Saniyede 70 trilyon işlem yapacak olan PC

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve BuLuT5 tarafından 30 Haziran 2007 başlatılmıştır.

 1. BuLuT5 Well-Known Member


  Saniyede 70 trilyon işlem yapabilecek olan bilgisayar
  Saniyede 70 trilyon işlem yapabilecek olan bilgisayarın, büyük bir potansiyel vaat eden nanoteknoloji alanındaki çalışmaları hızlandıracağı söyleniyor.

  ABD'nin en eski teknoloji üniversitesi olan Resselaer Politeknik Enstitüsü (RPE), ortak bir girişimle bir "süper bilgisayar" üretmek için kolları sıvadı. "Mavi Gen" olarak adlandırılan bilgisayarın üretilmesi için toplam 100 milyon dolarlık bir yatırım yapılacak. Saniyede 70 trilyon işlem yapabilecek olan bilgisayarın, büyük bir potansiyel vaat eden nanoteknoloji alanındaki çalışmaları hızlandıracağı söyleniyor. Maddelerin yapıtaşlarıyla oynayarak yeni moleküller üretme prensibine dayanan nanoteknoloji "geleceğin teknolojilerinin kaynağı" olarak tanımlanıyor.

  Sanayi ve üniversite bir arada

  Çarşamba günü, RPE'den yapılan bir açıklamada, bu projenin sanayi ve üniversiteyi bir araya getirdiği belirtildi ve nanoteknoloji çalışmaları simülasyonlarının bu bilgisayarla gerçekleştirileceği söylendi. Böylelikle nano düzeyde yapılacak olan çalışmaların da maliyeti düşürülmüş olacak. "Bilgisayarların beyni" olarak tanımlanan mikro işlemcilerin geliştirilmesine de yardımcı olacağı söylenen Mavi Gen için IBM İkinci Başkanı John Kelly III, "Mikro işlemci teknolojileri artık limit noktasına yaklaşıyor. Yakın bir gelecekte yeni çözümler geliştirmezsek bilgisayarların hızını artırmaya devam edemeyeceğiz. Mavi Gen bu konuda bize çok yardımcı olacak" dedi. Süper bilgisayar Mavi Gen, tamamlandığında dünyada bir üniversitenin sahip olduğu en güçlü bilgisayar olacak.

  New York eyaleti senatörü Joseph L. Bruno da düzenlenen basın toplantısında yapılan 100 milyon dolarlık yatırımın bölgede yüksek teknoloji alanında iş imkânı yaratacağını vurguladı. Özellikle bilişim ve yüksek teknoloji sektörlerinden birçok şirketin bu proje sayesinde New York'a taşınmayı hedeflediğini belirten Bruno, "İlk aşamada 300 ila 500 kişi için yüksek teknoloji alanında iş fırsatı doğacak" dedi.

  Mavi Gen'in bakımı da kolay

  Normalde süper bilgisayarlar birkaç basketbol sahası büyüklüğünde oluyor ve çok ciddi bakım maliyetlerini de beraberinde getiriyor. RPE'de kurulacak olan Mavi Gen ise sadece 250 metrekarelik bir odada çalışacak. Bu da bilgisayarın bakımını kolaylaştıracak. Çalışmaya başladığında dünyanın dördüncü en büyük süper bilgisayarı haline gelecek olan Mavi Gen'in yanına yakın bir gelecekte iki süper bilgisayarın daha eklenmesi planlanıyor. Dünyanın en büyük süper bilgisayarı ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Livermore Ulusal Laboratuarı’nda bulunuyor. Bu bilgisayar saniyede 367 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor. RPE'de kurulacak olan süper bilgisayar ise saniyede 70 trilyon işlem yapacak. Bu da bir hesap makinesinin 60 milyon yılda yapacağı işlemlerin bir saniyede bitirilmesi anlamına geliyor
   


Sayfayı Paylaş