Samsung Galaxy Gio Kullanıcıları Ana Konu

Konusu 'Samsung' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Samsung Galaxy Gio Kulübü
  Galaxy Gio Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  A'dan Z'ye Komple Galaxy Gio Teknik Rehber
  Teknik destek, sorunlar, çözümler, kullanıcı yorumları, oyun ve program tavsiyeleri...

  Arkadaşlar konu içerisindeki paylaşımlar çeşitli farklı sitelerden çeşitli kullanıcıların tecrübeleri ve yorumlarından alıntı yapılarak derlenmiştir. Tüm emeği geçen arkadaşlara burdan teşekkürlerimizi bildiririz.

  Arkadaşlar cihazda herhangi bir problem yaşarsanız Fabrika ayarlarına geri döndürüp baştan başlayabiliyorsunuz. Fabrika ayarlarına geri döndürmek için bataryanızın en az %50 dolu olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

  Kullandığınız telefonu ne amaçla kullandığınızda önemli her bulduğunuz uygulamayı veya oyunu yükleyip telefonu şişirmeyin. Ram temizlemeyi alışkanlık haline getiriniz. Menü>Ayarlar>Görev Yöneticisi>Ram>Belleği Sil dediğinizde ram boşaltılmış olur 78 ile 110 arasında değişiklik göstermektedir.

  Samsung Galaxy Gio Review


  Samsung galaxy gio oyun inceleme 1
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Telefonu kullanan arkadaşlardan ufak bilgiler:
  1- Rehberi açtığınızda aramak ya da mesaj çekmek istediğiniz birisi varsa eğer üzerine gelip sağa çekerseniz arama başlar, sağa çekip sona gelmeden sola çekerseniz mesaj bölümü açılır.
  2- Telefonun ekran görüntüsünü almak için “Geri Tuş” ve “Orta Tuş” a aynı anda basmanız yeterlidir. Ekran görüntüleri /sdcard altındaki "ScreenCapture" klasörü altına kaydediliyor
  3- Swype tuş takımına/Samsung tuş takımına geçmek için “Yazmak için dokunun”a 1 kaç saniye basılı tutunuz Swype ve Samsung tuş takımına geçiş yapabilirsiniz.
  4- Klavyeden Sayısal tuş takımına(Dikey tuş takımı) geçiş yapmak için Mesaj ekranında sağ altta “Ayarlar”ı (dişli gibi olan tuş) tıklıyoruz açılan menüden “Dikeç tuş takımı tipleri”’nden “3x4 Tuşlar”ı seçip onaylıyoruz.
  5- Ana ekrana klasör ekleme işlemi için “Ana Ekran”da (Tuş kilidini açtıktan sonraki ekran) Menü tuşu (En sol alttaki tuş) basınız ve “Ekle”yi tıkladığınızda açılan menüden “Klasörler”i daha sonra “Yeni klasör”ü tıkladığınızda “Ana Ekran”a klasör eklemiş olursunuz. (Menülere klasör eklemek için uygulamalar mevcuttur.) turkeyarena.net
  6- Ana Ekrana eklenebilecek şeyler “Widget” , “Kısayollar”, “Klasörler” ve “Duvar Kağıtları”nı “Ana Ekran”da menü tuşuna basarak ulaşabilirsiniz.
  7- Ana Ekran sayısını çoğaltmak için “Ana Ekran”da “Düzenle”yi tıklayıp ekleyebilirsiniz.
  8- Bu tip cihazlar kapanıp açılırken hem süre kaybettirir hem de pili çok daha fazla kullanırlar. Bu kısa vadede sinirlerinizi bozacağı gibi uzun vadede de pil ömrünü kısaltır. Tavsiyem cihazı uçuş moduna almanız. Bu sayede tüm kablosuz iletişim kesilir. Telefonu kapatmanıza göre şarj süresinden bile kazanırsınız.
  9- telefonunuzun Wifi dışında internete bağlanmasını istemiyorsanız eğer kapatma tuşuna bir kaç saniye basılı tutup "Veri ağı modu"nu aktif hale getirebilirsiniz.
  10- Telefon USB'den şarj oluyor arkadaşlar fakat Şarj aletinden daha uzun sürede şarj eder.
  11- Telefonda Word Excel dosyalarını açmak için ThinkFree Office uygulaması mevcuttur.
  12- Ekran korumasına almak için telefonun kapama tuşuna kısa süreli olarak basınız. Ekran koruma moduna geçecektir.
  13- Bekleme modunun dışında yaptıgınız her uygulama vs. ekstra şarj tüketimine neden olur wifi , gps , ekran ışığının yüksek oluşu vs.
  14- Ekranda bulunan Widgetleri kaldırmak için bir kaç saniye basılı tutup aşağıya "Kaldır" yazan alana getiriniz. Widgeti "Ana Ekran"dan kaldırmış olursunuz
  15- Wifi, Bluetooth, Gps, Sessize alma ve Otomatik döndürme ayarlarını ekranın üstünden parmağımızla aşağıya doğru çektiğimizde bildirim alanının üstünde yer aldığını göreceksiniz. Buradan açabilir ve kapatabilirsiniz.
  16- Fabrika ayarlarına nasıl geri dönebiliriz? Menü>Gizlilik>Fabrika ayarlarına geri dön dediğimizde cihaz fabrika ayarlarına geri dönecektir ve tüm veriler silinecektir. Fabrika ayarlarına geri döndürmek için şarjınızın %50dolu olmasına özen gösteriniz.
  17- Menü ekranındaki simgelerin yerlerini değiştirmek için Menü ekranına girip Menü tuşuna basıp Düzenleyi tıkladığınızda Simgelerin yerlerinin değiştirebildiğini görebilirsiniz.
  18- Menü ekranındaki simgeleri Ana Ekrana atmak için Ana Ekrana atmak istediğiniz Kısayola 1 kaç saniyeliğine basılı tutunuz daha sonra Ana Ekranda simgeyi dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.
  19- Ana sayfa tuşuna bir kaç saniyeliğine basılı tuttuğumuzda son açılan uygularımızın çıktığını görebilirsiniz. turkeyarena.net
  20- Bildirimler sayfasında bildirimler yer almaktadır. Örn. Uygulama yükleniyor/yüklendi. Facebook iletisi gibi gibi.
  21- Çektiğimiz resimler SD Kartın içerisindeki dcim\camera içerisinden ulaşabilirsiniz.
  22- Telefon kapalıyken alarm çalışmaz. Bu tüm android telefonlar için geçerlidir.

  Görev Yöneticisi nedir?
  Etkin Uygulamalar: Çalışan uygulamaları gösterir.
  Paket:Yüklediğiniz uygulamaların kapladığı boyutları gösterir. Aynı zamanda Kaldırma işlemi gerçekleştirilir.
  Ram:Anlık kullanılan ram miktarını gösterir ve Ram belleği temizlemeye yarar.
  Özet:Telefon ve SD Card deopalama birimlerinin durumlarını gösterir.
   
 3. OrKuN Well-Known Member

  S:Root etmeden Flash’a uygulama yüklemek.
  Orijinalden alıntı: DemonicMajesty
  Arkadaşlar telefonun en büyük eksiği dahili hafızasının çabucak dolması. Bazı programlar malesef SD karta taşınamıyor. Bunun nedeni Android Froyo 2.2 sürümünden önce uygulamaların SD karta yükleme desteğinin olmaması veya uygulama geliştiricisinin tercihi. Android 2.2'den itibaren uygulamaların SD karta taşınıp taşınamayacağı seçeneği uygulama geliştiricisine bırakıldı.

  Tüm programları SD karta taşımanın bir yöntemi root etmek. Garantiyi bozuyor.
  Fakat telefonu root etmek istemeyenler için Android SDK kullanarak yapılan bir yöntem daha var. Hem de geri dönüşümlü
  İşlemleri sırasıyla anlatıyorum:
  1. Telefonda Menü>Ayarlar>Uygulamalar>Gelişim>USB Hata ayıklama açık olsun.
  2. Telefonun kutusundan çıkan cd ile Kies programını kurun.
  3. Telefonu USB'den bilgisayara bağlayın.
  4. Buradan Android SDK'in zip versiyonunu indirin: http://developer.android.com/sdk/index.html
  5. Zip dosyasını açarak içinden çıkan klasörün ismini android yapın ve bu klasörü C:\ dizinine kopyalayın. (ismi komut satırına yazması kolay olsun diye değiştiriyoruz)
  6. Zipin içinden çıkan SDK Manager programını çalıştırın.
  7. Settings'ten "Force https:// sources to be fetched using http://" kutucuğunu işaretleyin.
  8. Available Packages'dan Platform-tools'u yükleyin ve programı kapatın.
  9. Windows'tan Başlat>Çalıştır'a girin. CMD yazıp enter'a basın. (Windows 7'de direk arama kutusuna CMD yazın)
  10. Açılan komut penceresinde "cd c:\android\platform-tools\" yazıp enter'a basın. (Tırnaklar olmadan)
  11. Şimdi "adb shell pm setInstallLocation 2" yazarak enter'a basın. (tırnak yok) İşlem tamam. Herhangi bir mesaj çıkmıyor. Bir hata mesajı çıkarsa bir yerlerde hata var demektir.
  12. Tüm pencereleri kapatıp telefonu çıkartın. Telefonu kapatıp açın.
  13. İsterseniz uygulamaları yönet'ten tek tek elle uğraşarak, isterseniz App 2 SD gibi bir programlar kolay bir şekilde tüm uygulamaları SD karta taşıyabilirsiniz. Ayrıca yeni yüklenen uygulamaların hepsi otomatik olarak SD karta yüklenir.
  Not: Widgetlar, live wallpaperlar, service şeklinde devamlı çalışan uygulamalar, IM uygulamaları vs. SD karta taşınırsa problem yaratabilir. Çünkü SD kartı çıkardığınızda yada bilgisayara USB bellek olarak telefonu bağladığınızda SD kartla iletişim kesilir. Bu tür programları SD karta taşımanızı tavsiye etmiyorum. turkeyarena.net
  14. Telefonu eski haline döndürmek için, tekrar USB'den bilgisayara bağlıyoruz. 9. ve 10. adımları tekrarlıyoruz. Ondan sonra bu sefer "adb shell pm setInstallLocation 0" yazarak enter'a basıyoruz. Telefon eski haline dönüyor. Taşıdığımız uygulamalar SD kartta kalıyor.
  15. Telefon şarjı %100 dolu gösterdiğinde dahi şarj etmeye devam eder uyarı mesajı verene kadar şarj etmesinde bir sakınca yoktur.

  Yaptığımız işlem default olarak uygulamaların yükleneceği yeri SD kart olarak ayarlamak. Normalde uygulamaların yükleneceği yer telefon tarafından seçiliyor.
  Root gibi bir işlem olmadığı için garantiyi bozacağını sanmıyorum. Ama garanti de vermiyorum.
  Kendim denedim. Hiç bir sorun çıkmadı. Ama bu sizde kesinlikle bir sorun yaratmayacağı anl***** gelmez. Çıkabilecek sorunlar uygulamanın yavaş çalışması ya da hiç çalışmaması olabilir. Bende olmadı ama böyle bir durumda uygulamayı tekrar telefona taşıyabilirsiniz.

  S: Google sesli aramayı Türkçeye nasıl çeviririz?
  C: Menü>Ayarlar>Ses Girişi ve Çıkışı>Ses Tanıma Ayarları>Dil listede varsayılan olarak Türkçe görünüyor fakat listenin aşağısında Türkçe(Türkiye)’yi seçiyoruz. Tekrar deneyip olduğunu göreceksiniz.

  S:Ahize senin boğukluğundan yakınanlar için:
  C:*#*#197328640#*#* numaralarını giriniz arama yapıyor gibi.
  sonra sırasıyla [5] audio -> [2] headset -> [2]rx value -> [1] rx codec/volume menüsünü tıklıyoruz. Açılan menüden ben 5 dB yi [7] seçtim. denedim ahize sesi baya fark etti. Ayrıca burdaki menülerden telefonun diğer seslerini de yükseltip alçaltabiliyoruz.

  S:Müzikleri nasıl zil sesi yapabilirim?
  C1:SD kart içine Media\Audio\Notifications şeklinde bir klasör açın. İçine attığınız mp3'ler hem mesaj sesi olarak hem de uyarı sesi olarak seçilebiliyor. Mesajlara girip sağ alttaki menü tuşuna basın. Ayarları seçin. En altta zil sesi seç var. Buradan seçerseniz sadece mesajların sesi değişiyor. Uyarılara farklı mesajlara farklı ses atayabilirsiniz.
  Aynı şekilde çağrı zil sesi için:
  Media\Audio\Ringtones klasörünün içine,
  Alarmlar için:
  Media\Audio\Alarms klasörünün içine attığınız mp3ler listeden seçilebiliyor. Ayrıca bu klasörlere attığınız dosyalar müzik çalarda görünmüyor.
  C2:Telefon ile birlikte gelen MP3 Player'ı çalıştırıyoruz ve zil sesi yapmak istediğimiz müziği açıyoruz. Menü tuşuna bastıktan sonra "Zil sesi yap" seçeneğini seçiyoruz ve işlem tamamdır

  S: .apk dosyalarını yükleme işlemi.
  Apk Manager programı (Android markette mevcut) ile olduğu gibi Dosyalarımdan Apd dosyasına tıklayıp yükleyebiliyorsunuz

  S: Skyfire ile Yıldız Tv vs. izlenebiliyormu.
  C:Evet izlenebiliyor. www.yildiz.tv'ye gir,ondan sonra skyfire menüsünden sol alttaki "Video" seçeneğine bas,"Analyzing" diyecek,birkaç saniye sonra da video baloncuğu çıkacak,ona tıkladıktan sonra izlemeye başlarsın.Düzgün yayın bulursan LigTV bile izleniyor,sıkıntı yok o konuda.

  S: Telefondan herhangi bir uygulamayı nasıl kaldırırız?
  C:Menü>Ayarlar>Uygulamalar>Uygulamaları Yönet açılan listeden silmek istediğin uygulamanın üzerine gel "Veriyi Sil" dediğin zaman uygulama kaldırılır. turkeyarena.net
  C:Android Market'e giriş yapın ve Uygulamalarımı tıklayınız Açılan listeden silmek istediğiniz uygulamayı seçip kaldır dediğinizde uygulama silinmiş olur.

  S: Rehberdeki kişilere resim nasıl eklenir?
  C: Kişiyi düzenle dedikten sonra (Sim kartta kayıtlı olmamasına dikkat edin) resim kutusuna dokunarak resim ekleyebilirsiniz.

  S: Telefonun şarjı kaç gün gidiyor?
  C: Kişinin kullanımına bağlı olarak yarım gün ile 3 arasında değişebiliyor.

  S:WiFi Error (Hata) Çözümü:
  C:Arama yapacağınız tuşlar menüsüne gelip *#*#526#*#* kodunu tuşlamanız gerekiyor. Wireless driverı yeniden yükleniyor ve sorun çözülüyor.

  S:Sim karttaki mesajları bulmak için ne yapmalıyız?
  C:Mesajlar>Menü>Ayarlar>Sim kart mesajlarını yönet diyerek mesajlarınıza ulaşabilirsiniz.

  S:SD Kartı nasıl biçimlendiririz?
  C:Menü>Ayarlar>Sd kart ve telefon hafızası ayarları> Sd kartı devreden çıkar sonra aşağıdaki Sd kartı biçimlendiri tıkla Kartı biçimlendirir yani içindeki tüm veriyi siler.

  S:Telefon Rehberi ile Sim Rehberini nasıl aktif/deaktif yapabiliriz?
  C:Rehbere giriniz Menü tuşuna basın açılan menüden "Ekran Ayarları"'nı tıklayınız "Görüntülenecek kişileri seçin" altında yer alan "Telefon" "Sim" "Facebook" "Twitter" gibi seçenekleri tıkladığınızda gösterim ile ilgili değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

  S:Sim kart rehberini telefona aktarmak?
  C:Rehber>Menü> içe dışa aktar> sim kartından al> tümünü seçin ve onaylayın.

  S:Telefon ısınıyor normal mi?
  C:Şarj olurken, oyun oynarken, 3G ile ilgili işlemler yaparken telefonun ısınması normaldir. :)

  S:İnternetten Gionun desteklemediği formattaki (.exe .rar gibi) dosyaları nasıl indiririz?
  C:Opera mobile ve Opera mini ile indirilebiliyor. Diğer tarayıcıları denemedim.
   
 4. OrKuN Well-Known Member

  Samsung Galaxy Gio Mobile AP (Mobil Erişim noktası) ayarları
  İnternete erişemediğiniz herhangi bir yerde, Wireless alıcısı olan bir bilgisayarla internete bağlanmak için telefonunuzun 3G (veya 2G ama daha yavaş) özelliğini kullanabilirsiniz. Ayarları yaptığınızda telefonunuz sanki bir Wireless modem gibi sinyaller yayacak, bilgisayarınızdan buna bağlanarak internete erişebileceksiniz
  1) Telefonda yapılacaklar:
  Ayarlar>Kablosuz ve ağlar:
  Wi-Fi Ayarları>Wi-Fi açıksa kapatın. Geri dönün.
  Mobil ağlar>Paket veri kullan seçeneğini etkinleştirin. Geri dönün.
  Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı>Mobil AP’yi etkinleştirin.
  Mobil AP ayarları>Mobil AP’yi yapılandır
  SSID Ağı: AndroidAP (veya yeni bir isim yazın)
  Güvenlik: Kutuya dokunup WPA2 PSK’yı etkinleştirin
  Şifre: Kutuya dokunup en az 8 karakterli şifrenizi yazın. Kaydedin.
  Telefonun sol üst tarafında yeşil renkli işareti görmeniz lazım. İsterseniz telefonun ana menüsüne dönün.
  2) Bilgisayarda yapılacaklar:
  Bilgisayarda kablosuz ağları aratın, SSID Ağı’na adını yazdığınız ağa bağlanın. Şifre sorunca yukarıda belirlediğiniz şifreyi yazın. Artık en geç 20-30 saniye içinde bilgisayarınızdan internete bağlanmış olacaksınız.
  3) Diğer hususlar:
  Mobile AP aracılığıyla internete bağlıyken telefonunuz bilgisayarınıza yakın bir mesafede olsun.
  Mobile AP’den çıkmak için Ayarlar>Kablosuz ve ağlar>Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı>Mobil AP’yi kapatın.
  Mobile AP’den çıktıktan sonra, özel bir nedeniniz yoksa, Ayarlar>Kablosuz ve ağlar> Mobil ağlar>Paket veri kullan seçeneğini kapatın, bilginiz dışında paranızın gitmesini engellemiş olursunuz.
  Mobile AP aracılığıyla internete bağlıyken sim kartınızı aldığınız operatörden temin edeceğiniz bir internet paketini kullanmak faydalı olacaktır, aksi halde epey pahalıya mal olabilir.

  Telefonu Modem Olarak Kullanıp Bilgisayarınızdan İnternete Bağlanmak (USB kablosuyla):
  Telefonu modem olarak kullanmak demek, cep telefonu operatörünün verdiği internet servisini telefon üzerinden bilgisayarına aktarmak, böylece bilgisayarından internete bağlanabilmek demektir.Masaüstü veya taşınabilir bigisayar olması farketmez. Mesela evdeyken ADSL hattın koptu veya pikniğe gittiğinde internet yok, ama bilgisayarından internete bağlanmak istiyorsun, işte bu gibi durumlarda işe yarar.
  Daha önce (5 Mayıs, sayfa 39) Samsung Galaxy Gio Mobile AP (Mobil Erişim noktası) ayarları nasıl yapılır, anlatmıştım. Bu metodu kullanmak için bilgisayarının Wi-fi (kablosuz ağ) özelliği olması lazım. Eğer yok ise, o zaman aşağıda anlatacağım metodu kullanarak telefonu bilgisayara USB kablosuyla bağlar ve bilgisayarından internete bağlanabilirsin.

  1) Bilgisayarınızı açın, telefonu bilgisayara USB kablosuyla bağlayın.
  2) Telefonda yapılacaklar:
  Ayarlar>Kablosuz ve ağlar:
  Wi-Fi Ayarları>Wi-Fi açıksa kapatın. Geri dönün.
  Mobil ağlar>Paket veri kullan seçeneğini etkinleştirin. Geri dönün.
  Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı>USB Bağlantısı'nı etkinleştirin.
  3) Artık bilgisayarınızan herhangi bir web sayfasına bağlanabilirsiz.
  4) Diğer hususlar:
  USB bağlantıyla yapılan bağlantıdan çıkmak için Ayarlar>Kablosuz ve ağlar>Bağ. ve taşınabilir Wi-Fi alanı>USB Bağlantısı'nı kapatın.
  Uygulamadan çıktıktan sonra, özel bir nedeniniz yoksa, Ayarlar>Kablosuz ve ağlar> Mobil ağlar>Paket veri kullan seçeneğini kapatın, bilginiz dışında paranızın gitmesini engellemiş olursunuz.
  Bu şekilde internete bağlıyken sim kartınızı aldığınız operatörden temin edeceğiniz bir internet paketini kullanmak faydalı olacaktır, aksi halde epey pahalıya mal olabilir. turkeyarena.net
  Not: Bir çok telefondan USB kablosu yerine Bluetooth kullanarak da bilgisayar aracılığıyla internete bağlanmak mümkün olabiliyor ancak GIO'da böyle bir alternatif gözükmüyor. Interneti de araştırdım, uygun bir şey bulamadım. Ancak yukarıda bahsettiğim GIO'daki Mobile AP oluşturarak bilgisayardan internete bağlanma özelliği, Bluetooth'a göre daha hızlı olduğundan, bilgisayarınızda Wi-Fi varsa, tercih edilecek yöntem. Wi-fi yoksa, bilgisayarınızın USB portuna bir Wireless Network Adaptor takmak (20~30TL civarında bulunuyor) veya USB kablosuyla bağlanmak sizin tercihiniz.
   
 5. OrKuN Well-Known Member

  İnternet ve MMS için öncelikle telefonunuzun ayarlarını aşağıdaki şekilde değiştiriniz.
  1 - Ayarlar > Kablosuz ve ağlar > Mobil ağlar a girin Veri dolaşımını aktifleştirin
  2- Ayarlar > Kablosuz ve ağlar > Mobil ağlar > Erişim Noktası Adları na girin. MENÜ tuşuna basın ve Yeni APN seçeneğine dokunun. daha sonra aşağıdaki gibi ayarları yapın.
  3- Kullandığınız öperatöre göre internet ve mms ayarlarının ikisini de telefonunuza tanımlayınız.
  Not : Yaptığınız ayarların etkin olabilmesi için ya telefonunuzda uçuş modunu aktifleştirip tekrar devredışı bırakın ya da telefonunuzu yeniden başlatın. turkeyarena.net
  Not : Çift tırnak işaretleri olmadan girilmelidir.

  Turkcell İnternet
  carrier="Turkcell internet"
  mcc="286"
  mnc="01"
  apn="internet"
  user=""
  server=""
  password=""
  mmsc=""
  type="default"

  Turkcell MMS
  carrier="Turkcell-MMS"
  mcc="286"
  mnc="01"
  apn="mms"
  user="mms"
  server="http://wap.turkcell-im.com.tr"
  password="mms"
  proxy="212.252.234.168"
  port="8080"
  mmsproxy="212.252.169.217"
  mmsport="8080"
  mmsc="http://mms.turkcell.com.tr/servlets/mms"
  type="mms"


  Vodafone İnternet
  carrier="Vodafone internet"
  mcc="286"
  mnc="02"
  apn="internet"
  user="vodafone"
  server=""
  password="vodafone"
  mmsc=""
  type="default"

  Vodafone MMS
  carrier="Vodafone-MMS"
  mcc="286"
  mnc="02"
  apn="mms"
  user="vodafone"
  server="http://wap.vodafone.com.tr"
  password="vodafone"
  proxy="212.065.136.226"
  port="8080"
  mmsproxy="217.31.233.18"
  mmsport="8080"
  mmsc="http://217.31.233.18:6001/MM1Servlet"
  type="mms"


  Avea İnternet
  Öncelikle 3G'ye kayıt olmak gereklidir. Kayıt işlemi için 3G yazıp 5555'e mesaj atınız.
  Daha sonra Menü>Ayarlar>Kablosuz ve Ağlar>Mobil ağlar>Ağ Operatörleri'nden Avea'nın eklendiğini görebilirsiniz.

  carrier="Avea internet"
  mcc="286"

  eski sim kartlarda (aycell yazanlarda)
  mnc="04"

  yeni sim kartlarda
  mnc="03"

  apn="internet"
  user=""
  server=""
  password=""
  mmsc=""
  type="default"

  Avea MMS
  carrier="Avea-MMS"
  mcc="286"

  eski sim kartlarda (aycell yazanlarda)
  mnc="04"

  yeni sim kartlarda
  mnc="03"

  apn="mms"
  user="mms"
  server="http://wap.avea.com.tr"
  password="mms"
  proxy="213.161.151.201"
  port="8080"
  mmsproxy="213.161.151.201"
  mmsport="8080"
  mmsc="http://mms.avea.com.tr/servlets/mms"
  type="mms"


  0.facebook.com'a giriş yapmak için gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra (yukarıdaki internet ayarlarını)
  -Ayarlar>Hesaplar ve senk>Arkaplan verisi tikini kaldır ( markete girdiğinde bu tiki açman isteyecek sonra tekrar kapatırsın)
  -Ayarlar>Kablosuz ve ağlar>Mobil ağlar>Veri dolaşımı tikini kaldır
  -Ayarlar>Kablosuz ve ağlar>Mobil ağlar>Sadece 2G ağları kullan tikini kaldır(çok yavaş girer yoksa)
  -İşlem tamamdır şimdi veri ağı modunu açabilirsin.(Telefon sağdaki tuşuna uzunca bas ordan aç)
   
 6. OrKuN Well-Known Member

  KİES güncellemesi hakkında:
  CD'den gelen programın güncellemesinde problem var sanırım. Direkt Samsung'un kendi sitesinden indirmenizi tavsiye ederim. Buradan indirebilirsiniz.
  Kies ile telefon güncellemesi
  Kies yüklemesi bitmeden ve program açılmadan, telefonu bilgisayara bağlamayınız. Kies yüklendikten sonra Telefonun kapatma tuşuna bir kaç saniye basılı tut gelen menüden uçak moduna alınız. Sırasıyla;
  1.Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayınız.
  2.Bildirim ekranını açıp USB bağlandı seçeneğini açınız.
  3.Açılan sayfadan USB belleği bağlayı tıklayınız.
  4.Ufak bir işelemden sonra Kies programında telefonunun modelini göreceksiniz ve Yeni güncelleme yüklenmesi ile ilgili bir uyarı gelecektir. Kabul et'i tıkla ve Güncelleme bitene kadar telefona bir işlem yapmayınız.
  4.Güncelleme bitince bilgisayar ekranında uyarı gelecektir ve Telefon ana ekrana döner.
  5.Telefonun USB kablosunu bilgisayardan çıkarın ve açmak için sağdaki Telefonu kapatma tuşuna basınız ve Uçak modundan çıkınız. Telefon Pin kodunuzu sorar ve güncellemeyi tamamlamış oluruz.


  Telefonun GPS'i ile ilgili olarak şunları söyleyebilirim.
  Herhangi bir internet bağlantısı olmadan bizzat denedim. igo uygulaması ile İzmir-Buca'dan Bornova'ya kadar gittim[Dolmuşta]. Herhangi bir sıkıntı ya da probleme rastlamadım. 1dk süresince 11 adet uydu yakaladı ve bunların 4'üne bağlantı sağladı [Market'ten Gps Test uygulaması ile gördüm] yol güzargahı boyunca GPS ile bağlantım kopmadı. Hedefe giderken dolmuş yanlış yollara girdi (kendi güzergahında doğru) ve 10 sn gibi kısa sürede yeni güzargahı düzenledi.
  Yani demem o ki GPS internet bağlantısı olmadan çalışıyor.

  Alıntı yapıp isimlerini yazamadığım arkadaşlara teşekkürlerimi tekrardan iletiyorum lütfen kimse alınmasın.
   
 7. OrKuN Well-Known Member

  1.Listede yer alan/almayan binlerce uygulamalara Android Market’ten ulaşabilirsiniz. Size tavsiyem yüklemek istediğiniz uygulamayı önce Market'te aratmanız bulunmuyorsa eğer dışarıdan yüklemeniz bunun dışında en güvenilir uygulamalar Market'tedir.
  2.Tabiki ücretli uygulamalara ulaşabilmemiz için Applanet'i yüklemek gereklidir. Bütün ücretli uygulamaları ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Para ya da kontör gitmiyor. Applanet bazen diğer uygulamalar da sunuculardan veya telefondan kaynaklı hatalar verebiliyor.
  3."Samsung Apps" "Market" gibi bir uygulama yükleme uygulamasıdır. Samsung'un kendi uygulamasıdır.

  Sosyal Ağ:
  Epinephrine: MSN Messenger: (Eski adıyla Msn Talk)
  Twitter:
  Facebook for Android:
  Foursquare:
  Skype: İnternete bağlı olduğunuzda dilediğiniz skype arkadaşınızla ücretsiz konuşabilir mesajlaşabilirsiniz.
  Whatsapp:
  TweetDeck:Twitter Facebook gibi sosyal ağlara aynı anda bağlanabilen uygulamadır.
  ebuddy: Msn,yahoo gtalk vs... hepsini içinde barındıran sohbet uygulaması.
  MSN Messenger Mercury: Msn sohbet programı.

  Müzik Çalar:
  Winamp:
  doubleTwist:
  TuneWiki:
  Soundhound: Dinlettiğin şarkıyı bulmaya yarayan bir uygulama.

  İnternet Tarayıcıları:
  Skyfire: Rakiplerinden ayıran en önemli olan özelliği youtube gibi flash tabanlı siteleri destekliyor olabilmesi. Yıldız TV izlenebiliyor.
  Opera Mini yada Mobile:
  Firefox:
  Dolphin Browser:

  GPS & Navigasyon: (Bu uygulamalar genelde ücretli uygulamalardır.)
  GPS Test: Gps bağlantınızı kontrol edebilirsiniz. Kaç tane uydu yakaladığınızı bunların hangilerine bağlandığınızı görebilirsiniz. En az 3 uydu ya kitlendiğinde GPS'e bağlandığınızı unutmayınız.
  İgo:
  Ndrive:
  Aura Syngic:
  Real Time GPS Tracker: Anlık bulunduğunuz yeri gösterir. Gps'in çalıştığını test etmek için kullanabilirsiniz.

  Verimlilik:
  CircleLauncher-2: Ana ekrana kısa yol eklemenin bir başka yolu :) ben kullanıyorum gayet güzel çalışıyor :)
  Google Sky Map: Gökyüzündeki yıldızlar vs..
  Google Earth: Bildiğiniz Google Earth :))
  Google Goggles: Kamera ile yakalanan görseli google da aramak için kullanılan bir uygulama.
  Gauge Battery Widget: Pil Göstergesini % olarak göstermek için kullanılıyor.
  Powermax: Uygulamayı yükleyip enable moduna getirdiğiniz zaman bir çok gereksiz uygulamayı kapatmakta bataryanın daha verimli kullanılmasını sağlamaktadır
  Dropbox: 2gb'lık alan ile birlikte dilediğiniz uygulamayı,yazıyı veya bilgiyi bu alana depolayabilirsiniz hemde ücretsiz.
  Evernote: Not alma programıdır diğerlerinden ayıran en güzel özelliği sesli yada görsel notlar alınabilmesi. turkeyarena.net
  AppMonster: Yüklü olan uygulamardan seçtiklerinizi Sd karta yedekliyor.
  Barcode Scanner: İsmindende anlaşılacağı gibi barkod tarayıcı.
  CacheCleaner: Uygulamaların arkasında bıraktığı cache kalıntılarını temizleye yarayan bir uygulama.
  Team viewer: Uzaktan bilgisayara erişme.
  Startup Auditor Free: Telefon başladığında açılacak uygulamaları düzenlemeye yarayan bir uygulama.
  SMS Popup: Adından da anlaşılacağı gibi sms uyarısını ana ekranda veriyor

  Çeşitli:
  CallRecorder: Gelen/Giden konuşmaları kaydetmeye yarayan program. Sd kartın çabuk dolmasını sağlar.
   
 8. BaRıŞ Well-Known Member

  Arkadaşlar sabah telefonumu açtığımda ekranın sol alt köşesinde soluk olarak GÜVENLİ MOD yazıyordu. Üzerine tıklanılamayan sabit soluk renkli bi yazı. Bi anlam veremedim. yeniden başlattığımda yazı gitti. Başka başına gelen varmı böyle bir durum ve ne anlama geliyor acaba bilen bi arkadaş yazarsa sevinirim.
   
 9. EmRe Well-Known Member

  Muhtemelen telefonu açarken ses tuşlarından birine basmışınız o zaman güveli mod devreye giriyor.
   

Sayfayı Paylaş