Samsung'dan ekransız dokunmatik telefon

Konusu 'Akıllı Telefonlar' forumundadır ve pult tarafından 2 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. pult Well-Known Member


  [​IMG]

  Haberimizin konusunu oluşturan cep telefonu konsepti, Kore'li sanatçı Seonkeun Park'a ait. Tasarımını oluştururken iPod'un ekranından ilham aldığını belirten Park, görme engellilerin de dokunmatik kullanım hissini nasıl yaşayabileceklerini düşünürken, ortaya "Braille phone" çıkmış.

  Telefona adını veren "Braille" -ya da "Braille alfabesi", Charles Barbier'in çalışmaları üzerine 1821 yılında geliştirdiği sistemle görme engellilerin okuma-yazmalarını sağlayan Fransız mucit Louis Braille'in buluşu. İki kolona sahip, dikdörtgen şeklinde düzenlenmiş altı adet kabartma noktadan oluşan alfabede, her iki kolonda üçer nokta bulunuyor. Bu şekilde altmış dört farklı kombinasyon oluşturacak şekillde dizilebilen Braille harflerine, günümüzde ticari ilaç ambalajlarında ve özel amaçlı baskılarda sıkça rastlamak mümkün.

  "Braille phone"un kapalıyken bir kalıp sabunu andıran pürüzsüz yüzeyinin, çalışmasıyla birlikte aktive olması; bu şekilde yüzeyde peşpeşe beliren Braille harflerinin, görme engelli kullanıcının telefonuyla iletişim kurmasını sağlaması tasarlanmış. Daha önce endüstriyel tasarım dünyasının prestijli ödüllerinden "Red Dot Design"a layık görülen Park, henüz yalnızca konsept aşamasında olan telefonun çalışma prensibiyle ilgili olarak; "EAP (Electric Active Plastic) teknolojisinin kullanılabileceğini öngörmüş.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  görme engelliler için iyi haber tpx
   

Sayfayı Paylaş