.
  Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul
  Davranış Biçimi: Barışçıl
  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.
  Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye
  Sıcaklık: 25 - 26 °C
  En Fazla Büyüdüğü Boy: 13cm
  En Az Akvaryum Hacmi: 120 lt
  Su Sertliği: Sert
  pH: 7.7- 8.5
  Zorluk Seviyesi: 3

  Cinsiyet Ayrımı: Genelde erkeklerin dorsal, pelvic ve anal yüzgeçlerinde geniş siyah bir hattın olması erkek balığı nitelesede kesin ayrım için anüs ve ventral açıklığa bakılır. Anüs ve ventral açıklık aynı boyda ise erkektir. Eğer ventral açıklık anüsten daha büyük ise de dişidir.

  Üreme: Dişiler yaklaşık 20 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/5 olması önerilir.

  Genel Yorum: En tutulan balıklardan biridir. Renkli, hareketli üremesi kolay, kötü şartlara toleresi yüksek bir baliktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır.

  Labidochromis caeruleus dünyada "Electric Yellow" olarak bilinir. Ülkemizde ise sarı prenses olarak adlandırılmıştır.

  Malavi Çiklitleri içinde en fazla ün yapmış balıklardan biridir. Yavrularının erken dönemde renklenmesi, hem dişi hem de erkeğin renkli olması nedeniyle çok ilgi görür.

  [​IMG]

  Cinsiyet ayrımı zor değildir ancak birkaç yanıltıcı durum vardır. Normalde erkeklerde hem sırt hem de alt yüzgeçlerde parlak siyah çizgili bantlar varken dişilerde alttaki bant soluktur. Beslenme, alan kavgası veya yeni balıkla karşılaşma anlarında dişiler de geçici olarak erkek gibi görünebilir. Bu durum kalıcı değildir. Dişilerin karın kısmı erkeklere oranla soluktur ve beyaza dönüktür. Eşleşme dönemlerinde özellikle erkek balıkların yüzlerin kararması normal bir durumdur.

  Pseudotropheus zebra ile melezlenen sarı prenseslerde siyah çizgiler yokolmuştur. Malesef pek çok çiklitte olduğu gibi bu balıkta da türün saflığı giderek yokolmaktadır.

  Aşırı hayvansal proteinle beslenen balıklarda siyah lekeler artar ve renkler canlılığını yitirir. Sarı prenselerde en güzel renkleri elde edebilmek için bitkisel yemleme yapılmalıdır.turkeyarena.net Karotenoidlerden zengin yemlerin kullanımı ile turuncuya dönük renk elde edilir.

  Ağızda kuluçka yapan türlere özgü özelliklerin hepsi sarı prensesler için de geçerlidir. Yavrularına bağlıdırlar, yumurtalar nadiren yutulur.

  Malavi türlerine ilgi duyan ancak yer sıkıntısı yaşayanlar sarı prensesi tercih edebilirler.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş