Şampuanlar

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve elif tarafından 22 Kasım 2007 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  TurkeyArena

  Şampuanlar

  Şampuanlar saç ve saç derisini temizlemek için kullanılan temizleyicilerdir . Bir çok şampuan deriyi oldukça iyi temizler. İçinde bulunan surfaktanların gücüne göre, yıkama sonrasında görülen etkileri değişir. Çok güçlü "clarifying" şampuanlar haftada 1-2 kezden fazla kullanılmamalıdır.

  Şampuanların içinde neler bulunur?
  Bütün şampuanlar % 80-90 oranında su ile %2-8 oranında deterjan ve köpürtücü ajanlar ve % 1 oranında koku ve koruyucu içerirler. Şampuanlar sıklıkla antistatik ve deterjan etkisi olan ajanlar içerirler.
  Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için ağır surfaktanlar içerirler. Surfaktanlar yağı ve sudaki kiri uzaklaştırırlar.
  Genelde modern şampuanların temizleme gücü oldukça kuvvetlidir. Ne yazık ki, insanlar şampuanaların etkinliğini köpürme oranları ile değerlendirmektedirler. Bununla beraber köğürme oranı arttıkça şampuanların saça ce deriye zarar verme oranları artmaktadır. Son zamanlarda iyi köpüren ve saçlara zararvermeyen anionik ve ionik ethoxylate ve amphoterikler içeren şampuanlar geliştirilmiştir.
  Hacim oluşturan şampuanlar saça bağlanıp hacmi arttıran proteinler içerirler.
  Nemlendiricili şampuanlar kuru, uçuşan saçlar için çok uygundur. Statik etkiyi ortadan kaldırır ve ayrışmış saç uçlarını proteinlerle yapıştırıcı etki göstererek birleştirirler ve saçtaki suyu tutarak nemlendirirler.
  Canlandırıcı veya onarıcı şampuanlar boyalı, permalı ve hasar görmüş saçlar iççin faydalıdır ve hafif surfaktanlar içerir. Ayrıca içlerinde saçın boyasını, permasını koruyan maddeler ve saç kırıklarını onaran maddeler içerebilirler, fakat bu maddelerin etkili olduklarına dair çok az delil vardır.
  İkisi bir arada şampuanlar nemlendirici içerirler, zamandan tasarruf sağlamalarına rağmen, saçı daha kuru ve vya yapışkan yapabilirler.

  Bebe şampuanları daha az deterjan içerirler ve erişkin saçları (özellikle çok fazla şekillendirici ajan kullanıldığında) temizlemek için üretilmemişlerdir.

  Şampuanlar nasıl kullanılır?
  Ilık veya soğuk su ile saçı ve saç derisini ıslatın (sıcak su saçı ve derisini kurutur). Avuç içine bir miktar şampuan alın , elleri oğuşturduktan sonra şampuanı başa sürün ve parmak uçları ile 30 saniye masaj yapın ve durulayın.
  Siz normal durumlarda yalnızca bir seferde saçın köpürmesini bekleyebilirsiniz. Fakat köpük saçtaki yağ tarafından parçalandığından yağlı saçların iki kez şampuanlanması gerekebilir. Aşırı köpük saça zarar verir. Saçı daha fazla temizlemez. Şampuanlar kolaylıkla durulanabilmelidir, fakat nemlendiriciler, şekillendirici ürünler ve kimyasallar tortu olarak kalabilirler.
  Durulamadan sonra elinizle nemlendirici uygulayın. Nemlendiriciyi saçın ortasından uç bölgeye kadar sürün. Saçlı deri kuru olmadıkça deriye sürmekten kaçının. Saçı tarayarakta nemlendiricinin dağılmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra da saçı durulayın.

  Medikal şampuanlar ne durumlarda kullanılır?
  Medikal şampuanlar derideki pullanmayı gideren salisilik asit ve saçlı deride kepeklenmeye neden olan malassezia adlı bir mantarın sayısını azaltmak amacıyla selenyum sülfid, zink pirithion, ketakonazol, siklopiroks içerebilirler. Bu şampunlar kepek ve seboreik egzemada faydalıdır. Aynı zamanda saçlı derideki sedefi ve atopik egzemayı da tedavi ederler, fakat kömür katranı içeren şampuanlar bu durumlarda daha faydalıdır.
  Medikal şampuanlar normal şampuanlara göre saçta daha fazla tutulmalıdır. İdeal olarak banyoda iken önce saçı ıslatın ve şampuanı uygulayın ve masajla saç derisine yedirin ve banyo yaparken saçı durulamadan 10 dakika şampuanla tutun ve sonra durulayın. Şampuanlanmanın arkasından nemlendirici kullanabilirsiniz.

  Şampuanlara bağlı deri problemleri nelerdir?
  Şampuanlar saçı tahriş ederek bir takım yan etkilere neden olabilir. Bu durum üzerinde çok çalışılmış, hassas ciltler için bir çok şampuan üretilmiştir. Fakat doğru uygulanan şampuanlar da bu olay nadirdir. Aşırı yıkama aşağıdaki sonuçlara neden olabilir:
  • Saç derisinin PH'ı değişebilir: Uygun ph' lı şampuanlar kullanın.
  • Deri yüzeyindeki mantar ve bakterilerin tipi ve sayısı değişebilir, bu da kepek ve seboreik egzemaya neden olabilir.
  • Deri yüzeyindeki sebum (yağ) kaybolur, böylece deri yüzeyinden su kaybı artar.
  • Yağsız deri aşırı kuruyabilir.
  • Derinin üst tabakasında bulunan boynuzsu hücreler dökülür, bu hücreler derinin su kaybını engellerler ve daha fazla su kaybına neden olurlar. Bu durumda deri saç boyaları ve perma solüsyonlarına daha geçirgen hal alır.
  • Kuru deri stafilokokus aereusun neden olduğu impetigo dediğimiz cilt infeksiyonuna eğilim gösterir.
  • İrritan (tahriş sonucu gelişen) temas dermatiti (egzema) gelişebilir, bu durumda deri kuru, kırmızı ve yaralıdır. Bu durum özellikle şampuanların içinde bulunan surfaktanların deriyi kurutması sonucu oluşur.
  • Özellikle dermatit olduğunda yanma duyusuna neden olur.
  • Kontakt ürtikeri ( temasa bağlı kurdeşen= ani kızarıklık, kaşıntı ve şişlik) parfümlere ve koruyuculara karşı gelişebilir.
  allerjik kontakt dermatit (gecikmiş, fakat kalıcı reaksiyon) gelişebilir. Durulanmaları nedeniyle gerçek allerjik reaksiyonlar nadirdir.

  Fakat aşağıdaki maddelere karşı allerji gelişebilir:
  • Chamomile, lavanta ve gül yağı gibi bitkisel ekstreler
  • Kathon CG veya quarternium-15 gibi koruyucular
  • Kokular
  • Protein kontakt dermatit: yulaf unu veya yer fıstığı gibi proteinler karşı allerjik dermatit ve kontakt ürtiker karışımı bir tablo olarak gelişir.
  Hipoallerjenik şampuanlar nedir?
  Hipoallerjenik şampuan üreticileri kontak allerjiye neden olan maddeleri içermeyen şampuanları üretmeyi denemektedirler. Bu ürünler genellikle koku maddesi içermez, hafif ve nonirritandır. (tahriş edici değildir) Bununla hipoallerjenik ürünler bile hassas ciltleri tahriş edebilir ve nadirende kontakt allerji yapabilir.
   


 2. Pelin Super Moderator

  teşekkürler elif
   
 3. yaren38_20 Well-Known Member

  güzel paylaşım sal elif:)
   
 4. mcrap Well-Known Member

  Tşkler bende alerji yok::)
   

Sayfayı Paylaş