Samsung Galaxy S i9000 Tüm Sorunlar ve Çözümleri Ana Konu

Konusu 'Samsung' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Samsung Galaxy S I9000 Kullanıcıları Kulübü
  SGS Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  A'dan Z'ye Komple SGS Teknik Rehber
  Teknik destek, sorunlar, çözümler, kullanıcı yorumları, oyun ve program tavsiyeleri...

  [​IMG]

  Not: Konu çeşitli internet sitelerinden Galaxy s plus i9001 kullanıcılarının yorumları ve tecrübelerinden alıntı yapılarak derlenmiştir. İsmini yazdığımız ve yazamadığımız emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.

  Sizlerde konumuza destek vermek ve sorunlarınızı paylaşmak için konumuza yazabilirsiniz. Konudaki teknik paylaşımlar bir çok kullanıcı tarafından başarılı bir şekilde test edilip denenmiştir ama yine sorumluluk kullanıcıya aittir. Sorumluluk kabul etmeyiz.

  Gelelim konumuza;

  Samsung Galaxy S (SGS) mi alsam başka telefon mu?
  • SGS mi yoksa Iphone 4 mü?
  o Eğer aklınızda SGS almamak için bir an şüphe duyuyorsanız gidip Iphone alın. Ama iki telefona da sahip olan biri olarak zaman içinde Galaxy S’in daha verimli kullanacağınızı söyleyebilirim.

  • Banka işlemleri yapıyorum Galaxy S’mi yoksa Iphone 4 mü?
  o Telefondan çokça banka işlemi yapıyorsanız Iphone (3, 3G yada 4) alın. Çünkü uygulamaları mevcut. Henüz her bankanın SGS için (Android) programı yok. Ancak webde flash desteği sayesinde SGS’den standart internet tarayıcısı ile işlem yapılabiliyor.

  • Oyun oynuyorum Iphone mu yoksa SGS mi?
  o Bu bana sorulacak soru değil, çünkü telefonda bir iki tane hariç oyun oynanam. Oyun deyince benim aklıma PSP, PS3, Wii gibi cihazlar geliyor. Sadece oyun için UIphone düşünüyorsanız, gidin Ipod Touch 4G alın. Daha ucuza halletmiş olursunuz.

  • İlla Android alacam ama SGS’den emin değilim.
  o Güncel telefonlarda donanım farkları gittikçe azalıyor. Artık hepsinde aynı kalitede dokunmatik ve benzer kalitede ekran var. Şu anda (15 Aralık 2010) alınacak Androidler arasında Desire hd, Nexus S önlerdeler. SGS de bunlara çok yakın donanımda. Nexus S Gyro, iç bükey parmak izi kalmayan ekranı ile bir adım öne çıkıyor, Google’un tam desteğini de unutmamak lazım. Eğer bulabilirseniz en iyi seçenek Nexus S’dir. Ancak ülkemize gelmesi muamma. Desire HD resmi olarak girmek üzere. SGS halihazırda var. Bunun dışında Desire veya Nexus One gibi telefonlar da iyi seçenekler. Ama artık bunlar ancak fiyat avantajı varsa alınmalı. Nexus S’in Samsung tarafından çıkarılmasıyla yazılım desteğinin, SGS için, daha iyi olacağını düşünebiliriz (Zira en tutarlı ve hızlı sürüm JPU ismi ile bu birleşmeden sonra çıktı).
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  3 tuş Problemi
  3 tuş probleminden çekinmelimiyim?
  o Hayır, resmi olmasa da 3 tuş problemi giderilmektedir. yani artık bunu problem olarak görmeyebiliriz.

  3 tuş nedir?
  o SGS’yi download/recovery moduna almak için kullanılan kombinasyondur.

  Download mode tuşları hangileri?
  o Home (ekranda ortadaki dörtgen)
  o Volume Down (ses kapama)
  o Power (sağ taraftaki açma kapama tuşu)

  [​IMG]


  Recovery tuşları hangileri?
  o Home (ekranda ortadaki dörtgen)
  o Volume up (ses açma)
  o Power (sağ taraftaki açma kapama tuşu)

  [​IMG]


  3 tuşu nasıl denerim?
  o Telefonu Power tuşuna basarak kapatın.
  o Tamamen kapandığı anda hafif titreşir.
  o Şimdi yukarda belirtilen (Download mod) 3 tuşa basılı tutun.
  o Ekranda Sarı levhalı kürekli android elemanı çıkana kadar bekleyin.
  o Ekranda Sarı levha çıkarsa 3 tuşunuz çalışıyor demektir.
  o Bir kaç defa deneyin, korkmayın bazen basamayabilirsiniz.
  o Bu ekrandan çıkmak için power tuşuna basılı tutun, kapanacaktır.

  3 tuş problemim var, nasıl giderebilirim.

  Önemli: Bu işlem sırasında telefonu USB hub üzerinden değil, doğrudan bilgisayara bağlayacaksınız. Aşağıda yazanları aynı sıra ile yapın.

  1. http://www. m u l t i u p l o a d . c o m /1M96Y946ZW adresindeki sıkıştırılmış dosyayı bilgisayarınıza indirin ve bir klasöre açın.

  http://www. m e g a u p l o a d . c o m /?d=FIOJIKZQ adresindeki sıkıştırılmış dosyayı bilgisayarınıza indirin ve içindeki üç adet dosyayı doğrudan C:\ dizinine açın.

  2. Telefonunuzu bilgisayardan ayırın, kapatıp tekrar açın, ardından Uygulamalar - Ayarlar - Uygulamalar - Gelişim seçeneğini seçin.

  3. Telefonunuzun en az %60 miktarında şarjda bulunmasına dikkat edin.

  4. Bilgisayarınızda çalışan Kies ile ilgili herşeyi kapatın. Programın kendisi, sistem tepsisindeki progr***** vb. dahil.

  5. Biraz önce indirip, bir klasöre açtığınız Odin3 v.1.3.exe dosyasını çalıştırın.

  6. Telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Bu aşamada bir iki sürücü yüklenecek, bunların yüklenmesini bekleyin.

  7. Başlat menüsünden bir komut satırı açın ve C:\ dizinine geçin. Burası biraz önce üç küçük dosyayı açtığımız dizin. Ardından (tırnaklar olmadan) "adb reboot download" komutunu yazın ve enter'a basın.

  8. Biraz önce çalıştırdığınız ve arka planda duran Odin uygulamasına geçin, PDA seçeneğini tıklayın, gelen menüden aynı klasör içindeki "GT-I9000_SBL_RCVDL_FIX_FINAL.tar.md5" dosyasını seçin. "Phone Bootloader Update" seçeneğinin seçili olduğundan emin olun, SAKIN REPARTITION YA DA .PIT SEÇENEKLERİNİ SEÇMEYİN. Doğru seçim için ekteki resme bakın.

  9. Start butonuna basın ve yazılım telefona yüklensin. Ardından telefon kendisini resetleyecektir. Telefonu bilgisayardan çıkartın, açın ve biraz önce seçtiğimiz gelişim seçeneğini disable edin. Sonra telefonu tekrar resetleyin, hepsi bu kadar.

  Bu seçenekleri aynen takip ettim ve şu anda benim telefonumda 3 buton sorunsuz çalışıyor. Telefonu kapattıktan sonra 3 buton tuşuyla recovery mode'a sorunsuz girebiliyorum. Bu flash esnasında kullandığımız dosya ise doğrudan Samsung Kanada'dan geliyor, biz sadece bir yardımcı program ile onu kendi telefonumuza yüklüyoruz.

  Hepsi bu.

  Dediğim gibi telefonunuz bozulursa sorumluluk kabul etmiyorum ancak bir çok kullanıcı bu işlemi sorunsuz yapmış durumda, ben de aynı şekilde.

  Saygılarımla.


  3 tuş problemini bu yöntemle giderirsem garantim gider mi?
  o Bu çözüm sadece bootloader'ı güncelliyor. Dolayısı ile garantide farkedilmez.

  3 Tuş yerine kullanılacak aparat var mı?
  o Evet, aşağıdaki resimde anlatılmış yararlanabilir ve kendiniz üretebilirsiniz. Bazı satış sitelerinde de rastlanabilir.

  [​IMG]


  Half bricked olmuş telefonun ekran görüntüsü
  [​IMG]


  Bricked olmuş telefonun ekran görüntüsü
  [​IMG]
   
 3. OrKuN Well-Known Member

  Lag-Fix ve Root
  • Telefonum kimi zaman takılıyor, menü geçişleri yada bir program açarken takılma var. Bu neden oluyor?
  o Android işletim sistemi yazarları dosya sistemini güvenli seçelim derken buna sebep olmuş. Buna ingilizce Lag deniyor. Yeni versionlarda EXT formatına dönerek bunu halledecekler (Duyumlara göre 2.3 Gingerbread EXT4 ile geliyormuş).

  • Lag’ı nasıl gideririm.
  o Henüz Lag için resmi çözüm yok. Ancak resmi olarak olmasa da elimize ulaşan 2.2.1 sürüm ROM ile bu giderilmiş. Eski ROM’lar Lag-Fix denen giderici programları kullanabilirler.

  • Lag-Fix yapmak istiyorum.
  o Resmi sürümlere lag-fix yapabilmek için ROOT olup Lag-Fix programlarından birini yüklemelisiniz. (çözüm linki eksik).

  • Lag-fix ne yapıyor?
  o Bilgileri (diske) yazma ve okuma yapma işleminin kullanıldığı diski farklı dosya formatına (ext) düzenliyor.

  ROOT nedir?
  o Unix bazlı sistemlerde yetkilendirmenin en üst basamağındaki kullanıcı ROOT'dur. Yani Root (kök) yetkisine sahip bir kullanıcı/program sistemin her deliğine girer. Bu sistem güvenliği açısından bir "açık"tır. Ancak sistemi inceleyip düzenlemenin de tek yoludur. Eğer kötü niyetli biri/program Root yetkisi alırsa sistemin içine edebilir, tüm bilgilerinizi çalabilir. Geçmişte Windows'un virüs (ve türevlerinden) bu kadar etkilenmesinin sebebi en küçük programın bile (Root'a benzer) yüksek bir yetki seviyesi ile çalışmasıydı. Yani sistemin izin vermediği bir değişiklik için Root olmanız gerekir. Android'de Root (Super User da denir Unix komutu SU dur) olduktan sonra yine de her program direk çalışmaz. Root yetkisi için sizden izin ister. Yani hala güvenlik sistemi faaldir.

  Telefonumu Root etmek istiyorum.
  o 2.2.1 için Root rehberi:

  Son ve Stabil Sürüm JPX 2.2.1
  Download I9000XXJPX- http://rapid share.com/#!download|856tl2|437986275|I9000XXJPX.rar|165600
  Pass: samfirmware.com
  Odin 1.3

  Evet arkadaşlar Froyo 2.2.1 sürümü samfirmware ve kies üzerinden regedit kandırma yöntemi ile dağıtılmaya başlandı ve ben gibi bir çok kullanıcıda bu deneyimi yaşamaya devam ediyor. turkeyarena.net

  Öncelikle Cihazınızda yapılmış herhangi bir LagFix ve Root olma işlemleri varsa bu işlemleri geri almanız gerekmektedir. Aksi halde sorun yaşabilirsiniz. Bilgisayarınızda Kies Yüklüyse Kiesi kapatınız.

  Gingerbread 2.3 Klavyesi (Türkçe sesli yazma desteği mevcuttur) - Son Forum arkadaşımıza teşekkürler.

  Kurulum
  Evet arkadaşlar yukarıdaki dosyalarımızı hazır hale getirdiysek şimdi yükleme işlemine geçelim.

  1. Öncelikle Froyo 2.2.1 JPX Sürümünü bir klasöre çıkartınız (Örn; C:/yeni_rom/)

  [​IMG]

  2. Telefonu kapatınız ve Cihazı Download Modunda (Seskısma+AnaSayfa+PowerTuşu) açınız. (Ekranda elinde kazma olan bir Android simgesi gelecek)

  3. Odini başlatınız ve Cihazınızı USB ile bilgisayara bağlayınız. (Önemli: Cihazı USB ile bağlarken kesinlikle USB uzatma kablosu kullanmayınız)

  Odindeki ayarlarınız aşağıdaki resimdeki gibi olmalıdır.

  [​IMG]

  4. Şimdi Start Butonuna basınız ve arkanıza yaslanıp yükleme işleminin bitmesi ve telefonun yeniden başlamasını bekleyiniz. turkeyarena.net

  5. Ekranda Pass uyarısını gördüğünüzde işlem başarıyla tamamlanmış demektir.
  [​IMG]

  6. Cihazı (Sesaçma+Anamenü+Power) Recovery Mode'da açıp wipe data factory reset ve gelen ekranda ses açma kısma tuşlarıyla All data kısmına inip onaylayınız. Böylelikle kurulum sonrası temizlik yapılmış olacaktır.

  [​IMG]


  Root Olma

  JPX Root Update.zip Download

  1. Yukarıdaki indirdiğiniz Froyo 2.2.1 JPX için Root Dosyası'nı az önceki açtığınız rom klasörüne kopyalayınız.
  2. Odini çalıştırınız ve PDA kısmına indirdiğiniz http://www.4shared.com/file/UzVt5FG3/CF-Root-XX_XEU_JPX-v13-BusyBox.html dosya yolunu gösteriniz.
  3. Cihazı kapatıp Download Modda açınız ve bilgisayara bağlayınız. (Önemli: Cihazı USB ile bağlarken kesinlikle USB uzatma kablosu kullanmayınız)
  4. Start butonuna basarak Root işlemini tamamlayabilirsiniz.


  Un-Root Olma
  Gerekli Dosya indir >>

  1. Cihazın hafızasına indirdiğiniz dosyanın adını update.zip olarak değiştirip atınız.
  2. Cihazı kapatıp, recovery mode alıp (ses açma+ana menü+Powertuşu) ile açıp gelen menuden update.zip yapınız
  3. Hayırlı olsun root işlemi kaldırılmıştır

  Kısa bilgi
  - Lagfix yüklenmemiş hali eski firmware'lere göre çok daha hızlı (şahsen lagfix artık kullanmıyorum)
  - Yükleme sonrası Türkçe dil ve Swype seçenekleri geliyor.
  - Türkçe karakter sorunu halen devam etmektedir. ı yerine ğ ve ğ yerine ı çıkmaktadır.
  - GPS bağlantısında düzeltilme var gibi çünkü artık en geç 1dk içinde bağlantı sağladım. (kapalı mekan cam kenarı hava bulutlu)
  - Yazılımla birlikte OTA desteği de geldi. (OTA: Over The Air yani Şebeke üzerinden güncelleme. Bilgisayara gerek duyulmadan andorid versiyonunu internet bağlantısı veya direkt şebeke üzerinden güncellemeye yarıyor)
  - Lagfix uygulanmamış Skor : 1250 (JPO süürmünde Lagfix ile cihazımda en fazla 1180 görmüştüm)


  Kurulum sonrasında youtube çalışmayacaktır (Diliniz Türkçe olduğu sürece 400 Error hatası verecektir.)
  Youtube Download
  Yukardaki indirdiğiniz youtube dosyasınız cihazınıza atıp yükleyiniz. Kurulumda sistem uygulamasıdır değiştirilsinmi sorusuna evet demeniz yeterlidir. Geçmiş olsun artık Youtube'niz sorunsuz çalışıyor (Tarafımdan test edilmiştir.)

  İşlem sırasında yapacağınız hatalardan ve yukarıdaki işlemleden dolayı cihazınızda oluşacak hiç bir problemden sorumluluk kabul etmeyeceğimi belirtirim. Yapacağınız tüm işlemler kullanıcının insiyatifinde olup sorumluluğu kendisine aittir.

  --------------------------------------------------------------

  Sürümü Beğenmedim Froyo 2.2 Türkiye Rom'unu Yükleyeceğim

  Gerekli Dosyalar;
  1. Froyo 2.2 Turkiye Resmi Romu
  2. Odin 1.3

  * Öncelikle indirdiğimiz zip uzantılı dosya içerisinde bulunan JPF_JP7_U_JPD.tar dosyasını bir klasöre çıkartıyoruz (Örn; C:\tr_rom)
  * daha sonra odin programını açıp aşağıdaki resimdeki gibi PDA kısmına tıklayıp JPF_JP7_U_JPD.tar dosyamızın yolunu gösteriyoruz.

  * Cihazımızı Download Mode (seskısma+anamenu+powertuşu) alıp bilgisayara bağlıyoruz.
  * Start butonuna basıp bekliyoruz. ve karşımızda Froyo 2.2 Turkiye Resmi Romu

  Not: Re-partition seçeneğini seçmeyiniz.

  Bu işlem tarafımdan denenmemiştir. Söz konusu işlem samsung'a ait olan samfirmware adresinden sizler için derlenmiştir. Gerekli malzemeler yanımda olmadığından deneme imkanım olmadı. Deneyenler bilgi verebilirler. 3 tuş sorunu olanlar lütfen denemesinler herhangi bir brick olma riski taşıyabilirler ve 3 tuş sorunu olduklarından geri kurtaramayabilirler (Servislik olabilir). 3 tuş sorunu olmayanlar zaten brick olduğunda yine download mode alıp yeniden versiyon yüklemeye devam edebilirler.


  Telefonumu Root edince garanti gider mi?
  o Evet gider.

  Un-Root ederek Root’u kaldırabilir miyim?
  o Evet, Un-Root edilebilir.

  Telefonumu Root ettiğim serviste anlaşılır mı?
  o Telefona orjinal Turkcell ROM yüklerseniz anlaşılmaz. Ama unutmayın ki telefonunuz açılmıyorsa zaten ROM yükleyemezsiniz. Yani servise temiz olarak götüremeyebilirsiniz. Başka bir açıdan yaklaşırsak, açılmayan telefona servis büyük ihtimalle direk ROM yükler. Dolayısı ile Root yine anşılmaz.

  Lag-Fix yapmak istiyorum.
  o 2.2.1 sürümleri ile lag-fix gerekmeyecek kadar iyi çalışmaya başladı telefon. Eğer illa yapmak istiyorum diyorsanız Darky yada Romkitchen.org gibi hazır romlardan kullanmanız işleri kolaylaştıracaktır. Muhtemelen 2.3 sürümü ile birlikte lag-fix'e hiç gerek kalmayacak. 2.3 sürümü henüz Galaxy S için yayınlanmadı.
   
 4. OrKuN Well-Known Member

  Android Market
  • Android Market nedir?
  o Android cihazlar için program indirme merkezidir.

  • Benim cihazda görünmüyor?
  o Çünkü ülkemizdeki resmi yolla satılan telefonlarda bu özellik kısıtlanmış. Kurabilmek için ROM değiştirmeniz ve ülkemiz için olmayan bir ROMa geçmeniz gerekir.

  • Android Market paralı mı?
  o Evet bazı uygulamalar paralı ama genelde ucuzlar. Bazıları ise bedava

  • Android Marketim var ama paralı olanları göremiyorum.
  o Eğer Türkiyeye ait bir SİM kullanıyorsunuz göremezsiniz (Turkcell, Avea, Vodafon tr)

  • Paralı uygulamaları nasıl görebilirim?
  o Marketteki Market Enabler tarzı bir uygulamayı kurarak.

  • Market açık ama paralılar neden yok?
  o Google zaman zaman bazı ülkeleri markete dahil ediyor ve paralı programlar açılıyor. Dolayısı ile Turkcell, Avea yada Vodafon tr sim kartı kullanıyorsanız görünmezler.

  • Market enabler kurdum ama açılmadılar.
  o Programı çalıştırın, bir yabacı operatöre basıp bekleyin. Çıkan menüden geçici olarak uygulayı seçin, açılacaktır.

  • Aynen yaptım ama “Hüstın problemimiz var” yazdı.
  o Telefonu önce ROOT etmeniz gerekli.

  • ROM değiştirmek istemiyorum, marketteki programlara nasıl ulaşırım?
  o Android’in güzel özelliklerinden biri de alternatif marketlere erişebilmek yada direk internetten program indirebilmektir.

  • EXE dosya indirdim çalışır mı?
  o Hayır, çalışmaz. Herhangi başka platform için (ne iOS ne de WinMo) yapılmış hiç bir uygulama çalışmaz. Sadece APK uzantılı Android programları çalışır.

  • Alternatif marketler nelerdir?
  o Her marketi takip edemediğimizden direk link vermeyelim. Ancak internette “android market” yada “android apk” aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

  • Niye Türkiyedeki resmi cihazlarda Android Market yok?
  o Çeşitli söylentiler olsa da bu konuda resmi açıklama yok.  Orijinalden alıntı: chatin_62

  Google yeni marketini açtı. Türkiye'den girdiğimizde boş gelse de Proxy Server'lar üzerinden girilince çalışıyor. En sevdiğim özelliği ise Kur dediğiniz uygulamaları telefona otomatik olarak kurması. Kurulum aşağıda.

  http://market.android.com/

  Proxy Server tanımı yapmak için Explorer'da şu ayarları yapıyorsunuz:
  Araçlar (Tools)
  İnternet Seçenekleri (Internet Options)
  Bağlantı (Connections)
  Yerel Ağ Ayarları (LAN Settings)
  Proxy server yazan yere bulduğumuz server adresini ve yanına da port adresini yazıyoruz. Aşağıdaki resimde de görebilirsiniz.


  Şimdi bir USA proxy server buldum. Hemen paylaşayım dedim. Biraz yavaş ama görmek anlamında işe yarar. Hızlı proxy bulmak sonraki iş.

  Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  EDIT: Şu anda proxy ile uğraşmadan, 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS'leriyle de girilebiliyor. Bu yazı hazırlanırken sayfalar boş olarak geliyordu. Sadece kategoriler görünüyor ama uygulamalar görünmüyordu.

  Kurulum:
  Öncelikle marketten hangi uygulamayı yüklemek istiyorsak, ister arama ile ister ekrandaki kategorilerden buluyoruz. Uygulamayı bulunca altında bulunan Install butonuna tıklıyoruz.

  [​IMG]

  Gelen ekranda uygulamamızı hangi telefona yüklemek istiyorsak seçerek (birden fazla telefonumuz varsa Market bunu anlayabiliyor ve her birine bir isim verebiliyoruz) Install butonuna tıklıyoruz.

  [​IMG]

  Bu esnada telefonumuz eğer internete bağlıysa otomatik olarak dosyayı indirmeye başlıyor. Siz hiçbir şey yapmıyorsunuz. Uygulamayı indiriyor ve yüklüyor. Bu kadar basit.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
 5. OrKuN Well-Known Member

  ROM
  ROM nedir?
  o Telefonun işletim sistemini oluşturan yazılımdır.

  ROM sürümüm nedir?
  o Telefon tuş takımını açıp telefon eder gibi *#1234# tuşlayın karşınıza çıkar. (PDA/PHONE/CSC ve Build info sürümlerini göreceksiniz)

  ROM yükseltmek istiyorum.
  o Kies’i açın, telefonu takıp güncelleyin. Eğer yeni sürüm varsa sizi uyaracaktır. Rahatlıkla güncellersiniz (Kies metodu oldukça yavaştır)

  Kies nedir?
  o Samsung’un bilgisayara kurulan telefona ulaşmanızı sağlayan programıdır.

  Odin nedir?
  o Resmi olmayan bir ROM yükleme programıdır.

  Odin ile ROM yüklersem garanti gider mi?
  o Eğer resmi ROM’unuzu yüklerseniz (Türkiye için Turkcell’in dahil olduğu ROM) garantiniz bozulmaz.

  Samfirmware’den bir ROM buldum kursam mı?
  o Samfirmware tutarlı Beta aşamasındaki ROMları erkenden yayınlar. Ayrıca asıl sürüm ROMlarda mevcut, güvenle kurabilirsiniz.

  Samfirmware Samsung’un resmi sitesi mi?
  o Hayır, Samfirmware gercek Samsung romları dağıtsa da resmi değil.

  Samfirmware’den ROM bulup kurdum, garanti gider mi?
  o Eğer telefonunuzun garantisinin olduğu ülkenin ROMu değilse gider.

  Başka bir siteden/forumdan –adı olan bir- ROM buldum kursam garanti gider mi?
  o 3. Kişiler tarafından modifiye edilmiş ROMlar mevcut. Bunlar genellikle çok iyi çalışıyorlar. Ama diğer seçeneklerde olduğu gibi, Kies hariç yükleyeceğiniz tüm oynanmış ROMlar garanti dışı bırakır.

  3 tuş problemim var nasıl ROM yüklemeliyim?
  o En kolay metod Kies iledir.

  Registry hilesi (Registry hack) nedir?
  o Regedit (yada bu iş için hazırlanmış program ile) bilgisayarınızı kandırmaktır. Bu yolla telefonunuz başka ülke için çıkmış sürüm olarak tanınır. Ve Kies ile ROM yüklenir.

  Registry Hack ile ROM nasıl yüklenir?

  GALAXY S için 2.2.1 güncellemesi (KIES vs. ODIN)

  Nasıl yazılım yüklerim?
  Temelde iki tip yazılım yükleme yolu var. KIES ve ODIN programlarıyla

  KIES ile mi ODIN ile mi yükleme yapılmalı?
  KIES, Samsung'un kendi programı ve yazılımı doğrudan Samsung sunucusundan indirip telefona atmaya yarıyor ve internet hızınıza göre de yükleme süresi değişkenlik gösterebiliyor.

  ODIN ise önceden bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılım dosyasını kendiniz seçip yükletmek için kullanılıyor. Ve işlem çok daha çabuk yapılıyor. Tercih size kalmış.

  Son çıkan sürüm hangisi?
  Şu an için JPY kod adıyla 2.2.1 sürümü.

  İçerisinde Türkçe menü ve Swype var mı?
  Evet.

  KIES'i bağladım ama JPY çıkmıyor neden?
  Çünkü bölgelere göre farklı farklı dağıtım kanalları var. Her bölgede son versiyon gösterilmiyor. Biz en son çıkan ve Türkçe destekleyen sürümü kullanabilmek için telefonu kandırıp farklı bir ülkeden bağlıymışız gibi gösterirsek son sürümü yükleyebiliyoruz.

  KIES'i kandırmak için ne yapmalıyım?
  Alttaki ilk kısımda KIES üzerinden yükleme yolundaki adımları sırasıyla uygulayınız.

  !!! ACİL DURUMLAR !!!

  Telefonum Samsung logosunda takıldı açılmıyor, ara ara titreme yapıyor, ne yapmalıyım?
  Geçmiş olsun nurtopu gibi bir brick'iniz olmuş :) Ama panik yok. Telefonunuzun 3 tuşu çalışıyorsa ODIN ile kurulum kısmını okuyunuz.
  (3 tuş nedir, brick nedir gibi sorularınız varsa önceki mesajlarda bununla ilgili yöntemler anlatılmıştı tekrar oralara bakın.)

  KIES ile güncelleme yaparken hata aldım. İptal ettim. Telefon titreyip duruyor
  3 tuş çalışıyorsa ODIN ile kurulum yapmalısınız.

  Hiç bir şey yapmadım ama telefon titreyip duruyor açılmıyor
  3 tuş çalışıyorsa ODIN ile kurulum yapmalısınız.

  Telefon hiç açılmıyor ACİL YARDIM!
  Geçmiş olsun. Telefona 301k'lık direnç bağlama yöntemini kullanabilirsiniz. Eliniz bu işlere yatkınsa yine önceki mesajlarda bu konuyada değinmiştik ve hatta resimli anlatımda mevcut tekrar göz atınız.
  Ayrıca internette sahibinden veya GG gibi sitelerde bu işi gören aparatlar da satılıyor. Download i9000 gibi aratın çıkacaktır. Şöyle bir şey:

  [​IMG]

  Veya garantiniz devam ediyorsa servise de gönderebilirsiniz.

  Yüklemeden önce dikkat edilecekler

  1- Eğer 2.1 sürümünü modifiye edip Lag Fix gibi şeyler yaptıysanız bunları kaldırmanız gerek.

  2- Lagfix kaldırmadan yaparsanız telefonunuz kilitlenir. Açmak için ODIN ile kurulum yapmak durumunda kalırsınız.

  3- Hatırlatma amacıyla, telefon rehberiniz, SMS'ler gibi şeyleri de yine yedekleyin. KIES üzerinden import/export işlemiyle oldukça basit. Size bir dosya halinde kaydediyor. Yeni yazılım yükleyince bu dosyayı yine KIES üzerinden çağırıp hemen telefona atabilirsiniz böylece.

  Ardından yapacaklarınız ise şöyle;

  4- Lütfen dikkatlice okuyun ve bu adımları sırasıyla uygulayın....

  Avrupa'daki resmi sürümler için KIES kandırmaca

  Eğer KIES doğrudan yeni çıkan bir güncellemeyi görmüyorsa Patcher yardımıyla güncelleme yapabilirsiniz.
  Orijinali şu linkte güzelce anlatılıyor, kaynağımız orası. Elbette konu İngilizce ve dosyanın son halini indirmek için üye olmak gerekiyor. Ben sizin için oradan indirip bir yere yükledim. KIES Patcher v1.7 dosyasını indirmek için tıklayın

  Yapılan işi özetleyeyim.

  KIES'in son sürümünü (şu an 102) güncelleyin. Ardından yukarıdaki linkte verilen programı indirin. Şöyle bir program

  [​IMG]

  Adam oturmuş KIES kandırma yöntemi için regedit vs ile uğraşılmasın diye yama yapan program yazmış. Yani yaptığınız şey sadece listeden istediğiniz ülke uzantısını seçmek ve registry'ye yaz demek.

  1- Önce KIES'i son sürüme güncelleyin
  2- Telefonu USB'den bağlayıp bir kereye mahsus KIES'i açın. Telefonu gördükten sonra kapatın (ki telefon bilgileri registry'ye yazılsın)
  3- Zip dosyasını masaüstüne klasör olarak açın.
  4- Programı (Kies Registry Patcher v.1.7.0.0.exe) açın ve liste kutusundan istediğiniz ülke uzantısını seçin (İngiltere için olan XEU uzantısını seçerseniz, daha sonradan güncelle dediğinizde son 2.2.1 sürümü bilgisini görebilirsiniz)
  5- Write registry dediğinizde artık KIES üzerinden güncelleme yapılır hale gelecek.

  hepsi bu kadar...

  -------------------------------------------------------
  KIES üzerinden 2.2 veya 2.2.1 güncellemesi

  - KIES'i açıp telefonu USB'den pc'ye bağlayın. Sağ alt kesimde yeni güncelleme var yazısını göreceksiniz.

  - Güncelleme ikonuna tıklayın

  - Ekrana gelen diğer KIES uygulamalarını firmware güncelleme esnasında kullanamazsınız yazısına OK diyerek geçin

  [​IMG]

  - Ekrana yeni versiyon bilgileri gelecek. Upgrade diyerek ilerleyin. (Not: alttaki ekran görüntüsü temsilidir ve eski bir sürüme aittir. Sizde en son sürüm görülüyor olmalıdır)

  [​IMG]

  - Bu ekranda size bazı uyarılar yapılıyor olacak. Kabloyu güncelleme esnasında çıkarmak zararlı olabilir, PC'deki yazılım bilgisayarınıza aşırı yüklenebilir, güncelleme esnasında menü butonlarına basmayın ve MP3 player vb. diğer cihazlarınızı güncelleme devam ederken bilgisayara takmayın deniliyor.
  - Next butonuna basıp devam edin

  [​IMG]

  - Yapılacak işlem ve mevcut versiyon bilgisi gelecek. Yine Next diyerek geçin.

  [​IMG]

  - Bu noktadan itibaren artık download işlemine başlanacak. Download işlemi 20-30dk kadar (bağlantı hızınıza göre) sürecektir.

  Eğer download işlemi esnasında "msc.thunder.firmwareupdate has stopped working" diye hata alıyorsanız. KIES yazılımınızı yeniden indirip kurun
  Eğer "No Response from server" hatası alıyorsanız ise Samsung sunucusu çok yoğundur daha sonra tekrar deneyin.

  [​IMG]

  - Download bittikten sonra indirilen dosya otomatik olarak telefona uygulanmaya başlayacak ve telefon sarı ünlemli ikon olan download moduna girecek

  [​IMG]

  - Birkaç dakika sonra yükleme tamamlanacak ve yükleme bitiminde önce pencerede Next ardından da Finish deyin. Telefon restart edecek.

  - İlk açılma işlemi biraz uzun sürebiliyor. Birkaç dakika sabretmek gerek.

  - Telefon açıldıktan sonra standart ayarları yapacaksınız. Bunlar;

  Herhangi birşeyler yazın kısmı / Next
  Internet connection seçimi / Next
  Google için location uyarısı / Agree
  Finish

  Bu da özet şeklinde yukarıda anlatılan adımların Youtube video görüntüsü  Kurulum sonrası

  - Güncelleme sonrası her şeyi sıfırlamak ve temiz bir kurulumla telefonu daha sağlıklı çalışır hale getirebilmek için bir iki adım daha kalıyor. İlk mesajda anlatıldığı şekilde 3 tuşla recovery ekranına girip wipe seçeneklerini ve factory settings işlemini uygulayın.

  - Telefon yeniden açıldıktan sonra (açılması biraz zaman alacak sabredin) her şey bitiyor.

  Artık kurulum tamamlandı.


  ODIN ile yazılım kurulumu

  Önemli Not:
  Bu işlemler için telefonunuzun 3 tuşu çalışıyor olmalıdır. Eğer çalışmıyorsa önce ve mutlaka onu halletmeniz gerekiyor.

  1- Öncelikle http://www.multiupload.com/4GD6P8ZR53 adresinden en son (şu an JPY 2.2.1 sürümü) yazılımı tar dosyası halinde bilgisayarınıza indirin ve masaüstüne atın.
  (İndirdikten sonra tar dosyasını açmaya çalışmayın o şekilde sıkıştırılmış tek dosya halinde kullanacaksınız.)

  2- Bu adresten: http://www.4shared.com/dir/8520-6ZU/sharing.html ODIN programını da download edin.

  3- Telefonunuzu kapatın ve ardından 3 tuşu kullanarak (Ses kapama + home + power) download moda girin.

  [​IMG]

  4- Telefonu USB'den PC'ye bağlayın ve ODIN programını çalıştırın. Alttaki gibi bir ekran göreceksiniz:

  [​IMG]

  5- Diğer yerlere dokunmadan PDA butonuna basın

  6- Bilgisayara indirmiş olduğunuz tar dosyasını seçin. Alttakine benzer bir ekran göreceksiniz

  [​IMG]

  7- Dosyanızı seçtikten sonra Start butonuna basın.

  Birkaç dakika içinde ODIN telefonunuza 2.2.1 yazılımını yükleyecek, ardından da telefon reboot edecektir (kapanıp açılacak).

  8- Temiz kurulum olması açısından, telefon reboot ettikten sonra kapatın ve 3 tuşla recovery menüsüne girin.

  9- Wipe ve factory settings seçeneklerini uygulayın.

  Artık telefonu açıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

  --------------------------------------------------------------


  Registry Hack yapıp Kies ile ROM yükledim, garanti gider mi?
  o Eğer başka ülke ROM’u yüklediyseniz gider.

  ROM yüklerken takıldı kaldı şimdi ne olacak?
  o Genellikle telefonu Power tuşuna basılı tutup kapatırsanız yeniden açtığınızda ROM yükleme işine tekrar başlayaiblirsiniz. 3 tuşunuz çalışıyorsa sorun yok.

  Kafayı taktım, herşeye razıyım ben ROM yükleyecem.
  o önceki mesajlarda ve adım adım anlatıldı (2.2.1, Odin ile). Yada alttaki videolu anlatımları takip edin.

  Brick yada Half-Brick ne demektir.
  o Brick ingilizce “tuğla” demektir. Brick olan telefon ya hiç açılmıyordur ya da Galaxy S logosunun olduğu ekranda takılı kalıp kısa periyotlarla titriyordur. Half-brick ise telefonun ekranında pc -- ! -- Telefon şeklinde karşılıklı birbirine bakan ikonların görüldüğü ekrandır. Her iki durumda da eğer 3 tuşunuz çalışıyorsa telefonu recovery moda sokarak temizleme yolunu deneyebilir veya download moda girip ODIN üzerinden yeniden yazılım yüklemesi yapabilirsiniz.

  ROM yükledim peki dosya sistemim EXT4 oldu mu?
  Eğer dosya sistemlerinizden emin değilseniz telefona bir tane terminal emülatör kurun, komut olarak "mount" yazıp entera basın.
  Muhtemelen uzun uzun çıkan sonucun başlarında şunlara göz atın; (benimkiler altta, uzun hallerini yazmıyorum, satırlar /dev olarak başlıyor ama satırın ortalarında alttakileri göreceksiniz)

  /mnt j4fs
  /system ext4
  /data ext4
  /dbdata ext4
  /cache ext4
  /mnt/sdcard/external_sd vfat
   
 6. OrKuN Well-Known Member

  GPS
  • GPS çalışmıyor.
  o Settings/Wireless/GPS ayarlarından açın.

  • Açtım yine çalışmıyor.
  o Açık havaya çıkın.

  • Yine olmadı.
  o Kullandığınız ROM’a bağlı olarak yazılımdan kaynaklanan bir sabitleme (fixleme) sorunu var. ROM’unuz 2.2.1’den eski ise bazen fixleme sorunu ile karçı karçıya kalacaksınız.

  • GPS Fixliyor ama beni bazen yan sokakta gösteriyor, sonra düzeliyor.
  o Bu sorun çeşitli forumlarda donanım sorunuymuş gibi ifade ediliyor. 2.2 sürümüne kadar bu sorun vardı. 2.2.1 sürümü ile bu soruna rastlamadık. Ama yine de donanım sorunu mu, yoksa yazılım sorunu mu emin değiliz.

  • Fix ne demek, fixlediğini nasıl anlarım?
  o Marketten "GPS Status" aratıp kurun. Çalıştırdığınızda GPS uydularının pozisyonlarını, kaç tanesini gördüğünü ve kaç tanesine fixlediğini (sabit sinyal alımı) anlayacaksınız.

  • tomtom veya iGO gibi yazılım ve Türkiye haritaları var mı?
  o Evet bu tip programlar mevcut ve genellikle paralılar. IGO My Way, Aura veya Ndrive iyi örneklerdir.

  • GPS’i gezilerimi yada antrenmanlarımı kaydetmek için kullanabilir miyim?
  o Evet. RunKeeper ve benzeri programları kullanabilir, web sitesinde otomatik kayıt edebilir yada facebookda paylaşabilirsiniz. Bu linkten örneğine göz ataın: http://runkeeper.com/user/gurol/activity/21253008

  • Bu telefonu sırf GPS özelliği için alıcam, tavsiye eder misiniz?
  o Hayır. Hedefiniz bu ise gidip gerçek bir GPS alın (Garmin, Magellan vs.). Eğer illa telefonda GPS kullanacam diyorsanız, Desire HD, Nexus S yada Iphone tercih edin. Yukarda bahsedilen yazılım sorunları yüzünden canınız sıkılabilir.

  • SD kart ne işe yarar?
  o Hafıza kartıdır, dilediğiniz bilgiye taşıyabilir, filmler yada mp3ler koyup izleyip dinleyebilirsiniz. SGS, Micro SD kart kullanır.

  • Kaçlık SD kart alayım?
  o SGS 32Gbyte’a kadar desteklemektedir. Ama unutmayın telefonunuzun 8Gbyte (bazı modeller 16) dahili hafızası zaten var.

  • SD karttaki Class nedir?
  o SD kartın hızıdır.
  o Class 0, hızı belirtilmemiş.
  o Class 2, 2 MB/s,
  o Class 4, 4 MB/s.
  o Class 6, 6 MB/s.
  o Class 10, 10 MB/s

  • Kaç class kart almalı?
  o Bu size bağlı. Hızlı olan her zaman iyidir, ama pahalıdır.

  • Turkcell, Avea, Vodafon MMS ve 3G ayarları nasıl yapılır?
  o (bilgim eksik)

  • 3G veya data alış verişi nasıl engellenir?
  o Power (Açma-kapatma) tuşuna basılı tutun karışınıza çıkan menüden seçin.

  • Uçuş modu (Flight mode) nedir?
  o Tüm telsiz iletişimi kapatan durumdur. Uçakta iken bu moda alıp telefonda oyun oynayıp kitap okuyabilirsiniz, kimse bişey demez.
   
 7. OrKuN Well-Known Member

  Yazılım
  • Gmail hesabı kurmaya mecbur muyum?
  o Değilsiniz, ama kurmayı tavsiye ederiz. Eğer gmail ile aranız yoksa bile bir tane kayıt olun ve kurun. Böylelikle telefon rehberinizi kolayca ve anında yedeklersiniz.

  • Gmail hesabım sürekli data alış verişi yapar mı?
  o Yapar. Ama senkronize etmek zorunda değilsiniz, kapatılabilir.

  • Yazılım desteği nasıl?
  o Rakam olarak apple store seviyesine ulaşmamış olsa da her programın bir karşılığını bulabilirsiniz.

  • İnternet üzerinden bedava konuşabilir miyim?
  o Evet, fring veya skype gibi programlar kullanabilirsiniz (wifi üzerinden tavsiye edilir)

  • Bu tip görüşme için Edge yeterli olur mu? Yoksa 3G mi lazım?
  o İddialar Edge’in yeterli olduğuna dair, ama deneyimlere göre Edge yetersiz.

  • Ofis dökümanlarım ne olacak?
  o Aynen kullanıp düzenleyebilirsiniz. (Think Free Office Suite kurulu olarak gelmektedir).

  • Teamviewer benzeri yada RDP var mı?
  o Teamviewer’ın kendisi var. Telefonunuzdan sitesini ziyaret edin.

  • Ben winamp severim.
  o O da var zaten.

  • Bir arkadaşım Iphone kullanıyor, onların Itunes diye bir programı var, Samsung’da olay nedir?
  o Kies isimli bir program var, herşeyi yapabilirsiniz.

  • Peki ya SD kartına atacaklarım?
  o Aynen hepsini görürsünüz?

  • Peki ya video atsam?
  o Bir çok formatı desteklemektedir, çevirmeye bile gerek yok?

  • Ya alt yazı?
  o mVideoPlayer'da altyazılardaki Türkçe karakterler çıkmadığında, altyazı dosyasını Notepad ile açıp "Farklı Kaydet" diyebilirsiniz. Gelen ekranda alt kesimden Encoding için UTF-8 seçip kaydet demek yeterli. Dosyayı bu haliyle telefona attığınızda Türkçe karakterler de sorunsuz çıkacaktır. iso-8859-9 rockplayerda denenenler içinde türkçeye en uyumlusu.

  • Sdkartım yok, USB’den atsam.
  o Olur olur, atın gitsin.

  • Fotoğraf kalitesi nasıl?
  o Bir telefon için oldukça iyi. Ancak piyasada daha iyi fotoğraf çeken telefonlar vardır. (iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız zaten telefonla uğraşmayın, gidin dSLR alın)

  • Led flaşı yokmuş?
  o Evet yok. Bunu bilerek alın. Ama bunu da arabada giderken karanlıkta çektim: http://www.facebook.com/photo.php?pid=7368773&l=f860d14472&id=617688382

  • Peki film çeker mi?
  o Bir cep telefonu için oldukça iyi çeker. (teknik detaydan ziyade örnek film linki lazım)
   
 8. EmRe Well-Known Member

  Arkadaşlar bilinen bir özellik. Arama gelince telefonu ters çevirince zil sesi kesilir. Bu özellik Galaxy S de yokmu? benmi bulamıyorum?
  Yok ise buna benzer bir çözüm yada bu işi yapacak bir uygulama falan varmı?
   
 9. BaRıŞ Well-Known Member

 10. OrKuN Well-Known Member

  Samsung Galaxy S i9000'in yeni Android 4.0'a ne zaman güncelleneceği, daha da kötüsü böyle bir güncellemnin olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Fakat CyanogenMod 9'un yeni Beta sürümü ile anlaşılan telefonunuzda şimdiden Ice Cream Sandwich (ICS) deneyimi yaşayabileceksiniz.

  ICS'in kaynak kodunun Google tarafından açılmasından sonra geliştiriciler özelleştirilmiş ROM yapma şansını yakaladılar. XDA'de pek çok geliştirici, ICS'i Galaxy S'e port etmeye başladı bile. Ama herkesin beklediği Android 4.0 tabanlı bir CyanogenMod'du. Ve sonunda CyanogenMod takımı Galaxy S için ilk CyanogenMod 9 tabanlı Android 4.0 ROM'u hazırlamayı başardı.

  Söz konusu beta sürüm gayet akıcı çalışıyor ve günlük kullanım için hazır durumda. Fakat ROM'u telefonunuza yüklemek için önce cihazınızda Linux'un yönetici hesabı olarak adlandırabileceğimiz "root" yetkisini ele almanız gerekiyor. Tüm bu bilgiler ve ROM dosyasını ise xda-developers.com'da bulmak mümkün.
   

Sayfayı Paylaş