Sanat eğitiminin amacı ne

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 7 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Temel sanat eğitiminin önemi ve amacı
  Sanat eğitiminin amacı, Sanat eğitiminin amacı nedir?

  Kuşkusuzki sanat; geçmişte bugünde ve gelecekte hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesidir. Temel sanat eğitiminin önemi ve amacı Duygularımızı ve düşüncelerimizi sanatın farklı alanlarını kullanarak ortaya çıkartır ve paylaşırız.

  Temel sanat eğitiminin gerekliliği burada ortaya çıkıyor…, gerekliliği tartışılmaz derecede önemlidir. Görsel sanatların bütün hepsinin temelinde bu ders görülmektedir ( resim, heykel, grafik vs.. ) Eğitim fakültelerinde bütün alanlarda ortak ders olarak verilir.

  Temel sanat eğitiminde; temel ilke ve kavramları öğreniriz. Yaratıcı gücümüzü, gözlemlerimizi, izlenimlerimizi ve duygularımızı sanat yoluyla ifade eder ve geliştiririz,

  Her türlü teknik bilgi ve donanımla klasik ve özgün tasarımlar ortaya çıkarmamıza,

  Geçmiş ve günümüz sanat anlayışlarını objektif olarak kavrayabilme ve bunları karşılaştırıp sentezliye bilmeye,

  Çalışmalarımızda kopya, taklit ve bayalıktan uzak özgün tasarımlar olmasına,

  Ulusal ve dünya sanatını tanımamıza,

  Temel sanat eğitiminde geçen temel terimleri öğrenmemizi mümkün kılar.

  Temel sanat eğitiminde verilen başlıca derslere gelince;

  Işık, Nokta, Çizgi, Leke, Oran
  Plan, Ton, Perspektif, Desen
  Sanat tarihi, Çağdaş sanat
  Türk sanat tarihi, Anatomi
  Sanat akımları, Renk, Kolaj
  Suluboya, Yağlı boya, Karakalem
  Lavi, Guaj boya

  Sanat eğitiminin amaçları saptanırken, sanatın öz değerlerinin, bireyin sanatsal ve kültürel gereksinimlerine olan katkısı dikkate alınmalıdır. Bu açıdan bakıldığında, sanatın yapısındaki aşamalar sanat dersleri için de geçerlidir. Bunlar;

  1. Bilgilenme aşaması
  2. Yaratıcı düşünme aşaması
  3. Sanatsal anlatım aşamasıdır.

  Sanat eğitimi bu üç aşaması ile bireyi zihinsel, duyusal, duygusal, ruhsal, sosyal, bedensel tüm özellikleri ile kavramakta; bu aşamaları yaşayan birey, birçok önemli, olumlu davranışı kazanırken, estetik bir kişilik de geliştirmiş olmaktadır. Sanat eğitimi, her yaş ve düzeyde insan için gereklidir; özel yetenek gerektirmez. İnsan; aklı ve duyguları ile, öznelliği ve nesnelliği ile, gerçekliği ve imgelemi ile bir bütündür. Bu bütünlüğün korunması ve geliştirilmesi için eğitim sisteminde Matematik, Fen, Tarih, Dil gibi bilime dayalı derslerle , Edebiyat, Resim, Müzik, Tiyatro, Dans gibi sanat derslerinin dengelenmesi gerekir.

  Özetle sanat eğitimi, yaratıcılığın ön planda tutulduğu, eleştirel düşünmenin geliştirildiği, her öğrencinin kişisel gelişimi ve eğilimleri paralelinde yönlendirilmeye çalışıldığı, güvenilir bir eğitim çeşididir.

  Eğitimin her kademesinde yürütülecek çalışmalar, öğrencilerin yaratıcı düşünce güçlerini ortaya çıkaracak, onları kalıplara sokmayacak, özgürce kendilerini ifade edebilecekleri şekilde olmalıdır. Temel amaçları, çocuğu görmeye, aramaya, sormaya, denemeye, sonuçlandırmaya alıştırmak olan sanat eğitimi, eğitimin her kademesinde kesintiye uğramadan devam etmelidir.

  sanatta temel eğitimin amacı nedir
   


Sayfayı Paylaş